Wrocław to jedno z najstarszych miast w Polsce. Jest prawdziwym rajem dla amatorów zabytków. Miasto może się jednak poszczycić także innymi atrakcjami, których nie spotkamy w innym polskim mieście. Miasto zostało założone po obu stronach Odry, a ściślej na położonych na rzece wyspach. Ze względu na swoje usytuowanie Wrocław nazywany jest „miastem na wyspach” lub „polską Wenecją”. Ta ostatnia nazwa nawiązuje do licznych kanałów oraz 117 mostów.

Najbardziej znany most wrocławski

Jest nim bez wątpienia Most Tumski. Wcześniej nazywany był Mostem Katedralnym, a dzisiaj wrocławianie częściej nazywają go Mostem Zakochanych. Most Tumski połączył Ostrów Tumski i wyspę Piasek. Powstał w roku 1889. W 1893 roku przed wejściem na most od strony Piasku ustawiono rzeźbę patrona miasta świętego Jana Chrzciciela i świętej Jadwigi Śląskiej. Przy moście znajdują się zabytkowe latarnie gazowe. Latarnie są sprawne, każdego wieczoru zapala je dostojnie przechadzający się latarnik. Nazwa Most Zakochanych ma związek z kłódkami zawieszanymi na moście przez zakochanych.

Arcydzieło baroku

Na samym brzegu Odry wznosi się ogromna barokowa budowla kolegium pojezuickiego. Wzniesiono ja w latach 1728-1741. Po sekularyzacji zakonu jezuitów w roku1811 stała się siedzibą uniwersytetu. Także dzisiaj kolegium nie zmieniło swojej roli. Wewnątrz na uwagę zwraca przede wszystkim Aula Leopoldina z bardzo bogatymi, iluzjonistycznymi malowidłami na sklepieniu. Aula Leopoldina jednym z najpiękniejszych w naszym kraju wnętrz o barokowym wystroju.

Imprezy muzyczne

Wrocław kojarzony jest nie tylko z Panoramą Racławicką, ale także z prestiżowymi imprezami muzycznymi. Odbywają się tutaj między innymi: Jazz nad Odrą, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Dni Muzyki Organowej, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej. W mieście odbywają się nie tylko cykliczne imprezy muzyczne. W październiku 2017 roku Wrocławianie będą mogli wziąć udział w koncercie Natalii Lubrano. Koncert odbędzie się w Sali Gotyckiej Starego Klasztoru 8 października.

Inne atrakcje miasta

Koniecznie podczas pobytu we Wrocławiu trzeba odwiedzić najstarszą część miasta – Ostrów Tumski. Połączony z miastem kilkoma mostami od stuleci pełni funkcje siedziby biskupów. Nad okazałymi budynkami góruje katedra świętego Jana Chrzciciela. Świątynię można zwiedzać poza godzinami, w których odprawiane są msze. W krypcie świątyni oraz w portalu głównym zachowały się ślady pierwotnie znajdującego się tutaj kościoła romańskiego. Warto zwrócić uwagę między innymi na witraże. Zostały one zaprojektowane przez polskich artystów, między innymi przez Antoniego Michalaka, Irenę Acedańską-Nowakowską i Zygmunta Acedańskiego. Tropienie krasnali to jedna z najnowszych turystycznych atrakcji Wrocławia. Sercem miasta jest Rynek. Na uwagę zasługuje na nim ratusz – jedna z najpiękniejszych tego typu budowli na terenie Polski i Europy.

Wrocław to nowoczesne miasto pełne placówek muzealnych, zabytków architektury świeckiej i sakralnej. Miasto jest zaliczane do jednego z najpiękniejszych miast na terenie Polski. Więcej informacji o Wrocławiu znajdziecie na stronie cowewroclawiu.pl

Dodaj komentarz