Każdemu pracodawcy zależy na tym, żeby w jego firmie pracowali ludzie kompetentni, znający się na tym, co robią i efektywnie wykonujący swoje obowiązki
Każdemu pracodawcy zależy na tym, żeby w jego firmie pracowali ludzie kompetentni, znający się na tym, co robią i efektywnie wykonujący swoje obowiązki. Aby pomóc im podnosić swoje kwalifikacje, organizuje się szkolenia. Szkolenia to najbardziej popularna inwestycja w kapitał ludzki – a to właśnie ludzie są najważniejszym ogniwem każdego przedsiębiorstwa. Pracodawcy chętnie inwestują w doszkalanie pracowników, bo poniesione koszty błyskawicznie się zwracają.
Organizacja szkolenia
Organizacja szkolenia wymaga pewnego wysiłku; należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą wpłynąć na efektywność i sensowność całego przedsięwzięcia. Zaczynając od wyboru sali, należy zastanowić się nad takimi kwestiami, jak:
– wielkość sali – oczywiście powinna być adekwatna do wielkości grupy, dlatego najpierw powinno się wyselekcjonować osoby, które wezmą udział w szkoleniu, a dopiero potem szukać miejsca do jego organizacji; jeżeli grupa jest na tyle duża, że trzeba będzie podzielić ją na podgrupy, należy rozważyć wynajęcie kilku sal konferencyjnych jednocześnie
– ustawienie stolików – z pozoru banalna, a jednak istotna kwestia; można ustawić stoliki w dziesiątkach różnych konfiguracji, w zależności od planowanych zajęć (inne będzie ustawienie stolików w przypadku wykładu, a inne na potrzeby pracy grupowej). Przy rozstawianiu stolików należy też wziąć pod uwagę wielkość sali i to, czy będzie potrzebna tablica i rzutnik i gdzie będą stały. (np. przy zastosowaniu tzw. okrągłego stołu nie ma miejsca na tablicę czy rzutnik).
– osobne miejsca dla każdego siedzącego – czy wystarczy krzesło? Czy będzie potrzebny blat do prowadzenia notatek?
– dobre oświetlenie – konieczne dla uczestników chcących notować przebieg szkolenia. Jednak z drugiej strony dobrze, jeżeli jest opcja zaciemnienia sali, np. na potrzeby wyświetlenia materiałów na rzutniku.
– sprzęt do prezentacji – rzutnik, telewizor, video, tablica, notatnik, flip chart – czy te artykuły będą potrzebne, a jeśli tak, to czy nie będzie problemu z ich dostępnością? Czy pomieszczenie ma odpowiednią akustykę lub dodatkowe nagłośnienie?
– właściwe zaplecze – toalety, telefony, wydzielone miejsce, w którym można przygotować sobie kawę czy coś do jedzenia – to wszystko jest bardzo istotne dla pracowników, którzy mają przed sobą długie godziny czy kilka dni szkolenia.
– catering – czy miejsce, w którym chcemy zorganizować szkolenie ma możliwość zapewnienia lunchu dla grupy o danej wielkości?
Idealne miejsce
Miejsce szkolenia to niezwykle istotna kwestia, bo nawet najlepiej przygotowana część merytoryczna nie będzie efektywnie odebrana, jeżeli pomieszczenie jest nieodpowiednie. Sala konferencyjna wpływa na poziom skupienia i efektywność absorpcji wiedzy, dlatego należy dobrze się zastanowić nad wyborem tej właściwej. Na rynku działa wiele instytucji, które w profesjonalny sposób wspierają pracodawców chcących zorganizować szkolenia poza firmą ( np. Grand Royal Hotel w Poznaniu.
Tylko osoby, które chcą się uczyć i którym ta nauka jest umożliwiona, mają szansę na odniesienie sukcesu, dlatego inwestycja w szkolenia jest najlepszym, co pracodawca może zrobić dla swoich pracowników.
Artykuł został przygotowany przez firmę Grand Royal Hotel |