Położony w Karkonoszach Karpacz to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w polskich górach. Oprócz świetnej infrastruktury turystycznej i pięknych zabytków oferuje przede wszystkim malownicze szlaki górskie o zróżnicowanym poziomie trudności. Każdy zdobywca szczytów – ten początkujący i zaprawiony w wędrówce – znajdzie tu coś dla siebie.
Najlepsze szlaki górskie w Karpaczu
Nie ważne czy jesteś turystą czy wytrawnym górskim wędrowcem, Karpacz to miejsce, które oferuje wiele górskich szlaków o różnym poziomie trudności. Karpacz położony jest w Karkonoszach. To z kolei jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce. Najwyższe pasmo górskie Sudetów ze Śnieżką, wodospady, jeziora, malownicze trasy piesze i ciekawe atrakcje – nic dziwnego, że Karkonosze i Karpacz są tak chętnie odwiedzane przez turystów.
Odwiedzając Karpacz, możesz nie tylko korzystać z pieszych tras spacerowych i wędrować szlakami turystycznymi. Znajdziesz tu także znakomite warunki do wypoczynku, doskonałą infrastrukturę turystyczną, a zimą także bardzo dobrze przygotowane trasy narciarskie.
Trasy turystyczne wiodące z Karpacza przecinają się i krzyżują, wiodąc na najwyższy szczyt Sudetów – przepiękną Śnieżkę. Z samej góry rozciągają się zachwycające widoki, a po drodze zobaczysz wiele znanych turystycznych miejsc, jak XIX-wieczny Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany jako Kościół Wang. Trasy turystyczne w Karkonoszach są zróżnicowane, wiodą przez wiele ciekawych punktów, a poniżej znajdziesz krótką charakterystykę tych najlepszych górskich szlaków w Karpaczu
Jakie szlaki warto wybrać wiosną?
Wiosna to jeden z ulubionych momentów na wędrówki po pieszych szlakach dla miłośników chodzenia po górach, choć trzeba wziąć pod uwagę, że w niektórych miejscach w Karkonoszach często leży jeszcze śnieg. Górski krajobraz prezentuje się przepięknie, a na trasach turystycznych nie ma tak wielkiego ruchu, jak w okresie letnim. To doskonały moment, żeby spakować plecak, wygodne buty, zarezerwować hotel i wybrać się do Karpacza, by wędrować po górskich szlakach. Najlepszym punktem, aby zacząć wejście na Śnieżkę, jest przystanek PKS Karpacz Biały Jar, który jest jednocześnie największym węzłem szlaków turystycznych w tym mieście. Stąd można rozpocząć wędrówkę szlakami: żółtym, zielonym, niebieskim, czerwonym i czarnym. Aby ułatwić Ci decyzję, który z nich wybrać, poniżej znajdziesz listę polecanych szlaków w Karkonoszach.
Na Śnieżkę przez Kocioł Łomniczki
Ta trasa turystyczna wiedzie przez Karkonoski Park Narodowy, a na trasie zobaczysz m.in. skocznię narciarską “Orlinek”, Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór i Kaskady Łomniczki. Wiedzie przez malowniczy Kocioł Łomniczki – najgłębszy kocioł polodowcowy w Sudetach. Wędrując tym szlakiem, możemy wejść na szczyt dwiema drogami – Drogą Jubileuszową oraz “stromymi zakosami”. Stąd już tylko ok. 35 min na Śnieżkę, gdzie znajduje się charakterystyczny punkt – Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, przypominające statek kosmiczny, a także barokowa kaplica św. Wawrzyńca. Jeśli szukasz hotelu w Karpaczu, z którego można wybrać się na Śnieżkę, świetnym wyborem będzie Tremonti Ski & Bike Resort, przez który wiodą aż dwie trasy na Śnieżkę. Stąd zaledwie krótki spacer ul. Turystyczną dzieli gości hotelu od przystanku PKS biały Jar, skąd startują wszystkie trasy na szczyt Sudetów.
Szlak niebieski od Świątyni Wang na Śnieżkę
Ten szlak górski jest uważany za najciekawszą trasę wiodącą na Śnieżkę. Prowadzi z Karpacza od słynnej Świątyni Wang przez Polanę, dwa schroniska – Samotnia i Strzecha Akademicka, a także malowniczy Kocioł Małego Stawu i doskonałe miejsce na podziwianie widoków – Złotówkę. Następnie Łączy się z Głównym Szlakiem Sudeckim i Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej, wiodąc wprost na Śnieżkę. Podobnie, jak w przypadku czerwonego szlaku, z Hotelu Tremonti dotrzesz tutaj m.in. ul. Turystyczną, a dalej Podleśną i Zamkową, wprost do Kościoła Wang.
Czarny szlak do Kotła Białego Jaru
Czarny szlak na Śnieżkę zaczyna się przy hotelu Biały Jar, więc z łatwością dotrzesz tu z hotelu Tremonti w Karpaczu, idąc ul. Turystyczną. Ta trasa pieszej wędrówki wiedzie leśną drogą wzdłuż Złotego Potoku przez widokowe Złotówki, skały Pielgrzymy aż do Kotła Białego Jaru. Zalesienie tego szlaku jest niewielkie, dzięki czemu można z niego podziwiać piękne widoki na Karkonosze i Karpacz.
Czerwony szlak na Śnieżkę
Szlak czerwony to najbardziej widokowa i dość łagodna trasa, wiodąca szeroką ścieżką przez las do schroniska Nad Łomniczką. Do tego miejsca trasa jest idealna nawet dla rodzin z małymi dziećmi. W wyjątkowym, bo niemającym dostępu do energii elektrycznej schronisku można zjeść posiłek i ruszyć w dalszą trasę lub wrócić do Karpacza. Stąd przez Przełęcz pod Śnieżką, stromą i kamienistą drogą wiodącą przez Kaskady Łomniczki i Cmentarzyk Ofiar Gór oraz Dom Śląski dotrzemy na szczyt Sudetów. Trzeba jednak pamiętać, że zimą z uwagi na zagrożenie lawinowe szlak czerwony na odcinku od Schroniska Nad Łomniczką do Schroniska Dom Śląski może być zamknięty. Z hotelu Tremonti w Karpaczu do początku szlaku dotrzemy krótkim spacerem przez ul. Turystyczną do przystanku PKS Biały Jar.