By dobrze wybrać plecak męski, który sprawdzi się na trekkingu, podczas wielogodzinnego marszu na szlaku, trzeba najpierw zadać sobie kilka podstawowych pytań. Jakie ma być jego przeznaczenie, jak długo będzie trwała trasa oraz ile plecak męski powinien wytrzymać, tak aby piesza wędrówka nie sprawiała ci trudu, a samą przyjemność. Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w artykule. Zapraszamy do lektury.

Jaką pojemność ma mieć plecak męski do trekkingu?

Warto rozróżnić na początek, czym różni się, oprócz koloru, plecak do trekkingu damski od męskiego. Najważniejsza jest długość systemu nośnego. W damskim jest mniejsza, gdyż płeć piękna przeważnie jest niższa. W topowych modelach plecaków dla kobiet jest inaczej rozmieszczony pas biodrowy i piersiowy oraz szelki.

Podstawowym pytaniem, który pojawia się gdy wybieramy plecak męski do trekkingu, jest jego pojemność. Waha się ona przeważnie między 30 a 50 litrów. Wybieraj plecak dopasowany do długości wyprawy.

Jeżeli będzie ona jednodniowa, wystarczy Ci pojemność do 30 litrów – łatwo zmieścisz tam jedzenie, napoje czy dodatkową odzież. Dzięki małym rozmiarom będziesz się sprawnie i szybko poruszał na trasie wycieczki.

Do wycieczki weekendowej lepiej wybierz plecak o pojemności między 30 a 50 litrów. Zmieścisz w nim dodatkową porcję żywności czy śpiwór. Dobrze się sprawdzi też w jednodniowych wyprawach, gdy jedna osoba niesie bagaż za wszystkich.

Do dłuższego trekkingu lepiej zaopatrzyć się w plecak o pojemności minimum 50 litrów (są dostępne plecaki o pojemności nawet 80 litrów). Gdy przez dłuższy czas nie będziesz miał możliwości skorzystania z dóbr cywilizacyjnych, musisz zabrać ze sobą dużo więcej zaopatrzenia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze plecaka do trekkingu?

Kolejnym ważnym aspektem, którym powinieneś się zająć przed zakupem plecaka do trekkingu jest wytrzymałość materiałów. Niekonieczne oznacza to dużą grubość – topowe plecaki tworzone są cienkich, ale mocnych i trwałych rozwiązań.

Ważne jest, abyś odpowiednio dopasował plecak do swojej sylwetki. Nic tak nie męczy podczas wycieczki, jak model źle dobrany do długości pleców. Odległość między pasem biodrowym a punktem mocowania szelek musi być wyważona. Zbyt krótka odległość spowoduje przeciążenie ramion, zbyt długa spowoduje, że będzie się przemieszczał w czasie marszu. Sprawdź, czy model, który zamierzasz kupić, ma regulację wpięcia pasów ramiennych.

Kolejnym ważnym aspektem jest regulacja szelek, pasa biodrowego i pasa piersiowego. Warto o to zadbać przed wyruszeniem w dłuższą wycieczkę. Większe egzemplarze mają dodatkowe dodatkowe paski, które dociągają plecak do pleców, przez co jest on bardziej stabilny w czasie marszu.

Jak odpowiednio rozmieszczać bagaż w plecaku do trekkingu?

Do komfortowego noszenia, niezbędne jest, abyś przed wyruszeniem w podróż, dobrze rozplanował rozmieszczenie bagażu. Najcięższe rzeczy, takie jak śpiwór czy kuchenka, umieszczaj blisko pleców. Im dalej od tego punktu, tym przedmioty powinny być lżejsze.

Dobrze też jest zastanowić się, co będziesz często wyciągał z plecaka w czasie podróży. Niezbędne rzeczy trzymaj w łatwo dostępnych miejscach, tak żebyś nie musiał sięgać do głównej komory. Śpiwór czy kuchenkę wyciągać będziesz tylko podczas dłuższych postojów, mogą być więc na samym dole plecaka.

To wszystko na temat, jak wybierać plecak męski do trekkingu. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogły Ci w zakupie odpowiedniego dla Ciebie. Powodzenia na szlaku!

Zobacz jeszcze inny artykuł o tytule Kurtka na wyprawy rowerowe – co warto sprawdzić przed zakupem?

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.