Karp to ryba, która rokrocznie ma swój okres wzmożonej popularności, a są nim bez wątpienia Święta Bożego Narodzenia. Czas ten wiąże się jednak z brakiem czasu, który bywa utrapieniem wielu entuzjastów wędkarstwa. Wywodząca się z Wielkiej Brytanii method feeder to metoda pozwalająca na złowienie upragnionej liczby karpi w stosunkowo niewielkim czasie.

Cieszy się ona rosnącą popularnością również ze względu na jej prostotę, brak konieczności nadwyrężania domowego budżetu oraz niebywałą wręcz skuteczność.

Method feeder to metoda, która doskonale sprawdza się przede wszystkim na łowiskach komercyjnych, bowiem to właśnie tam została wymyślona i opracowana. Warto mieć świadomość, że zarówno sposób nęcenia ryb, jak i stosowane przynęty to świetne rozwiązanie dla wszystkich miłośników połowu karpia. Tym bardziej, że bardzo często zdarza się, iż to właśnie method feeder pozwala na osiągnięcie jakichkolwiek wędkarskich sukcesów podczas chłodnych czy nawet zimnych dni.

Kluczem do sukcesu jest, rzecz jasna, dobór odpowiedniego sprzętu

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że wędkarstwo na wysokim poziomie opiera się na kilku istotnych fundamentach, do których z pewnością można zakwalifikować cierpliwość, umiejętności oraz doświadczenie. Wędkarski sukces wymaga jednak skorzystania ze starannie wyselekcjonowanego sprzętu, czyli wędziska, kołowrotka, linki, koszyczka i tym podobnych. W przypadku pierwszego akcesorium – wędziska – należy wybrać wersję dwuczęściową o długości 3.30 lub 3.60 metra. Ich charakterystyka umożliwia hol nawet dużych okazów tej ryby oraz wykonywanie stosunkowo odległych wyrzutów.

Kolejnym, niemniej istotnym elementem wyposażenia każdego zwolennika method feeder jest kołowrotek. Również w tym przypadku można odnaleźć egzemplarze dedykowane stricte tej metodzie, a zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem wydają się te o wielkości 3000 lub 4000. Ponadto, powinna je wyróżniać solidna konstrukcja, będąca w stanie z powodzeniem przetrwać duże obciążenia i wysoką prędkość nawijania żyłki. Odpowiedniej klasy kołowrotek to sprzęt, który może pomieścić nawet do 150 metrów mocnej żyłki, posiadając przy tym precyzyjnie działający mechanizm hamulca. Wybierając właściwy kołowrotek, nie sposób nie wspomnieć o lince. Wydaje się, że najlepszym dostępnym na rynku rozwiązaniem jest żyłka o średnicy 0.25 milimetrów wyposażona w przypon strzałowy wykonany z fluorocarbonu.

Ostatnim, jednak niemniej istotnym elementem wyposażenia wielbiciela połowu karpia z użyciem method feeder jest koszyczek. Rynek akcesoriów dedykowanych fanom wędkarstwa obfituje wręcz w podobne gadżety, dlatego warto starannie przeanalizować asortyment renomowanych sklepów. Wielkość koszyczka należy dostosować do sposobu łowienia, żerowania karpi czy doboru przynęty lub zanęty. Mniejsze, lecz mocniejsze modele doskonale sprawdzą się przede wszystkim w przypadku łowienia pojedynczych i wymagających okazów. Ciężar koszyczka jest zaś parametrem, który powinien być uwarunkowany odległością łowienia oraz pojemnością danego modelu. W przypadku mniejszego koszyczka oraz stosunkowo odległego rzutu, obciążenie rośnie. Należy wziąć pod uwagę także mocowanie konkretnego modelu koszyczka. Jest to czynnik bardzo zależy od preferencji konkretnego wędkarza korzystającego z method feeder.

Na skuteczne łowienie karpia wpływ może mieć wiele czynników

Należy pamiętać, że wybór odpowiedniej jakości sprzętu to tyko jeden z elementów przygotowań do efektywnego łowienia z wykorzystaniem method feeder. Warto zadbać również o przynętę, zanętę i, co także ma ogromny wpływ na osiągnięcie potencjalnego sukcesu, odpowiednie łowisko. Wiele zależy od indywidualnych preferencji oraz umiejętności danego wędkarza. Niemniej jednak, method feeder umożliwia bardzo obfity i satysfakcjonujący połów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zaleca się kontakt z wykwalifikowanym i doświadczonym specjalistą w dziedzinie wędkarstwa oraz aktualnie obowiązujących trendów. Taka osoba z pewnością doradzi wybór optymalnych, najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań.

Portal SilesiaCarp.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Close Menu