Przygotowując się do sprawdzenia ofert wynajęcia autokarów znajdujących się najlepiej w naszej bezpośredniej okolicy, gdzie mieszkamy lub wykonujemy pracę zawodową, musimy wiedzieć, gdzie właściwie chcemy jechać i jak wielu pasażerów ze sobą zabrać. Inny środek transportu będzie nam bowiem potrzebny na przewiezienie kilku osób dorosłych ze swojej firmy na szkolenie pod miastem, a inny, jeśli chcemy zorganizować wycieczkę objazdową dla młodzieży szkolnej po europejskich krajach.

Potrzeby transportowe

Określenie wstępnego celu podróży oraz trasy przejazdu jest konieczne dla ustalenia, jakiej oferty poszukujemy. Musimy zorientować się, czy po drodze będziemy musieli organizować dłuższe, nieoczekiwane postoje i czy będzie nam potrzebny autokar z klimatyzacją – na pewno przydatny będzie na dłuższych trasach w środku lata. Najważniejsze jest, aby pojazd był wygodny i bezpieczny.

Musimy również ocenić, ile osób będzie jechało autokarem. Jeśli do 9 osób, lepszym rozwiązaniem pod względem finansowym stanie się wynajęcie busa z kierowcą lub bez. Planując dłuższą wycieczkę, w której udział ma wziąć 40-50 osób, autokar stanie się już niezbędny. Zapewni on komfort jazdy dla każdego z podróżnych, jeśli wybierzemy pojazd o odpowiedniej klasie – w Niemczech są one określane w kategoriach gwiazdek, podobnie jak w przypadku kategoryzacji obiektów hotelowych.

Jak liczone są koszty wynajęcia?

Koszt wynajęcia autobusu uzależniony jest od jego ładowności. Są autokary, które zabierają na pokład tylko około 40 osób, jak i dwupiętrowe kolosy, zdolne pomieścić nawet dwa razy więcej pasażerów.

Na koszt wynajęcia pojazdu wpływa nie tylko to, jak wiele osób będzie nim jechało, ale również, jaką odległość ma przebyć i na jaki okres będzie wynajmowany. Stosunkowo im dłuższy czas wynajęcia autokaru, tym cena za dzień powinna być niższa. Właściciel pojazdu czerpie korzyści z tego, że wynajmuje autokar jednemu klientowi i nie musi szukać kolejnych.

Jeśli zamierzamy wynająć autobus z kierowcą, musimy brać pod uwagę maksymalny czas jego pracy. Przy dłuższych przejazdach obowiązkowo w autokarze musimy być dwóch kierowców, którzy będą mogli zmieniać się na trasie. Dlatego trzeba brać pod uwagę koszty zatrudnienia kierowcy, jego ewentualnych noclegów i wyżywienia w trakcie podróży.

Względy bezpieczeństwa

Chyba najważniejszym czynnikiem wyboru oferty wynajmu autokaru, będą kwestie związane z bezpieczeństwem podróży. Przed wynajęciem autokaru i ostatecznym wyjazdem w trasę, trzeba sprawdzić stan techniczny pojazdu. Właściciel autokaru powinien przedstawić klientom do wglądu dokumenty związane z dopuszczeniem autobusu do jazdy. Dobrze by było zawiadomić przed wyjazdem funkcjonariuszy Policji, którzy na miejscu sprawdzą faktyczny stan autobusu i stan trzeźwości kierowcy. Nie powinniśmy mieć nigdy wątpliwości związane z tymi kwestiami.

Dodaj komentarz