Przeprowadzka do innego miasta to poważne przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego zaplanowania wszystkich czynności od chwili rozpoczęcia pakowania swoich rzeczy, do momentu ich rozpakowania w nowym miejscu. Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas przeprowadzki?

Brak jasno sprecyzowanego planu przeprowadzki

Podstawowym błędem, jaki popełniamy przy organizowaniu przenosin do nowego miasta, jest brak planu i harmonogramu. Robimy wszystko, co wydaje nam się konieczne, a tak naprawdę zapominamy o ważnych rzeczach. Trzeba wiedzieć, że przeprowadzka z miasta do miasta, do zupełnie innego domu lub mieszkania, to bardzo skomplikowany i złożony proces, wymagający strategicznego planowania. W krótkim czasie trzeba podejmować ważne decyzje, które zaważą na naszym dalszym życiu. Nie trudno jest popełnić błąd pod presją czasu, który może mieć katastrofalne konsekwencje. Dlatego najważniejsze jest, aby przed rozpoczęciem przeprowadzki sformułować jasno i klarownie jej plan i harmonogram, ściśle osadzony w czasie, który przeznaczamy na przeprowadzkę.

Warto poświęcić swój czas na sporządzenie harmonogramu przeprowadzki, czyli jej planu zawierającego takie informacje jak:

  • co przewozimy?
  • kiedy organizujemy przewóz?
  • w jaki sposób przewieziemy swój dobytek?
  • kiedy powinna się rozpocząć i zakończyć przeprowadzka?

Spisanie nawet na zwykłej kartce papieru planu przeprowadzki pozwoli na zharmonizowanie wszystkich działań, jakie musimy w związku z takim przedsięwzięciem podjąć. Bez harmonogramu łatwiej jest zapomnieć o kwestiach związanych ze zmianą miejsca zamieszkania, a niedopilnowanie pewnych formalności czy np. zarezerwowania ciężarówki transportowej na odpowiedni dzień i godzinę powoduje, że z przeprowadzki robi się zwykła katastrofa.

Zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę

Kiedy do przeprowadzki jest jeszcze kilka tygodni, nie spieszymy się z pakowaniem swojego dobytku i przewożeniem rzeczy do nowego miejsca. Wszystko zostawiamy na bliżej niesprecyzowane „później”. W końcu okazuje się, że na całą organizację przeprowadzki pozostaje zaledwie kilka dni i aby ze wszystkim zdążyć musimy zrezygnować ze spania.

Dużym błędem jest takie zachowanie i brak pozostawienia sobie pewnego marginesu bezpieczeństwa. Zawsze może się przydarzyć nam coś nieprzewidywalnego, co zaburzy plan przeprowadzki. Jeśli zostawimy ją na kilka ostatnich dni, które pozostają do przeniesienia się do nowego miasta, możemy po prostu nie zdążyć zrealizować swojego zamierzenia. W efekcie wynajmowane czy sprzedane mieszkanie w dotychczasowym miejscu zamieszkania nie będzie już dla nas dostępne, a cały dobytek będziemy musieli gdzieś przechować do czasu przewiezienia go w nowe miejsce.

Czas poza kontrolą

Powinniśmy zaplanować, jak wiele czasu zajmie nam pakowanie, selekcja rzeczy, jakie chcemy zabrać ze sobą do nowego miasta, a także organizacja przewozu swojego dobytku. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że przeprowadzka do nowego miasta może zająć naprawdę bardzo dużo czasu. Samo pakowanie zajmuje wiele czasu, a przecież najpierw należy dokonać selekcji rzeczy, które absolutnie musimy ze sobą wziąć, takie których możemy potrzebować oraz na rzeczy do wyrzucenia lub oddania. Należy przygotować także kartony do pakowania, folię bąbelkową, gazety czy inne przedmioty zabezpieczające poszczególne elementy naszego dobytku.

Pakowanie i opisywanie kartonów trwa, co powinniśmy wziąć pod uwagę przy opracowywaniu harmonogramu przeprowadzki. Bez opisania kartonów znacznie trudniej jest się rozpakować w nowym miejscu i może pojawić się w trakcie transportu problem z tym, na jakie pudła trzeba szczególnie uważać ponieważ np. jest w nich szkło.

Za dużo rzeczy do przewiezienia

Problem mają osoby, które nie potrafią dokonywać mądrej selekcji swoich rzeczy osobistych. Wydaje im się, że wszystkiego mogą potrzebować i poszczególne przedmioty, choć od lat są nieużywane, kiedyś mogą się jeszcze przydać. Selekcja dobytku to ważna czynność będąca integralnym elementem przeprowadzki. Nieprawidłowo wykonana powoduje, że mamy znacznie więcej rzeczy do pakowania i przewożenia, co może generować pewne trudności, np. konieczność zamówienia dwóch ciężarówek dla przeprowadzki.

Warto selekcji przedmiotów dokonać znacznie wcześniej, niż właściwa przeprowadzka. Inaczej braknie nam czasu na jej przeprowadzenie, albo w ferworze pakowania zapomnimy spakować najpotrzebniejsze przedmioty i dokumenty.

Stopka autorska
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Transpec Przeprowadzki, firmą świadczącą usługi z branż Transport i Przeprowadzki, działającą na terenie Krakowa i Małopolski

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Na czas przeprowadzki fajnym rozwiązaniem są magazyny obsługowe np. LessMess Storage. Nadmiar rzeczy możemy przechować w wynajętym magazynie, do którego mamy dostęp kiedy chcemy – na zasadzie piwnicy jednakże w lepszych warunkach 🙂 Mają też szeroki wybór materiałów potrzebnych przy przeprowadzce!

  2. Mnie uratowało to, że wynajęłam na krótko taką komórkę lokatorską. 2 m i po krzyku. W tydzień się wyrobiłam z przeprowadzką, a kosz najmu w Less Mess Storage był śmieszny zwłaszcza, że porównałam sobie z konkurencją.

  3. Zastosowałam metodę podczas przeprowadzki, która jest mało popularna. Mianowicie wynajęłam małe pomieszczenie magazynowe w Less Mess Storage i tam też po pracy robiłam sobie segregację. Pozbyłam się tam mnóstwa rzeczy.

  4. Warto prawidłowo zabezpieczyć cały dorobek. Ja rzeczy, których chwilowo nie potrzebuje trzymam w magazynie Less Mess. Dobre rozwiązanie

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Close Menu