Ucieczka od zatłoczonego, zadymionego i głośnego miasta, jakim jest Warszawa, to coś, o czym marzy większość z nas po ciężkim tygodniu pracy. Na weekendowy wypoczynek za miastem nie musimy przy tym czekać aż do wiosny. Mazowsze jest krainą bardzo urokliwą i oferuje atrakcje na każdą porę roku. Z łatwością znajdziemy tu wiele miejsc do wypoczynku, jak i do krótkich, jednodniowych wycieczek.
Mazowsze, jako historyczna dzielnica Polski, już od XII wieku miało specjalny status. Jego wysoka niezależność gospodarcza i polityczna zaowocowała tym, że wykształciła się w nim niepowtarzalna kultura, niespotykana w innych regionach kraju. Jest to też region bardzo zróżnicowany – jak żaden inny w Polsce obfituje w rozliczne pałace i świetnie zachowane zamki książąt mazowieckich, a przy tym zachowało się w nim bogactwo naturalne i rozległe obszary przyrodnicze. Wartych zobaczenia są tutaj przynajmniej dziesiątki miejsc. My polecamy pięć naszych zdaniem najciekawszych.
Pułtusk – nie tylko zabytkowy pałac
Jak już wspomnieliśmy, zamków i pałaców jest na ziemi mazowieckiej bez liku. Jednym z najsławniejszych jest Zamek Biskupi, miejsce ukochane przez króla polskiego Zygmunta II Wazę, ale również carów rosyjskich oraz królów szwedzkich. Ale to nie jedno miejsce warte zobaczenia. Dobre wrażenie robią także „Lochy”, czyli piwnice magazynowe we Wzgórzu Abrahama, piękny rynek wraz z gotycko-renesansowym ratuszem, czy Bazylika kolegiacka NMP. Atrakcyjność miejsca podnosi też umiejscowienie miasta – na brzegu Narwi tuż przy Puszczy Białej. Możemy więc liczyć na aktywny wypoczynek w postaci pieszych wycieczek, spływów kajakowych, jazdy konnej i wypadów rowerowych na łono natury.
Kozia Farma – weekend w miłym towarzystwie
Znajdująca się się w Buczynowie, zaledwie 30 km za Warszawą, Kozia Farma, to idealne miejsce zarówno dla miłośników zwierząt, jak i amatorów wypoczynku zgodnego z naturą. Mamy tam możliwość nie tylko obcowania z gromadką tych przeuroczych zwierząt (Zuzią, Fruzią, Klementyną, Józią, Helenką, Daszą, Królisią i Matyldą), ale też skorzystania z ekologicznych atrakcji. W ich skład wchodzi między innymi ruska bania, leśna kąpiel, zajęcia z jogi twarzy, czy też relaks w gorącej beczce. Właściciele dodatkowo oferują nam eco-kuchnię (w tym własnoręcznie upieczony chleb!) i możliwość zakupu kozich serów własnego wyrobu.
Folwark Białych Bocianów – aktywne gospodarstwo agroturystyczne
Kolejne spotkanie z naturą czeka nas w oddalonej 50 km od Warszawy Kamionce, gdzie znajduje się rodzinne gospodarstwo agroturystyczne. Właściciele zadbali o to, byśmy nie nudzili się podczas pobytu. Na weekend załapiemy się między innymi na lekcje wędkowania i jazdy konnej, wycieczki rowerowe, a nawet spływy rzeką. W pobliskim „Sielanka Park” możemy natomiast przejść się ścieżką edukacyjną tropem najliczniejszych na Mazowszu roślin i zwierząt, w tym bobrów, ptaków wodnych i pszczół. Nawet nie ruszając się z miejsca możemy liczyć na udany weekend – Folwark Białych Bocianów to miejsce rozległe, urządzone w rustykalnym stylu, ze świetną kuchnią lokalną. Polecamy zwłaszcza wyśmienite kartacze.
Tężnie w Konstancinie-Jeziornie – weekend dla zdrowia
Zbudowane w 1978 roku tężnie solankowe w Konstancinie-Jeziornie miały stanowić największą konkurencję dla najpopularniejszego w Polsce uzdrowiska, Ciechocinka. Dziś wyprzedza już konkurenta, który od wielu lat nie był modernizowany. Jest to tzw. inhalatorium na świeżym powietrzu, zbudowane z gałązek tarniny. Dzięki temu tworzony jest unikalny mikroklimat, który doskonale wpływa na układ oddechowy oraz nerwowy. Z powodzeniem stosowany jest w leczeniu nerwic, nadciśnienia tętniczego, niedoczynności tarczycy, alergii i chronicznego zapalenia zatok. Szczególnie polecany jest także osobom, które na co dzień żyją w dużym zapyleniu i zanieczyszczeniu (ten warszawski smog!).
Łowicz – największy skansen kultury mazowieckiej
Małe, dość niepozorne miasteczko może dostarczyć nam wielu wrażeń. Zaledwie godzinę drogi od Warszawy możemy bowiem napotkać inny świat kulturowy. Świat kolorowych wycinanek, pasiastych strojów ludowych i ozdobnych „pająków” ze słomy. Miejsce, w które skierujemy pierwsze kroki powinien więc być skansen rodem z XIX wieku, prezentujący jedyne w swoim rodzaju błękitne, mazowieckie chatki. Dzień spędzimy miło także zwiedzając liczne barokowe zabytki: trójkątny rynek (jeden z trzech w Europie), „mazowiecki Wawel”, czy Kościół Ojców Pijarów. To nie lada gratka dla turystów-historyków, ale i dla osób lubiących spokojne zwiedzanie, bez tysięcy przyjezdnych.