W ostatnich latach można zaobserwować powrót Polaków do planowania wypoczynku wakacyjnego w kraju. Spory wpływ na tę sytuację miała zmienna sytuacja polityczna w niektórych, popularnych wcześniej wśród rodaków, miejscach (Egipt, Krym, Turcja) oraz rosnący standard usług turystycznych „na miejscu”. Doświadczenia tysięcy gości wskazują na to, że polskie wybrzeże nie ma się czego wstydzić, jeśli chodzi o zestawienie liczby i jakości oferowanych atrakcji w porównaniu z zachodnimi destynacjami. Powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie” zdaje się znów potwierdzać w praktyce, a jednym z dowodów na jego słuszność jest jakość wypoczynku w Rewalu.

Planowanie rodzinnego wakacyjnego wypoczynku to trudne zadanie. Znalezienie miejsca, które będzie w pełni odpowiadało potrzebom rodziców i dzieci jednocześnie, stanowi nieraz rodzaj karkołomnego slalomu pomiędzy wykluczającymi się wzajemnie oczekiwaniami. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest wówczas zorganizowanie pobytu w miejscu cichym i sielskim, zapewniającym najwyższy poziom komfortu miłośnikom takiej formy wypoczynku. Miłośnicy mocniejszych wrażeń (np. nastoletnie dzieci) muszą mieć wówczas zapewnione atrakcje innego,mocniejszego, rodzaju w miarę blisko noclegu – optymalnie w zasięgu do 30 km. Miejsc, które gwarantują takie warunki nie ma na mapie Polski zbyt wiele. Być może nawet Rewal jest w tej materii absolutnym unikatem.

Lokalizacja ma znaczenie

Nikt nie lubi wypoczywać na zatłoczonej plaży. Atutem Rewala jest z pewnością położenie nad morzem w połowie drogi między dwoma silnie rozwiniętymi ośrodkami – Świnoujściem a Kołobrzegiem. Znajdują się one wystarczająco blisko, by móc wybrać się tam na zakupy czy koncert, ale odpowiednio daleko, aby wypoczynek na miejscu miał kameralny, niemal intymny charakter.

Oddalenie od większych miast oznacza także brak uciążliwych skutków sąsiedztwa z obiektami przemysłowymi. Przyroda w Rewalu i jego najbliższych okolicach jest w doskonałym stanie, na co składa się m.in. doskonała jakość powietrza i wód Bałtyku. Lokalna plaża ma opinię najlepszej w Polsce – drobny piasek pozbawiony kamyczków jest miły w dotyku, miejsca jest dużo więcej niż gości, dodatkowym atutem jest także wysoki poziom czystości.

Kolej na atrakcje

Rewal to znakomita baza wypadowa dla wycieczek terenowych. Większość ciekawych miejsc w okolicy (Niechorze, Pobierowo, Pustkowo, itd.) jest położona zaledwie kilka kilometrów dalej, można więc dotrzeć tam nawet na piechotę. Taka wyprawa oznaczałaby jednak rezygnację z przejażdżki Nadmorską Koleją Wąskotorową, która na odcinku długości 40 km łączy Rewal z okolicznymi miejscowościami. Odrestaurowane i wyposażone we wszelkie niezbędne wygody wagoniki nawiązują do tradycji kolejarskich z XIX wieku, co sprawia niesamowitą frajdę dzieciom, a dla dorosłych również jest formą ciekawej wyprawy w czasie.

Bliskość natury

Walor turystyczny kontaktu z przyrodą został w Rewalu w pełni wykorzystany. W bezpośrednim sąsiedztwie plaży znajduje się deptak, prowadzący do Niechorza, a na nim dwie alejki (Róż i Zakochanych) obsadzone różami oraz egzotycznymi kwiatami i krzewami. Znajdują się tam również pomniki Romea i Julii oraz Małego Księcia i Róży, co sprzyja romantycznym spacerom.

W odległości 5 kilometrów od Rewala znajduje się jezioro Liwia Łuża, leżące na terenie rezerwatu przyrody o tej samej nazwie. Można tam podziwiać piękne okazy flory i fauny, często zaliczające się do gatunków zagrożonych wyginięciem. Dla miłośników egzotyki na pewno ciekawostką będzie rewalskie oceanarium, gdzie wśród okazów licznych egzotycznych zwierząt można znaleźć rekina czy urzekające barwami koralowce.

