Na hasło Toruń większości osób przychodzą na myśl słynne toruńskie pierniki. Choć miasto odznacza się długotrwałą tradycją w wypieku słodyczy, pyszne pierniki to nie wszystko. Toruń to stosunkowo niewielkie, ale też wyjątkowo przyjazne i przystępne miasteczko, które jest wręcz doskonałym pomysłem na weekend. Jednak przed spakowaniem plecaka i wyruszeniem w podróż warto dowiedzieć się, co dokładnie warto odwiedzić w Toruniu. Jak zaplanować weekend w Toruniu? Co koniecznie warto zwiedzić?

Kilka słów wprowadzenia na temat Torunia

Toruń jest niewielkim mieszczącym się w województwie kujawsko-pomorskim miasteczkiem. Zlokalizowane jest aż nad dwoma rzekami –  Wisłą i Drwęcą – dzięki czemu Toruń jest otoczony wyjątkowo malowniczą przyrodą. Samo miasto jest doskonale przemyślane, znalazło się w nim miejsce nie tylko na zabytki czy obiekty użyteczności publicznej, ale również na zieleń miejską, która sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Toruń nie tylko jest doskonale skomunikowany, ale również posiada wiele udogodnień dla turystów. Jak spędzić urlop w Toruniu?

Toruńskie Stare Miasto

Stare Miasto wraz z wieloma zabytkami oraz historyczną zabudową przez wielu podróżujących jest uznawane za najbardziej klimatyczną starówkę w całej Polsce. Zarówno rynek, jak i odchodzące od niego uliczki sprzyjają przede wszystkim spacerom. Można również wybrać się na pyszny obiad w lokalnej restauracji. W klimat miejsca warto wczuć się zarówno za dnia, jak i nocą, kiedy architektura jest dodatkowo oświetlona.

Pomnik i dom Mikołaja Kopernika

Nie zapominajmy, że to właśnie Toruń jest miastem, z którego pochodził Mikołaj Kopernik – twórca nowatorskiej jak na swoje czasy teorii heliocentrycznej. W domu astronoma znajduje się obecnie otwarte dla turystów muzeum, w którym można podziwiać nie tylko pamiątki i dokumenty, ale również zabytkowe wnętrze mieszczańskie, którego wystrój pozostał niemal niezmieniony aż do dzisiejszych czasów. Jednym z bardziej znanych miejsc w Toruniu jest także pomnik Mikołaja Kopernika, który stoi w południowo-wschodniej części starówki już od przeszło 160 lat!

Doskonały pomysł na wypoczynek – Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Najważniejszym zadaniem Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej znajdującego się w Toruniu jest przede wszystkim przybliżenie odwiedzającym tradycyjnego życia na wsi. Wystawa pozwala lepiej poznać nie tylko ludność, ale i zwyczaje panujące na ziemiach polskich. Na turystów czekają wierne rekonstrukcje domów, bogata roślinność oraz wyjątkowy XIX w. Młyn. To jednak nie wszystko, ponieważ na terenie muzeum organizowane są różnego rodzaju pokazy edukacyjne dla wszystkich grup wiekowych. Można wybrać się na przykład na kiermasz sztuki ludowej czy koncert oryginalnej muzyki ludowej.

Spacer idealny, czyli zwiedzanie zabytkowych murów obronnych

Toruń idealnie nadaje się do spacerowania i podziwiania lokalnej architektury. Doskonałym jej przykładem są choćby zabytkowe mury obronne, które ciągną się wzdłuż rzeki Wisły, przypominając o niegdyś najważniejszym zadaniu zabudowy – funkcji obronnej. Obecnie wciąż zachwycają nienagannym stanem. Na ich długości znajduje się również Krzywa Wieża – jest ona znacznie odchylona od pionu i wiąże się z nią co najmniej kilka intrygujących legend. 

To jak w końcu jest z tymi toruńskimi piernikami?

Z tradycyjnymi toruńskimi piernikami wiąże się naprawdę długa historia i tradycja – są one wyrabiane od ponad 700 lat! Wyróżniają się ręcznie wyrabianym ciastem oraz specjalną recepturą, która nadaje im wyjątkowy smak i aromat przypraw korzennych. Pierniki doczekały się nawet swojego własnego muzeum – turyści mogą odwiedzać Toruńskie Żywe Muzeum Piernika, które jest interaktywną, pierwszą tego rodzaju w Europie placówką. Odbywa się w nim tradycyjna produkcja pierników, której mogą wziąć udział również… odwiedzający. Mają oni szansę uczestniczyć i poznać tajniki produkcji piernika, szczególną atrakcją jest warsztat dekorowania wypieków lukrem.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.