Każdemu pracodawcy zależy na tym, żeby w jego firmie pracowali ludzie kompetentni, znający się na tym, co robią i efektywnie wykonujący swoje obowiązki

Każdemu pracodawcy zależy na tym, żeby w jego firmie pracowali ludzie kompetentni, znający się na tym, co robią i efektywnie wykonujący swoje obowiązki. Aby pomóc im podnosić swoje kwalifikacje, organizuje się szkolenia. Szkolenia to najbardziej popularna inwestycja w kapitał ludzki – a to właśnie ludzie są najważniejszym ogniwem każdego przedsiębiorstwa. Pracodawcy chętnie inwestują w doszkalanie pracowników, bo poniesione koszty błyskawicznie się zwracają.

Organizacja szkolenia

Organizacja szkolenia wymaga pewnego wysiłku; należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą wpłynąć na efektywność i sensowność całego przedsięwzięcia. Zaczynając od wyboru sali, należy zastanowić się nad takimi kwestiami, jak:

– wielkość sali – oczywiście powinna być adekwatna do wielkości grupy, dlatego najpierw powinno się wyselekcjonować osoby, które wezmą udział w szkoleniu, a dopiero potem szukać miejsca do jego organizacji; jeżeli grupa jest na tyle duża, że trzeba będzie podzielić ją na podgrupy, należy rozważyć wynajęcie kilku sal konferencyjnych jednocześnie

– ustawienie stolików – z pozoru banalna, a jednak istotna kwestia; można ustawić stoliki w dziesiątkach różnych konfiguracji, w zależności od planowanych zajęć (inne będzie ustawienie stolików w przypadku wykładu, a inne na potrzeby pracy grupowej). Przy rozstawianiu stolików należy też wziąć pod uwagę wielkość sali i to, czy będzie potrzebna tablica i rzutnik i gdzie będą stały. (np. przy zastosowaniu tzw. okrągłego stołu nie ma miejsca na tablicę czy rzutnik).

– osobne miejsca dla każdego siedzącego – czy wystarczy krzesło? Czy będzie potrzebny blat do prowadzenia notatek?

– dobre oświetlenie – konieczne dla uczestników chcących notować przebieg szkolenia. Jednak z drugiej strony dobrze, jeżeli jest opcja zaciemnienia sali, np. na potrzeby wyświetlenia materiałów na rzutniku.

– sprzęt do prezentacji – rzutnik, telewizor, video, tablica, notatnik, flip chart – czy te artykuły będą potrzebne, a jeśli tak, to czy nie będzie problemu z ich dostępnością? Czy pomieszczenie ma odpowiednią akustykę lub dodatkowe nagłośnienie?

– właściwe zaplecze – toalety, telefony, wydzielone miejsce, w którym można przygotować sobie kawę czy coś do jedzenia – to wszystko jest bardzo istotne dla pracowników, którzy mają przed sobą długie godziny czy kilka dni szkolenia.

– catering – czy miejsce, w którym chcemy zorganizować szkolenie ma możliwość zapewnienia lunchu dla grupy o danej wielkości?

Idealne miejsce

Miejsce szkolenia to niezwykle istotna kwestia, bo nawet najlepiej przygotowana część merytoryczna nie będzie efektywnie odebrana, jeżeli pomieszczenie jest nieodpowiednie. Sala konferencyjna wpływa na poziom skupienia i efektywność absorpcji wiedzy, dlatego należy dobrze się zastanowić nad wyborem tej właściwej. Na rynku działa wiele instytucji, które w profesjonalny sposób wspierają pracodawców chcących zorganizować szkolenia poza firmą ( np. Grand Royal Hotel w Poznaniu.

Tylko osoby, które chcą się uczyć i którym ta nauka jest umożliwiona, mają szansę na odniesienie sukcesu, dlatego inwestycja w szkolenia jest najlepszym, co pracodawca może zrobić dla swoich pracowników.

 

Artykuł został przygotowany przez firmę Grand Royal Hotel

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.