Łódź to miasto kultury, ważny ośrodek akademicki. Dziś można go z łatwością ominąć w podróży przez centralną Polskę, ale czy warto?

Szybki rozwój miasta

Łódź to historia trwająca od 1332 roku. Przywilej lokacyjny nadał jej Władysław Jagiełło w 1423 roku. Podstawą utrzymania jej pierwszych mieszkańców było rolnictwo. Dopiero w początkach XIX wieku rozpoczął się okres prosperity miasta, kiedy to w łodzi przybywało nowych mieszkańców, rzemieślników, kupców, targów i jarmarków. Wielka kariera Łodzi rozpoczęła się dopiero w I połowie XIX wieku, kiedy to w mieście zaczęła się rozwijać przemysł włókienniczy, prowadząc do powstania ośrodka polskiego przemysłu tekstylnego. W 1820 roku Łódź zaliczono do miast fabrycznych. W ciągu ledwie pół wieku miasto rozkwitło, już w 1825 uruchomiono pierwszą przędzalnię bawełny, w 1839 zainstalowano pierwszą w Polsce maszynę parową na użytek przemysłu bawełnianego. W 1855 roku uruchomiono pierwszą mechaniczną przędzalnie, a pierwsza tkalnia mechaniczna powstała w 1866 roku. Z małych wsi i miasteczek przybywali ludzie, spragnieni dobrego zarobku i stałej pracy, przybywali też zagraniczni rzemieślnicy i fabrykanci. Łódź co dziesięć lat podwaja liczbę ludności.

Do końca XIX wieku Łódź rozwijała się, koncentrowała kapitał, zwiększyła się produkcja.

Intensywna rozbudowa miasta nastąpiła pod koniec XIX wieku. Powstają zakłady bawełniane, rozwija się produkcja wyrobów wełnianych, lnianych, jedwabnych, gumowych, maszyn włókienniczych oraz innych. Większość zabytków miasta pochodzi właśnie z tego okresu.

Przez cały okres międzywojenny miasto znajdowało się w stanie kryzysu, wywołanego I wojną światową.

Wśród wielokulturowej ludności, niemal 35% stanowiła ludność żydowska. Po wybuchu II wojny światowej, już w 1940 roku utworzono getto, w którym przebywało 300.000 osób. Likwidacja nastąpiła w sierpniu 1944 roku. Spośród uwięzionych wolności doczekała tylko 900 osób. W mieście powstał też obóz dla Cyganów, oraz obóz, w którym germanizowano i niszczono polskie dzieci, śmierć tu znalazło 6 tysięcy z 12 tysięcy uwięzionych dzieci. W latach okupacji w Łodzi zginęło około 300.000 ludności żydowskiej i około 120.000 Polaków.

Samo miasto, podczas okupacji i walki o wyzwolenie, poniosło znaczne straty w zabudowie, jednak straty materialne były ogromne – okupant wywiózł maszyny, surowce i wyroby gotowe. Po wojnie Łódź pełniła rolę zastępczej stolicy państwa. Miasto stawało się nie tylko ośrodkiem przemysłowym, ale też akademickim i naukowym. Wzrastała jego ranga kulturalna.

Dziś Łódź to głównie ośrodek kulturalny, akademicki i naukowy.

Przyjeżdżając tu na weekend warto odwiedzić unikalne na skalę kraju Centralne Muzeum Włókiennictwa, znajdujące się w dziewiętnastowiecznej fabryce Ludwika Geyera. Sławą międzynarodową cieszy się Triennale Tkaniny.

Zwiedzając Łódź nie sposób ominąć Księżego Młyna, który, wybudowany jako miasto fabrykanckie, posiadał własną Straż Pożarną oraz Szpital. Znajduje się tutaj siedziba Muzeum Sztuki i kolekcji malarstwa dawnego. Warto udać się też do pobliskiego Parku Źródliska, podziwiając oryginalne gatunki roślin, a zimą Palmiarnię o powierzchni 1100 metrów kwadratowych z około 2400 różnymi gatunkami egzotycznych roślin. Blisko Parku ma swoją siedzibę łódzka Filmówka oraz Muzeum Kinematografii, jedyne w Polsce.

W tkalniach i przędzalniach Franciszka Ramischa przy ulicy Piotrkowskiej 138/140 znaleźć można łódzką markę Pan Tu Nie Stał, w Yellow napijesz się kawy, smacznie zjesz, ale też poznasz najnowsze trendy modowe i designerskie. W Składzie Wina & Chleba zjesz wypiekane na miejscu pieczywo u wypijesz domowe wino. Na sobotnim Eko Targu kupisz zdrową i naturalną żywność, ale też poznasz niecodzienne potrawy. Na najdłuższej ulicy w mieście, Piotrkowskiej, o której mówi się, że nad nią leży Łódź, znajdzie restauracje, kawiarnie, pracownie artystyczne. Łódź kulturą więc dziś stoi.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę POA-BOJAN z Łodzi zajmującą się pomocą drogową i transportem aut: https://pomocdrogowa.i-lodz.pl

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Close Menu