Trzeba przyznać, że Podlasie to mimo wszystko miejsce ulokowane bezpośrednio na północno-wschodnich krańcach naszego kraju. Z pewnością są to tereny spokojne, gdzie zazwyczaj możemy jedynie dostrzec określoną liczbę ludzi, którzy zazwyczaj podróżują, tamtejszymi szlakami chcąc zobaczyć wszystko, co ma nam do zaoferowania tego typu kraina. Na pewno miejsca na Podlasiu są w pewnym sensie unikatowe i nie sposób ich w żaden sposób zastąpić innym podobnym miejscem nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się wybrać właśnie w takie rejony, gdzie jesteśmy spokojnie w stanie spędzić dużą ilość czasu na zwiedzaniu i poznawaniu tego typu regionu. Jeśli od dawna planowaliśmy, taką wycieczkę turystyczną to z pewnością wybraliśmy dobre miejsce, gdyż tego typu atrakcje na pewno zaskoczą nas pod wieloma względami. Warto więc rozluźnić się i po prostu poddać się takiej sentymentalnej wycieczce, która pozwoli nam zobaczyć naprawdę dużo.

1. Białystok Dziewczyna z Konewką.

Pierwsze atrakcje na Podlasiu na pewno zaobserwujemy już w Białymstoku, gdzie będziemy mieli do czynienia z nietypowym muralem, który jest dosyć znany w całym kraju, a mianowicie chodzi tutaj o motyw dziewczyny z konewką, jaki przedstawia ten wspomniany mural. Sam malunek powstał w roku 2013 i znajduje się on na ścianie budynku. Jego wykonanie nie jest w żaden sposób przypadkowe, gdyż jest to efekt pewnej akcji, która była wykonywana w tamtych czasach i do stworzenia takiego dzieła przyczyniła się absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, co z pewnością warto zaznaczyć. Widać więc tutaj bardzo przemyślany. Trzeba przyznać, że od strony graficznej takie murale naprawdę robią duże wrażenie.

2. Pałac Branickich.

Z pewnością jest to jeden z ważniejszych punktów wycieczki, gdyż jest to jednocześnie najpiękniejszy zabytek w całym Białymstoku. Uwagę w tym przypadku mocno przykuwają barokowe ogrody, które znajdują, się wokół całego obiektu co faktycznie robi duże wrażenie. Nie da się nie zauważyć, że takie atrakcje na Podlasiu są bardzo ciekawe I właśnie dlatego warto wybrać się w takie miejsce, ponieważ dawniej był, to obiekt typowo obronny jednak dopiero z czasem został on przebudowany na prośbę Stefana Mikołaja Branickiego właśnie na barokowy pałac. Trzeba przyznać, że taka zmiana robi wrażenie i mimo wszystko dzisiaj możemy zaobserwować efekty tego typu zmian poprzez zobaczenie tego obiektu z bliska. Wiele osób uważa, że jest to naprawdę dobry i dopracowany obiekt, którego nie można w żaden sposób pominąć podczas takiej wycieczki. Tutaj dużą uwagę Potrafi przykuć sama brama, która wygląda, niczym łuk triumfalny a w środku pałacu znajdziemy również Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, które sukcesywnie funkcjonuje w takim obiekcie. Niektóre zbiory w tego typu muzeum liczą sobie nawet ponad 100 lat więc nic dziwnego, że taki obiekt jest uznawany za ważne miejsca na Podlasiu, które po prostu trzeba zobaczyć.

3. Puszcza Knyszyńska

Z pewnością, jeśli wybieramy się w okolice Podlasia, nie wolno nam zapomnieć zobaczyć puszcza knyszyńska, która posiada Rezerwat Przyrody Krzemianka, który można uznać za odpowiedni punkt turystyczny, który idealnie nadaje się na różnego rodzaju spacery czy też inne przechadzki. Z pewnością nie tak trudno dotrzeć do takiego miejsca, ponieważ jest ono zlokalizowane bezpośrednio 15 minut od centrum miasta. Z pewnością samo miejsce wygląda bardzo niezwykle i nietypowo jak na Polskę, ponieważ mamy do czynienia z typowo terenem, gdzie rozciąga się bardzo różnorodna roślinność. Taka atrakcja wymaga co najmniej godziny czy półtorej, jeśli chodzi o ogólne zwiedzanie, dlatego warto zarezerwować sobie chwilę czasu. Z pewnością taka odskocznia w mniej znane ciekawe miejsca na Podlasiu, na pewno przypadnie nam do gustu.

