Miłośnicy gór mają w Polsce do wyboru przeróżne atrakcje i piękne lokalizacje. Warto jednak dobrze przygotować się do wyjazdu – podjąć decyzję odnośnie daty i lokalizacji, a także rozejrzeć się za sprzętem do sportów górskich lub lokalnymi atrakcjami. Polacy najchętniej jeżdżą w Tatry i Karkonosze, które z tego powodu są najlepiej przygotowane na przyjazd dużej liczby turystów. Największą popularnością cieszy się oczywiście Zakopane, jednak niewiele mniej osób wybiera Karpacz. Możemy w nim polecić pięknie położony Hotel Mercure Skalny Karpacz.

Szykując się na wakacje w górach i wybierając hotel w Karpaczu musimy sobie zadać pytanie, czy chcemy wybrać się tam latem czy zimą. Od pory roku zależy dostępność atrakcji na miejscu. Zimą wspinaczka górska może być dla większości osób zwyczajnie zbyt niebezpieczna – zmarznięte podłoże jest wówczas wyjątkowo śliskie i łatwo jest o upadek, niezwykle łatwo jest też wywołać lawinę poprzez zbyt głośne i nierozważne zachowanie. Jednak zima to świetna okazja do jazdy na nartach oraz snowboardzie – wielu miłośników sportów zimowych specjalnie planuje urlop w najzimniejszych miesiącach, aby mieć gwarancję ośnieżonych stoków. Latem ominie nas zabawa na stokach, ale możemy z kolei skorzystać ze wspaniałych widoków na szczytach polskich gór. Warto choć raz w życiu zdobyć Śnieżkę, poznać nieco górską naturę i może nawet zobaczyć dziką zwierzynę. Latem możemy też odpoczywać na basenie lub leżakach korzystając ze świeżego powietrza i cudownych widoków. Możemy skorzystać z dłuższego dnia i poznać okoliczne miejscowości wybierając się na rowerową przejażdżkę.

Stoki w Karpaczu

Miłośnicy sportów zimowych koniecznie muszą poznać stoki w okolicy Karpacza. Najpopularniejszy jest kompleks narciarski Śnieżka, który składa się z sześciu nartostrad o różnym stopniu trudności. Część z nich jest dodatkowo naśnieżana, dzięki czemu sezon narciarski może potrwać nieco dłużej niż by pozwalały na to polskie warunki atmosferyczne. Osoby, które chcą nieco poszaleć na stoku i mają ku temu umiejętności, zachęcamy do sprawdzenia Liczykrupy i Grosika. Początkujących natomiast zachęcamy do skorzystania z Jana lub Kubusiowego Stoku. Oprócz Kompleksu Śnieżka można skorzystać także z wyciągów zaczynających się w samym Karpaczu, czyli Karpatka Ski. Tutaj możemy skorzystać z trzech tras i dwóch wyciągów – dłuższego Panorama i krótszego Baby Lift. Rodzice przyjeżdżający z dziećmi nie muszą spędzać całego czasu z pociechami – na miejscu jest dużo przeróżnych szkółek, które mają doświadczenie w nauce jazdy nawet najmłodszych narciarzy.

Letnie atrakcje w górach

Jeśli jednak zdecydujemy się na wyprawę w góry zimą, możemy zrobić listę najpopularniejszych szczytów oraz lokalnych atrakcji. Karpacz jest świetną bazą wypadową dla tych, którzy chcą w końcu zdobyć Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów. Trasa na nią wiodąca jest niezwykle piękna, trzeba jednak nastawić się na dość dużo towarzyszy wspinaczki – jest to w końcu jedna z najpopularniejszych polskich gór. Trudno się dziwić, bo oprócz zapierających dech w piersiach widoków możemy też zwiedzić obserwatorium badawcze mieszczące się na szczycie. Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa na Śnieżce – bo tak brzmi jego pełna nazwa – jest czynne od 1900 roku i od tamtej pory przeszło wiele modernizacji. Obecny niezwykły wygląd zawdzięcza przebudowie z drugiej połowy lat 60. i pierwszej połowy lat 70. Jeśli jednak nie chcemy spędzić całego urlopu na górskiej wspinaczce, możemy też skorzystać z atrakcji w samym Karpaczu. Polecamy zwiedzić przede wszystkim tzw. Świątynię Wang, czyli Kościół Górski Naszego Zbawiciela – świątynia przeniesiona na polskie ziemie z Norwegii. To niezwykły przykład pięknej drewnianej architektury powstałej bez użycia gwoździ, a także najstarszy kościół drewniany w Polsce. Oprócz Świątyni Wang warto też udać się do górskich schronisk: “Strzechy Akademickiej” i “Samotni”.

Wakacje w górach – wybierz Karpacz

Karpacz to niezwykle piękne i pełne atrakcji miejsce. Warto pojechać właśnie tam, jeśli chce się poznać uroki polskich gór. Jest tutaj wszystko – świetne stoki narciarskie, piękna górska architektura i okoliczne atrakcje dla każdego. Jeśli zdecydujecie się na urlop właśnie tam, zachęcamy do skorzystania z oferty hotelu Spa Mercure Skalny Karpacz.

Dodaj komentarz