Wakacje i dłuższy pobyt nad wodą to doskonała okazja do tego, by spróbować swoich sił w wędkarstwie. Pomijając kwestie formalne związane z koniecznością uzyskania odpowiednich pozwoleń uprawniających do połowu ryb na określonych akwenach wodnych, do rozpoczęcia połowów potrzebować będziesz także podstawowego zestawu sprzętu wędkarskiego i właściwie dobranej przynęty. Jeśli nie masz karty wędkarskiej, zawsze możesz wędkować w towarzystwie osoby, która takie uprawnienia posiada. Ciekawym pomysłem dla początkującego wędkarza mogą być również połowy ryb na zamkniętych, prywatnych akwenach wodnych. Obecnie wiele ośrodków wypoczynkowych ma specjalną ofertę stworzoną z myślą o miłośnikach wędkarstwa, w tym o osobach początkujących.

Jaka metoda połowu?

Najpopularniejsze rodzaje wędkarstwa to wędkarstwo spławikowo-gruntowe, spinningowe i muchowe. W tym miejscy skupimy się na spinningu, który jest wyjątkowo efektowną techniką wędkarską, niepozwalającą na chwilę nudy podczas pobytu nad wodą. Podobnie jak w wędkarstwie muchowym, także i w spinningu wędkarz musi wykazać się sporą aktywnością. Odpowiednie prowadzenie przynęty typu wobler budzi zainteresowanie drapieżników i zachęca je do ataku. Warto pamiętać, że w metodzie spinningowej polujemy na drapieżniki, a nic nie daje większej frajdy niż złowienie dorodnego okazu okonia, szczupaka czy suma.

Jaki sprzęt na początek?

O sprzęcie wędkarskim pisać można rozległe elaboraty. W tym miejscu skupimy się jedynie na podstawowych zagadnieniach związanych z wyborem sprzętu wędkarskiego takich jak wędka, kołowrotek i żyłka. Jeśli decydujesz się na wędkowanie metodą spinningową, potrzebować będziesz do tego celu specjalnego rodzaju wędki. Na początek warto wybrać w miarę uniwersalny kij pozbawiony delikatnej szczytówki. Nie musi to być kij szczególnie drogi, ważne jedynie, by miał zdolność do efektownego przenoszenia drgań, tak by bez trudu wyłapać branie i wykonać zacięcie. Jeśli masz problem z samodzielnym wyborem wędziska, warto byś zdał się na pomoc doświadczonego wędkarza lub sprzedawcy, który wskaże sprzęt z niższej półki cenowej – dla początkującego spinningisty. Kolejna rzecz, jakiej będziesz potrzebował to kołowrotek. Ten powinien być dobrej jakości, co zagwarantuje wygodę operowania żyłką. Podobnie jak w przypadku wędziska, warto posłuchać rad bardziej doświadczonego wędkarza lub sprzedawcy. Kierowanie się wyglądem lub samą ceną kołowrotka może być zawodne. Ostatni z podstawowych elementów takiego zestawu to żyłka. Ta powinna być dobrana pod konkretny gatunek ryb, jakie zamierzamy łowić i rodzaj przynęty, z jakiej będziemy korzystać. Jeśli przynętą będzie duży wobler na szczupaka, warto zaopatrzyć się w żyłkę o większej średnicy 22-24mm. Jeśli zamierzasz korzystać z mniejszego woblera na okonia, wybierz żyłkę o średnicy 16-20mm.

Jaka przynęta?

Wędkarstwo spinningowe to przede wszystkim przynęty sztuczne. Te dzielimy na twarde, takie jak wobler, który jest imitacją ryby wykonaną z kawałka drewna lub innego rodzaju twardego materiału oraz przynęty miękkie, np. twister czy rippery. Przynęty miękkie mają ruchome ogonki, które podskakują w wodzie wabiąc drapieżniki. Wiele z nich swoim kształtem przypomina małe rybki lub robaki, czyli naturalny pokarm wielu ryb drapieżnych. Jeśli dopiero uczysz się spinningu, warto byś zdecydował się na kilka różnych typów przynęt, tak byś mógł sprawdzić, która z nich jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

Dodaj komentarz