Miłośnicy survivalu mają różne poglądy na temat tego, co jest absolutnie niezbędne do przetrwania w dziczy podczas kryzysowych sytuacji, a bez czego można się przez pewien czas obyć, przynajmniej do momentu aż przybędzie pomoc. Jakie są priorytety – czy najważniejsze jest schronienie, pożywienie czy może woda? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to bardzo ważne pytanie.

Najważniejsze liczby – trójka i czwórka

Wszystkim survivalowcom znana jest zasada trójek, według której człowiek może przeżyć trzy minuty bez tlenu, trzy godziny bez schronienia w wyjątkowo trudnych warunkach atmosferycznych, trzy dni bez wody i trzy tygodnie bez pożywienia. Łatwo z tego wywnioskować, jakie są priorytety, jeśli chodzi o przygotowanie na sytuacje awaryjne: jak się okazuje, pozyskiwanie pożywienia zajmuje tutaj ostatnie miejsce! Oczywiście odpowiednie odżywienie organizmu jest bardzo istotne z punktu widzenia sprawności fizycznej i umysłowej, ale bardziej kluczowe jest zapobieganie bardziej bezpośrednim zagrożeniom.

Kolejna istotna w kontekście sztuki przetrwania liczba to czwórka. Mówi się bowiem o Wielkiej Czwórce survivalowych umiejętności i technik i dotyczą one ognia, schronienia, wody i pożywienia. To właśnie podstawy przetrwania, chociaż wyżej wymieniona wyżej zasada trójek mówi nam, że nie są one wcale równorzędne.

Priorytety przetrwania

Za najważniejsze aspekty, o które trzeba zadbać podczas walki z trudnymi warunkami terenowymi i atmosferycznymi uważa się pierwszą pomoc, ogień oraz schronienie. Znaczenia tego pierwszego elementu nie trzeba nikomu tłumaczyć – przemierzając trudny teren, trzeba przygotować się na ewentualność groźnych wypadków. Może się zatem wydawać, że pierwsza pomoc automatycznie staje się priorytetem numer jeden, jednak nie jest to koniecznie prawda – na przykład w przypadku bardzo niskich temperatur najważniejszy może okazać się na przykład ogień, który może nam uratować życie, jeżeli chociażby wpadniemy do lodowatego potoku. Bardzo istotna jest także sygnalizacja, dzięki której będziemy mogli niezależnie od czasu i miejsca wezwać pomoc. Należy zatem zaopatrzyć się w taki sprzęt jak latarka, telefon czy techniki ognisk sygnalizacyjnych.

W ten sposób przechodzimy do kolejnego punktu na liście survivalowych priorytetów, jakim jest woda. Wiele osób praktykujących survival wychodzi z założenia, że sytuacje, w których od zaspokojenia pragnienia zależy nasze życie są dosyć rzadkie – są to momenty, gdy wpadniemy w duże kłopoty i przez dłuższy czas zostaniemy bez pomocy. Takie sytuacje jednak mogą się zdarzyć, dlatego należy mieć przy sobie zawsze narzędzia służące do uzdatniania wody. Jeśli chodzi zaś o jedzenie, należy pamiętać, że pozyskiwanie żywności w dziczy bez posiadania odpowiedniej wiedzy i sprzętu jest niebezpieczne, dlatego jeżeli przewidujemy możliwość zaistnienia sytuacji, w której będzie to absolutnie niezbędne, należy nabyć obie te rzeczy. Pamiętajmy bowiem, że jeżeli brakuje nam wystarczająco dogłębnej znajomości fauny eksplorowanego terenu, możemy natknąć się na trujące rośliny.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona deltashop.pl.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Close Menu