4. Uzdrowisko Supraśl

Trzeba przyznać, że tereny cerkwi z wysokimi murami i znajdującymi się naprzeciw basztami to jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych, jakie mamy dzisiaj do zobaczenia w tego typu okolicach. Można powiedzieć, że tak ładnie wyglądająca cerkiew to nic innego, jak konkretny punkt wycieczki, jaką możemy dzisiaj odbyć właśnie na Podlasiu. Można śmiało powiedzieć, że takie miejsca na Podlasiu to nie tylko obiekt samej cerkwi, ale także konkretne miejsce, gdzie funkcjonuje uzdrowisko, tak, więc jeśli potrzebujemy czegoś dla zdrowia to z pewnością idealnym miejsce na to, aby uzyskać tutaj odpowiednią pomoc. Można powiedzieć, że jest to dobry wybór, który sprawdza się w praktyce. Jesteśmy w stanie przyjrzeć się takiemu rozwiązaniu z bliska, aby zauważyć, że są to naprawdę zadbane tereny, z jakimi spotkamy się na Podlasiu.

5. Arboretum w Kopnej Górze blisko Białegostoku.

Trzeba przyznać, że jeśli lubimy drzewa i krzewy i chcemy je zobaczyć w dużych ilościach w różnych odmianach to z pewnością arboretum to idealne miejsce do tego, aby na chwilę się zatrzymać i poobserwować tego typu ciekawą roślinność. Znajdziemy tam ponad 500 gatunków roślin, dlatego też jest to z pewnością bardzo fajna forma wycieczki, którą warto odbyć wraz z rodziną. Co ważniejsze każda ścieżka prowadzi w zupełnie inne miejsce, lecz wszystkie łączą, się w jednym punkcie co pozwala nam łatwo wejść, jak i wyjść z samego obiektu. Oczywiście wyjścia znajdują się po obu stronach, dlatego też warto dzisiaj udać się w takie miejsce, jeśli interesują nas rośliny.

6. Narwiański Park Narodowy.

Wiele atrakcji na Podlasiu wydaje się naprawdę interesujących, zwłaszcza jeśli przyjrzymy się rozwiązaniom, które mimo wszystko skupiają, się w dużej mierze na pewnego rodzaju rozwiązaniach edukacyjnych co jednocześnie pozwala, nam zobaczyć w Narwiańskim Parku Narodowym wiele siedlisk zagrożonych gatunków ptaków co jest z pewnością ciekawostką dla pasjonatów tego typu rzeczy. Na pewno ornitolodzy odnajdą się w takim miejscu i nic dziwnego, że, atrakcje turystyczne na Podlasiu mogą zaskoczyć pod wieloma względami. Tak więc mimo wszystko Warto zwrócić uwagę, że możemy tutaj również podróżować nie tylko na pieszo, ale także i łodzią, jeśli mamy taką ochotę. Jest to z pewnością coś innego, dlatego tym bardziej warto się skusić na taką opcję. To też pokazuje, że mimo wszystko takie miejsca są w stanie wzbudzić w nas ogromne emocje i nic dziwnego, że tego typu wycieczka może nam się pod wieloma względami podobać. Na pewno dużo zyskamy na tego typu wyprawie, dlatego tym bardziej powinniśmy zajrzeć w to niezwykłe miejsce.

