• Post category:Artykuły

Przy wyborze hotelu przeważnie decydującym czynnikiem jest cena. Zależy ona od standardu całego budynku, rodzaju pojedynczego pokoju, jak i od kosztów ich utrzymania. Na ukształtowanie ceny wpływa jednak dużo więcej czynników. Hotele starają się podwyższać standard za pomocą dodatkowych usług, by jak najbardziej odpowiadać na potrzeby gości.

Standard hotelu oraz rodzaj pokoju

Dla klienta wybór miejsca noclegowego wygląda tak, że wybiera hotel według osobistych preferencji i płaci określoną kwotę w zależności od tego, z iloma osobami będzie mieszkał. Na cenę wpływają takie czynniki jak ilość gwiazdek, rodzaj pokoju oraz termin. Liczba gwiazdek wpływa na standard, jakiego możemy się spodziewać w danym miejscu. Same pokoje hotelowe można podzielić na wiele rodzajów. Najmniej za jedną osobę zapłacimy w pokojach jednoosobowych, najdroższe zaś będą apartamenty, które mogą posiadać aneks kuchenny i kilka pomieszczeń. To wszystko wpływa na czas, jaki codziennie musi poświęcić serwis hotelowy.

Usytuowanie hotelu i popularność wyboru

Koszty zależne są nie tylko od samego standardu, ale również od regionu. Ceny przeważnie będą wyższe w miejscach o szczególnych walorach turystycznych. Ponadto są niejako regulowane przez rynek wybranego regionu, czyli popularność wśród osób przejezdnych na tle konkurencyjności innych ośrodków wypoczynkowych. Goście cenią łatwy dojazd, dogodną lokalizacją, parking oraz wyjątkowe krajobrazy. Na wybór klienta ma wpływ także wiele innych czynników. Wyższy komfort i luksus sprawią, że hotel będzie cieszył się większym zainteresowaniem, a to pozwala utrzymać cenę na określonym poziomie.

Inne czynniki mające wpływ na wysokość ceny 

Hotele dbające o wysoki standard starają się, by gościom niczego nie brakowało. Dlatego oprócz miejsc noclegowych możemy znaleźć także restaurację hotelową, plac zabaw, łóżeczko dla dziecka czy strefy wypoczynku dla osób dorosłych. Trzeba pamiętać, że cena hotelowa musi pokrywać różne wydatki, o których goście często nie mają pojęcia. Pracownik hotelu „Dzikie Wino” w Wiewiórczynie obok Łaska mówi: “Należą do tego sprzątanie i zmywanie, naprawianie wszelkich powstałych szkód, zużycie bieżącej wody, zużycie prądu na urządzenia klimatyzacyjne i inne sprzęty, a także wszelkie czynności eksploatacyjne związane z elektryką, rurami wodociągowymi, przyłączem gazowym itp. Goście oczekują przede wszystkim tego, że wykonanie codziennych czynności nie sprawi im żadnych problemów. Przy dużej ilości pokojów hotelowych wiąże się to z odpowiednio dużą i profesjonalną obsługą”.

Dodaj komentarz