Caravaning staje się coraz popularniejszy wśród polskich turystów. Podróżowanie po całej Europie kamperem to wygodne rozwiązanie i zdecydowanie tańsze niż mieszkanie w hotelach. Nowy kamper nie jest jednak tani. Czy zatem warto zdecydować się na używany model?

Kamper to po prostu samochód turystyczny, który obok standardowej kabiny dla kierowcy, posiada także specjalną zabudowę. To właśnie ona jest istotą kampera. Wspomniana zabudowa zapewnia przestrzeń do spania i wypoczynku. Znajdziemy w niej toaletę, prysznic i namiastkę pokoju z niezbędnym wyposażeniem (na przykład lodówka, szafki, łóżko itp.). Dzięki kamperowi możemy wygodnie podróżować, a jednocześnie zawsze mamy miejsce do spania.

Kiedy kupić kampera?

Wiele osób ogranicza się do wynajmowania kamperów. Na pewnym etapie caravaningu to wygodne rozwiązanie. Często przychodzi jednak chwila, gdy trzeba zastanowić się nad zakupem własnego samochodu. Warto o tym pomyśleć przede wszystkim, gdy caravaning jest najczęściej wybieraną przez nas formą wypoczynku. Gdy takie wyjazdy zdarzają nam się od przypadku do przypadku, lepiej pozostać przy wynajmie. Kamper należy również kupować tylko wtedy, gdy wcześniej mieliśmy do czynienia z tego rodzaju pojazdami. To bardzo specyficzne samochody. Nie wszystkim przypadają do gustu. Przede wszystkim nieco inaczej się je prowadzi niż auta osobowe, często trzeba mieć wyższą kategorię prawa jazdy niż tylko B. Kamperem nie wszędzie dojedziemy i nie wszędzie zaparkujemy. Nie można także zapominać, że taki pojazd wymaga dodatkowej, nie zawsze miłej, obsługi (na przykład usuwanie nieczystości z toalety).

Kamper z drugiej ręki – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Gdy jednak zdecydujemy, że caravaning nam odpowiada i chcemy posiadać własnego kampera, nie pozostaje nami nic innego, niż zakup takiego pojazdu. Nowy model takiego auta nie jest tani, dlatego warto na początek zdecydować się na kampera używanego. W internecie znajdziemy bez problemu serwisy z ofertami sprzedaży kamperów (na przykład Truck1).

Gdy już znajdziemy używany kamper, który nas zainteresuje, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed jego zakupem. Przede wszystkim należy sprawdzić dokumenty pojazdu i jego numery seryjne. Koniecznie trzeba ocenić stan techniczny kampera, a szczególnie podwozie, czy rama nie jest przerdzewiała. Warto również sprawdzić, czy nie ma wycieków z silnika i skrzyni biegów. W dalszej kolejności należy sprawdzić stan poszycia i wnętrza, a szczególnie mebli i tapicerki. Kluczową kwestią jest brak wilgoci. Gdy znajdziemy zacieki, oznacza to duże kłopoty i warto zastanowić się wtedy dwa razy nad zakupem. Drobiazgowa ocena stanu technicznego pozwoli uniknąć w przyszłości ewentualnego remontu.

Oferty używanych kamperów z całej Europy można znaleźć na stronie https://www.truck1-pl.com/kampery.

Dodaj komentarz