7. Tykocin mała miejscowość.

Jeśli faktycznie znajdujemy, się już na Podlasiu to z pewnością warto zobaczyć małe miasteczko takie jak Tykocin które jednocześnie jest bardzo ważnym miejscem, które możemy zwiedzić w dowolnym momencie. Oczywiście Nie jest to szczególnie duży obszar, dlatego tego typu wycieczka potrwa mniej więcej 3 godziny, ale mimo wszystko warto je poświęcić, aby zobaczyć między innymi Kościół Świętej Trójcy czy też poznać inne ciekawe obiekty znajdujące się na terenie tego wspaniałego miejsca. Jest to z pewnością, pod wieloma względami niezapomniane przeżycie co na pewno warto podkreślić, zwłaszcza jeśli wybieramy, się w tak odległe miejsca

8. Dwór w Pentowie.

Co warto zobaczyć na Podlasiu akurat tutaj to pytanie nie wydaje się na miejscu, zwłaszcza jeśli wyjeżdżamy z Tykocina mamy od razu możliwość zobaczenia w pobliżu dworów Pentowie, które mimo wszystko oprócz samego budynku, pozwala nam także zaobserwować dużo bocianów, które jednocześnie wiją na tego typu miejscach swoje gniazda. Można powiedzieć, że jest to nic innego jak Europejska Wioska Bociania, co z pewnością sprawa, że tego typu miejsce, pod wieloma względami się wyróżnia. Nic więc dziwnego, że takie miejsce, przykuwa mocno uwagę i dlatego też warto postawić na takie rozwiązania w praktyce. To bardzo ciekawe podejście i na pewno znajdzie.

9. Silvarium Park Leśny.

Właściwe atrakcje na Podlasiu, to przede wszystkim rozwiązania, które mogą nas mocno zaskoczyć. Trzeba jasno podkreślić, że mimo wszystko taki sprawdzony Park Megalitów, to dosyć ciekawa atrakcja, która mimo wszystko rzuca się w oczy. To właśnie tam znajdziemy duże głazy narzutowe, które są tak naprawdę w bardzo ciekawie poukładane. Jakby nie patrzeć przypomina to nieco celtycki krąg, co jest pewnego rodzaju ciekawostką. Jakby nie patrzeć także skalna brama wydaje się ciekawym urozmaiceniem takiego miejsca. Tak więc ciekawe miejsca na Podlasiu, mogą być naprawdę dobrym wyborem.

10. Dom Dla Sów

Jakby nie patrzeć to pod wieloma względami Strigiforium, to przede wszystkim miejsce, gdzie zobaczymy wokoło wiele sów. W tym miejscu znajdziemy również liczne plansze informacyjne oraz inne dodatkowe ławeczki. Na pewno nasz podziw wzbudzi również dobrze wyglądający staw, który mimo to, wygląda naprawdę dobrze. Jest to miejsce dla wszystkich, dlatego też warto się przyjrzeć takiemu rozwiązaniu, zwłaszcza jeśli chcemy trochę odpocząć od szarej codzienności. Trzeba przyznać, że miejsce tego typu znajduje się w bardzo przyjaznej okolicy, co z pewnością warto podkreślić.

11. Ciekawe Okiennice Dobrym Rozwiązaniem.

Niezależnie od wszystkiego mamy dzisiaj do czynienia z niezwykłymi zabytkami, które potrafią wzbudzić w nas większe emocje. Nic więc dziwnego, że kolorowe cerkwie, wykonane w całości z drewna, są idealną wizytówką dla Podlasia. W ten sposób jesteśmy w stanie podziwiać takie nietypowe zabudowania gospodarcze. Miejsca te faktycznie prezentują się naprawdę okazale, zwłaszcza jeśli interesują nas takie rozwiązania zewnętrzne, które są widoczne z bliska, gdy tylko podejdziemy do takich obiektów.

12. Klasztor Wniebowstąpienia Pańskiego

Z pewnością jest to kolejny obiekt, który jest dzisiaj warty uwagi. Takie miejsca na Podlasiu, z pewnością robią na nas duże wrażenie. To też pokazuje, że mimo wszystko klasztor wykonany w takim starym zabytkowym stylu, jest dla nas taką bezpośrednią atrakcją, którą możemy zaobserwować na Podlasiu. Dla wielu osób jest to ważna kwestia, dlatego nic dziwnego, że mimo wszystko takie opcje są brane dzisiaj pod uwagę. Na pewno jest to bardzo klimatyczny klasztor i znajdziemy zbyt wiele takich obiektów w tym zakątku kraju, dlatego też tym bardziej warto się zatrzymać i zaobserwować tego typu obiekt.

