Planując wycieczkę zazwyczaj albo zajmujemy się tym samodzielnie albo zwracamy się o pomoc do biura podróży. Tam możemy spodziewać się, że ktoś nam doradzi i pomoże zorganizować wyjazd, tak abyśmy byli z niego w pełni zadowoleni. Na co jednak warto zwrócić uwagę kupując wycieczkę z biura podróży? Zobaczcie!

Wycieczka organizowana przez biuro podróży 

Biuro podróży oferuje różne rodzaje wycieczek. Jest to też jedna z podstawowych kwestii, nad którą musimy się zastanowić. Czy zdecydujemy się na wypoczynek w jednym, konkretnym miejscu, czy postawimy na wycieczkę objazdową? Każda z nich jest zupełnie inna i jest nieco inną formą wypoczynku. W końcu jedni z nas wypoczywają leżąc na plaży, a inni zwiedzając nowe zakątki świata i pokonując dziennie dziesiątki kilometrów.

Zalet wycieczek organizowanych przez biura podróży jest niewątpliwie wiele. Nie musimy martwić się o nocleg, wyżywienie, środek transportu. Za te kwestie odpowiedzialne jest właśnie biuro podróży. Jednak czy aby na pewno możemy być całkowicie spokojni o te aspekty i nie zawracać sobie nimi głowy? Nie do końca! 

Sprawdź różne kwestie, zanim przeczytasz umowę

Pomimo tego, że większość rzeczy załatwia za nas touroperator, nie oznacza to wcale, że nie powinniśmy przywiązywać do nich żadnej uwagi i w pełni zaufać temu, co często widzimy w katalogach, na zdjęciach itd., proponowanych nam przez biura podróży. Jest kilka aspektów, którym warto przyjrzeć się samodzielnie, aby potem uniknąć niepotrzebnego rozczarowania. Przed podpisaniem umowy radzimy zatem sprawdzić pewne sprawy na własną rękę. 

Ważne są także zapisy dotyczące m.in. tego w jakim terminie możemy odwołać wycieczkę, czy jak duże bagaże można ze sobą zabrać. 

Środek transportu

Autokar, samolot… niezależnie od tego, jaki środek transportu proponuje biuro podróży warto dowiedzieć się o tym czegoś więcej. Czy np. w samolocie wydawane będą posiłki, czy w autokarze będziemy mogli skorzystać z toalety bądź czy został wyposażony w klimatyzację. Takie aspekty znacząco wpływają na komfort podróży i warto o nie zadbać.

Nocleg

Hotel to jedna z tych rzeczy proponowanych nam przez biuro, którą warto sprawdzić. To, że coś idealnie prezentuje się na zdjęciu wybranym przez biuro podróży, nie znaczy, że tak samo wygląda także w rzeczywistości. Warto zorientować się nie tylko w opiniach dotyczących samego noclegu, ale także tego w jakim miejscu się znajduje, gdzie są najbliższe lokalne usługowe, czy jest dobry dostęp do komunikacji itp. 

Ubezpieczenie

O tę kwestię także obowiązkowo zapytajcie! To ważna sprawa, którą warto wcześniej dokładnie ustalić, a jeśli chcecie uzyskać jakieś dodatkowe ubezpieczenia, np. na bagaż, koniecznie to zgłoście. Przezorny zawsze ubezpieczony i tego warto się trzymać.

Niepożądane dopłaty

Niestety w umowach z biurem podróży często pojawia się zapis, że koszty mogą ulec zmianie, w zależności od np. kursu walut, ceny paliwa itp. I tak może się okazać, że wycieczka, która początkowo wydawała nam się niezwykle korzystna ekonomicznie, na kilka tygodni przed wyjazdem, okazała się dużo droższa niż się spodziewaliśmy. Aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji, możemy zabezpieczyć się gwarancją niezmienności ceny. Oczywiście trzeba za to dodatkowo zapłacić, ale część osób woli zdecydować się na to niż potem martwić się o znaczny wzrost kosztów.

Na pewno zorganizowane wycieczki mają dużo plusów i są wygodnym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, aby nie zdawać się w 100% na biuro podróży, samemu także poznać pewne kwestie i przede wszystkim uważnie przeczytać umowę! Dzięki temu zagwarantujecie sobie spokojny i atrakcyjny wypoczynek.

 

Dodaj komentarz