• Post category:Artykuły

Obiekty noclegowe w Polsce są podzielone na kilka kategorii. Mamy pensjonaty, motele, hostele, a także hotele, które z kolei także są kategoryzowane według tzw. systemu gwiazdek. Na czym on polega i kiedy dany obiekt zasługuje na miano np. 5-gwiazdkowego hotelu?

Kategoryzacja według gwiazdek

W Polsce obiekty hotelowe są grupowane do odpowiednich kategorii według systemu gwiazdkowego, w zakresie od 1 gwiazdki do maksymalnie 5. Są one przyznawane przez Marszałka Województwa i znajdują odzwierciedlenie w przepisach ustawy o usługach turystycznych z 1997 roku. Zanim jakiś hotel otrzyma odpowiednią liczbę gwiazdek, Marszałek, wspierany przez specjalną komisję, w skład której wchodzą przedstawiciele Sanepidu, straży pożarnej, nadzoru budowlanego oraz branży hotelarskiej, ocenia pod różnym kątem dany obiekt.

Hotel musi spełniać odpowiednie wymogi, aby zakwalifikować się do konkretnej kategorii. Musi posiadać łącznie co najmniej 10 pokoi, w tym głównie pokoi jedno lub dwuosobowych oraz świadczyć szeroki zakres usług noclegowych i gastronomicznych. Wszystkie hotele muszą serwować gościom śniadanie, a płatność za pobyt musi być możliwa przy zastosowaniu kart płatniczych.

Łącznie ocenie podlegają aż 52 różne punkty, zanim hotel otrzyma upragnione gwiazdki. W przeważającej większości dotyczą one kwestii formalnych i o dziwo nie mają bezpośrednio żadnego związku z jakością oferowanych usług.

 

Mylne przypisywanie znaczenia gwiazdkom

Jeśli hotel ma pięć gwiazdek, goście oczekują najczęściej najwyższego poziomu obsługi, szlafroków i kapci w pokoju, centrum SPA i basenu na terenie hotelu oraz restauracji serwującej jedzenie z górnej półki. Tymczasem wcale nie jest to obowiązkowe dla takich obiektów noclegowych. Liczba gwiazdka nie jest niepodważalnym wykładnikiem jakości oferowanych usług i charakteru obsługi. Zdarza się, że hotel 4-gwiazdkowy jest lepszy od tego 5-gwiazdkowego, według subiektywnego odczucia gości. Podobnie jak obiekt, który oficjalnie nie jest hotelem, pod względem standardu obsługi jak najbardziej może za niego uchodzić, jak np. Ranchopodbocianem.pl, niedaleko Warszawy. To najlepszy przykład tego, jak hotel pod Warszawą może zaskoczyć klienta – wyłącznie pozytywnie.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.