13. Śladami Tatarów.

Jeśli interesujemy, się dzisiaj w pewnym sensie historią to z pewnością tak zwany Szlak Tatarski może się dla nas okazać ciekawym miejscem, które warto odwiedzić. W ten sposób jesteśmy w stanie przejść przez tego typu miejsce, przedzierając się przez pobliską roślinność, aż do miejsca, gdzie dojdziemy do małej świątyni ulokowanej w Bohnikach. Nie jest to jednak jakiś szczególnie wyróżniający się obiekt. W tym wypadku mamy raczej do czynienia z budynkiem, który nawiązuje do religii, jaka występowała na ziemi podlaskiej w tamtych czasach. Jest to z pewnością coś nietypowego wewnątrz, lecz z zewnątrz nie ma jakiś charakterystycznych elementów, dlatego warto zobaczyć obiekt w środku, aby zrozumieć jego ogólne wykorzystanie.

14. Muzeum Tatarianów w Sokółce.

Obiekt powstały z inicjatywy Macieja Musy Konopackiego, to z pewnością jedno z tych miejsc pamięci, gdzie mimo wszystko mamy do czynienia z ogromnym budynkiem historycznym, w którym znajdziemy wiele informacji na temat codziennego życia polskich Tatarów. Można powiedzieć, że w tym liczącym wiele tysięcy eksponatów muzeum, jesteśmy w stanie zaobserwować wiele ciekawych rzeczy, które były wykorzystywane na co dzień przez takich pracowitych ludzi. Na pewno obiekty znajdujące się w muzealnych zbiorach mają już trochę lat, dlatego też nic dziwnego, że mimo wszystko takie coś robi na nas ogromne wrażenie. Jest to jednocześnie największa kolekcja tego typu w Polsce, co warto zauważyć.

15. Ruiny Kościoła Świętego Antoniego

Idąc dalej tym kierunku, jesteśmy w stanie spotkać ruiny dawnej świątyni wybudowanej w stylu neogotyckim, choć początkowo obiekt miał być wykonany w stylu romańskim. Dzisiaj jednak nie jesteśmy w stanie zobaczyć pełny obiekt, ponieważ Niemcy w 1944 wysadzili wieżę kościoła, przez co cały budynek uległ znacznemu uszkodzeniu, co z pewnością wpłynęło na jego strukturę. Można powiedzieć, że nigdy nie padły plany odbudowy wspomnianej wieży, dlatego dzisiaj możemy podziwiać jedynie pozostałości po takim obiekcie. Nie da się jednak ukryć, że mimo wszystko jest to ciekawe miejsce nie tylko historyczne, ale jednocześnie mamy do czynienia z interesującymi widokami, jakie rozciągają się na terenie takich ruin. Takie atrakcje turystyczne na Podlasiu, nie są częstym widokiem, zwłaszcza jeśli mówimy o budynkach wybudowanych w takim stylu architektonicznym.

16. Biebrzański Park Narodowy

Można nawet powiedzieć, że na Podlasiu mamy do czynienia z wieloma parkami narodowymi czego przykładem może być Biebrzański Park Narodowy. To właśnie tam mamy do czynienia z wieloma różnymi ssakami czy ptakami, które nie spotkamy w innej okolicy. Z pewnością prawie 600 kilometrów kwadratowych powierzchni robi wrażenie, dlatego musimy poświęcić sporo czasu, jeśli chcemy przyjrzeć się takiemu miejscu z bliska. Mamy tutaj również ścisłą ochronę co jest zauważalne w rezerwacie Czerwone Bagno, dlatego też turyści, muszą w odpowiedni sposób się zachować, wchodząc na taki obiekt. To wszystko wydaje się istotne. W tym miejscu zobaczyć także łosie, co z pewnością sprawia, że taka wycieczka może być ciekawa.

