Jego potężna bryła już z daleka przyciąga uwagę turystów, a długa historia i piękne wnętrza sprawiają, że wizyta w tym obiekcie każdemu z nas dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Ratusz Głównego Miasta to jeden z najciekawszych zabytków, jaki może się pochwalić Gdańsk, a jednocześnie – bardzo ważna placówka muzealna. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania ratusza?

Z kart historii – Ratusz Głównego Miasta i jego dzieje

Kto w czasie wycieczki po Gdańsku zajrzy na ulicę Długą, ten już z oddali będzie mógł zobaczyć potężną brył Ratusza Głównego Miasta. Jest to bardzo charakterystyczna budowla, obok której nie można przejść obojętnie. W jego bryle łączą się ze sobą cechy typowe dla sztuki gotyku i renesansu, uwagę przyciągają też liczne wieżyczki oraz ostrołukowe okna. Wysoka, smukła wieża, widoczna z daleka, kuszący misternym wykonaniem hełm – oto cechy, dzięki którym budowla ta wyróżnia się w zabudowie historycznej części Gdańska. Bardzo ciekawą ozdoba hełmu jest złocona statua króla Zygmunta Augusta, warto też zwrócić uwagę na ratuszowy zegar, który bez zarzutu działał aż do 1945 roku. Każdy z architektonicznych detali, każda ozdoba ratusza to dowód na to, że obiekt ten może się pochwalić długą i ciekawą historią. Co wiemy na temat jego przeszłości?

Dzieje gdańskiego ratusza sięgają połowy XIV wieku, choć jego obecny kształt jest efektem wielkiej rozbudowy, przeprowadzonej pod koniec XV stulecia. w latach 60-tych XVI wieku na ratuszowej wieży pojawił się nowy element – statua przedstawiająca króla Zygmunta Augusta. W ten sposób mieszkańcy miasta chcieli podziękować władcy za to, że zrównał w prawach protestantów i katolików. Wiadomo, że od samego początku Ratusz Głównego Miasta zachwycał wspaniałymi wnętrzami. Nic w tym dziwnego, skoro w jego murach gościło wielu polskich władców. Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt August – oto wybrani władcy, który gościli w murach tej budowli. W XVIII wieku ratusz doczekał się kolejnej ciekawej ozdoby – barokowego portalu, ozdobionego herbem miasta Gdańska. Jest on jedną z ciekawszych dekoracji, jaką mogą zobaczyć turyści wchodzący do wnętrza tego zabytku. A na co warto zwrócić uwagę w czasie zwiedzania historycznych wnętrz?

Ratuszowe wnętrza – niezwykła podróż w czasie

Wizyta w ratuszowym wnętrzu to jedyna w swoim rodzaju podróż w czasie. Ponieważ w ratuszu ma swą siedzibę muzeum historyczne, każdy z nas w czasie wycieczki po tym mieście może zwiedzić piękne pomieszczenia kuszące swą niezwykłą formą. Które z nich zasługują na szczególne wyróżnienie? Z pewnością warto się uważniej przyjrzeć Wielkiej Sali Rady, określanej też bardzo często mianem Sali Czerwonej. Wspaniale prezentują się też schody Sieni Głównej oraz sale: Biała i Zimowa. Warto też zajrzeć do Sali Kasy Miejskiej, której wnętrze ozdobione jest wspaniałymi obrazami z XVII stulecia. Całość robi ogromne wrażenie i sprawia, że wizyta we wnętrzach Ratusza Miasta Głównego na długo pozostaje w pamięci wszystkich zaglądających tu turystów.

Gdańsk to miasto wyjątkowe, a spacery po jego historycznej części każdemu z nas sprawią wiele radości. Takie zabytki, jak Ratusz Głównego Miasta, mają przecież wiele uroku, a poznawanie ich przeszłości będzie dla każdego z nas wspaniałą przygodą.

Poradę dostarczył dystrybutor okien marki Internorm z Gdańska.

Strona WWW: https://okna-internorm.com.pl/

Dodaj komentarz