W niedalekim Niechorzu warto odwiedzić legendarną Motylarnię – to zadaszone mini-zoo, w którym można podziwiać przepiękne, jaskrawo ubarwione motyle, fruwające nad naszymi głowami lub przysiadające na naszych ramionach.

Aktywny wypoczynek

Po całodniowym wypoczynku na plaży, w promieniach piekącego słońca, warto zażyć relaksu poprzez ruch. W tym zakresie Rewal wraz z okolicznymi miejscowościami oferuje naprawdę imponujący zakres aktywności. Cały obszar tej części wybrzeża jest poprzecinany licznymi trasami rowerowymi o różnym stopniu trudności. Poza pływaniem w morzu i sportami w wydaniu plażowym (siatkówka, piłka nożna), można wyruszyć na ekstremalną trasę quadami w Trzęsaczu lub rozegrać partię mini-golfa (w tej samej miejscowości). Niedaleki Dziwnów i Dziwnówek uchodzą za mekkę sportów wodnych, szczególnie windsurfingu i kitesurfingu, ale również motorówek i skuterów wodnych. Do dyspozycji fanów sportów ziemnych pozostają jeszcze liczne, rozsiane po okolicy, stadniny koni oraz dwa skateparki.

Zarówno Rewal, jak i pobliskie miejscowości posiada także interesującą ofertę sportowo-rekreacyjną na wypadek załamania pogody; do dyspozycji wczasowiczów są kryte hale sportowe i baseny, gdzie można pływać, grać w tenisa, jeździć na bmx-ach czy deskorolkach, grać w koszykówkę, czy inne gry zespołowe.

Dla najmłodszych

Problem grymaszących, nudzących się dzieci w Rewalu jest zjawiskiem nieznanym. Poza wspomnianymi wcześniej oceanarium i Nadmorską Koleją Wąskotorową, czeka na nie ciekawa lekcja historii w Multimedialnym Muzeum Na Klifie. Równie fascynująca dla dzieci może okazać się wizyta w dziwnowskim Parku Miniatur i Kolejek, gdzie mogą poczuć się jak Guliwer w krainie Liliputów, oglądając repliki znanych budowli, postaci z bajek czy parowozów. W okolicy znajduje się także sporo fascynujących latarni morskich oraz tematycznych parków rozrywki, co powoduje, że nawet w niesłoneczne dni najmłodsi będą się świetnie bawić.

Baza noclegowa

Rewal jest małą miejscowością, ale zakres oferty hotelowej posiada naprawdę imponujących rozmiarów. Od obiektów agroturystycznych, przez pokoje na wynajem i domki letniskowe, na pensjonatach i ośrodkach wypoczynkowych skończywszy. Niezależnie od dysponowanego budżetu i preferencji, każda rodzina znajdzie tu dla siebie odpowiedniej klasy nocleg. Wśród stałych bywalców zasłużoną renomą cieszy się zwłaszcza Dom Wypoczynkowy Gąsiorowski – Noclegi Rewal. Ten istniejący już od przeszło 12 lat obiekt oferuje wysokiej klasy standard pobytu i wyżywienia, ciesząc się jednocześnie świetną reputacją wśród turystów i optymalnym stosunkiem jakości do ceny. Przestronne pokoje, ciekawie zaaranżowane wnętrza i bliskość morza powodują, że planując pobyt w Rewalu warto zacząć od próby rezerwacji pokoju właśnie w tym miejscu.

Przez lata utarł się pogląd, że wypoczynek nad polskim morzem jest drogi i jakościowo gorszy od wakacji w tanich destynacjach zagranicznych jak Egipt, Bułgaria czy Turcja. Stereotyp miejsca o zaniedbanej infrastrukturze, gdzie przy braku pogody nie ma co robić, odchodzi już jednak w zapomnienie. Pod wieloma względami polskie kurorty dogoniły już swoich zagranicznych konkurentów i obecnie posiadają nawet ciekawszą (bo bardziej urozmaiconą i wszechstronną) ofertę. Rewal jest doskonałym przykładem tych zmian i warto odwiedzić go osobiście, aby się w pełni o tym przekonać.

Dodaj komentarz