17. Augustowskie Noce.

Jeśli szukamy jakiegoś fajnego miejsca w Augustowie, bardzo blisko Białegostoku to z pewnością niewątpliwym miejscem, które warto, odwiedzić jest dzisiaj kanał augustowski, gdzie mamy do czynienia z wieloma śluzami i jadów, które sprawiają, że wiele koryt rzek łączy się w tym jednym konkretnym miejscu. Sam kanał rozciąga się na obszarze stu kilometrów, ale nie znajduje się on tylko i wyłącznie po stronie polskiej, o czym warto pamiętać. Na pewno takie odnowione śluzy są sprytnie poukrywane w leśnych gąszczach, dlatego, jeśli chcemy zobaczyć takie miejsce z bliska, a nie chcemy podróżować na piechotę, to z pewnością rower, nieco ułatwi nam samo zwiedzenie. Warto o tym pamiętać w momencie, gdy już wybierzemy to określone miejsce. Oczywiście możemy też wynająć żaglówkę, aby bez większych problemów przepłynąć kanał.

18. Białowieski Park Narodowy

Miejsce niezwykłe, ponieważ obiekt ten często jest zaliczany jako jeden z pierwszych parków narodowych w Polsce. To z pewnością robi wrażenie, ponieważ w ten sposób możemy zmierzyć się z miejscami, które wymagają, dużo chodzenia jednak jedynie tutaj znajdziemy fragment lasu pierwotnego oraz żubry, które są z pewnością wizytówką tego miejsca. Na pewno taki park przyrodniczy, który dzisiaj pełni rolę ciekawego muzeum może być jak najbardziej idealnym sposobem na taką wycieczkę. Takie miejsca na Podlasiu, naprawdę są w stanie wzbudzić nasze zainteresowanie.

19. Wigierski Park Narodowy.

Jeśli znajdujemy, się blisko Puszczy Augustowskiej to z pewnością warto od razu zwrócić uwagę na Wigierski Park Narodowy, który mimo wszystko wyróżnia się znajdującym się w środku obiektem znajdującym się zaraz za nad jeziorem klimatycznym Klasztorem Wigierskim, który z pewnością jest w stanie zrobić na nas duże wrażenie. Na pewno warto również skorzystać z możliwości przejechania się kolejką wąskotorową. To wszystko sprawia, że możemy tam spędzić co najmniej kilka udanych godzin i odhaczyć to jako kolejny punkt w naszej długiej podróży.

20. Suwalszczyzna robi wrażenie.

Takie atrakcje na Podlasiu jak północne stepy mogą być dzisiaj traktowane przez nas jako coś naprawdę fajnego, zwłaszcza jeśli chcemy zobaczyć najgłębsze jezioro w Polsce, czyli Hańczę. Można powiedzieć, że jest to miejsce bardzo klimatyczne, czy możemy bez problemu porobić sobie trochę fotek po to, aby później umieścić je w albumie, gdyż będzie co wspominać. Oprócz tego zawsze możemy odwiedzić znajdujące się w pobliżu Głazowisko Bachanowo czy też wiele innych mniejszych atrakcji, są rozsiane po całej Suwalszczyźnie. Na pewno jest to świetny pretekst do tego, aby nieco rozciągnąć naszą podróż tak, aby tak potrwała co najmniej kilka dni.

 Wiadukty w Stańczykach pozycja nieobowiązkowa

Jeśli już faktycznie rozciągniemy, naszą wycieczkę to warto przy okazji zobaczyć tak zwane wiadukty w Stańczykach, które znajdują się niedaleko terenów za Podlasiem, ale mimo wszystko możemy je podpiąć pod ciekawy punkt, którego nie powinniśmy ominąć w czasie naszej wycieczki. Takie duże wiadukty robią naprawdę duże wrażenie, zwłaszcza że ich wysokość jest imponująca. Warto zwrócić uwagę, że dawno temu odbywał się tu normalnie ruch pociągów. Niedaleko tego miejsca znajdziemy też fajną wieżę widokową, która pozwoli nam zobaczyć wszystko z bliska.

Dodaj komentarz