• Post category:Pozostałe

Instrumenty w dzisiejszych czasach cieszą się jeszcze większą popularnością niż kiedyś. Jest to dla wielu doskonała forma rozrywki. Bardzo często decydujemy się na zakup ukulele, które są stosunkowo małych rozmiarów i dość łatwo można nauczyć się na nich grać. Co to dokładnie są ukulele? Czym charakteryzują się ukulele koncertowe i sopranowe? Jaki rozmiar będzie optymalnym rozmiarem? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule.

Ukulele – co to jest?

Jeśli zdecydowalibyśmy się na zdefiniowanie ukulele, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to niewielkich rozmiarów instrument strunowy, który po raz pierwszy został użyty pod koniec XIX wieku na Hawajach. Stworzyli go portugalscy imigranci. Swoim kształtem w znaczny sposób przypominają gitary. Na początku wytwarzane były z drzewa koa, natomiast dzisiaj powstają ze sklejki lub płyt rezonansowych. Najdroższe egzemplarze wykonane są ze szlachetnych gatunków drewna jak chociażby mahoń. Co ciekawe, ostatnimi czasy popularne stały się modele z tworzywa sztucznego.

Ukulele koncertowe i sopranowe – czym się charakteryzują?

Ukulele sopranowe są najmniejsze i najbardziej klasyczne. Ich zaletą jest duża poręczność, niska cena i kanoniczne brzmienie. Niestety czas wybrzmiewania jest stosunkowo krótki, a dla osób wysokich i z grubszymi palcami będą niekomfortowe. Jeśli chodzi o ukulele koncertowe – są większe niż wcześniej przytoczone. To instrument, który fantastycznie sprawdzi się do gry zespołowej bez wszelkiego nagłośnienia. Jest to dogodna możliwość dla wysokich osób, a dodatkowo są głośne i długo wybrzmiewają. Niestety nie jest to dobry egzemplarz dla dzieci i są nieco mniej poręczne niż ukulele sopranowe.

Jaki rozmiar będzie optymalny dla początkujących?

Dla początkujących osób optymalnym rozwiązaniem wydaje się zakup sopranu. Takie ukulele to świetny wybór dla dzieci, dla osób niższych niż 175 cm, a także dla wszystkich dorosłych, którzy mają stosunkowo drobne dłonie. Dlaczego jest to polecane ukulele właśnie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym instrumentem? Ma najbardziej kanoniczne brzmienie, a także jest dość tanie. Charakteryzuje się małymi gabarytami, tak więc nie ma żadnego problemu, jeśli chodzi o transport. Na rynku znaleźć można wiele egzemplarzy, które wykonane są z różnych materiałów, dlatego też wybór powinien być zgodny z indywidualnymi preferencjami i przekonaniami. Co więcej, w internecie można znaleźć też do kupienia wiele publikacji umożliwiającym m.in. samodzielną naukę gry na tym instrumencie lub ciekawe kompozycje dla bardziej zaawansowanych muzyków.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.