Muzeum Podlaskie w Ratuszu miejskim

Muzeum Podlaskie w Ratuszu miejskim

Dodano: 30.05.2018, przez: T.S.

Kiedy myślimy o najciekawszych zabytkowych miastach w Polsce, do głowy przychodzą od razu Kraków, Gdańsk, Warszawa, lub Poznań. Mało kto od razu myśli o Białymstoku, który potrafi swoją ciekawą historią zaskoczyć nawet największych pasjonatów polskich dziejów. Warto tu przyjechać i poznać prawdziwe oblicze stolicy Podlasia - to okolica Zielonych Płuc Polski oraz lokalizacja niezwykle ciekawych obiektów architektonicznych. Zachęcamy do wyprawy na wschód kraju, aby zapoznać się z najciekawszymi propozycjami na spędzenie wolnego czasu w Białymstoku.

 

Piękno lokalnej architektury

 

Przede wszystkim godna uwagi jest architektura Białegostoku. Nie wszyscy wiedzą, jak różnorodne budynki można tu znaleźć! Można doszukać się tu inspiracji gotykiem, projektów barokowych, a także XX-wiecznych rozwiązań fabrycznych i posiadłości miejskich. Obiektem na który warto zwrócić szczególną uwagę jest Stary Kościół Farny, czyli Bazylika Archikatedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to kościół składający się z dwóch budowli: dawnej, późnorenesansowej i nowej, neogotyckiej. Późnobarokowe wnętrze stanowi kolejne zaskoczenie dla zwiedzających, którzy nie spodziewają się zazwyczaj kolejnego składnika w tej stylistycznej mieszance. Wbrew pozorom jednak Stara Fara jest obiektem bardzo spójnym i wyróżniającym się na tle innych budowli sakralnych w okolicy i nie tylko. Warto przekonać się, jak wkład wielu utalentowanych architektów i projektantów zaowocował powstaniem niezwykłej budowli o dwóch obliczach.

 

 

Wersal Podlasia

 

Innym niezwykle ciekawym zabytkiem w Białymstoku jest Pałac Branickich - rodziny silnie związanej z historią kraju. Pałac często nazywany jest “Wersalem Podlasia”, ponieważ połączony jest z rozbudowanym zespołem ogrodowym w którego skład wchodzi ogród francuski na pierwszym tarasie i ogród angielski na drugim. Pierwotnie w tym miejscu powstał renesansowy zamek, który później został przeobrażony w stylu barokowym z inicjatywy Stefana Mikołaja Branickiego. Zlecił on projekt jednemu z najsłynniejszych architektów działających wówczas na terenie Polski - Tylmanowi z Gameren. Artysta zmienił oblicze zamku i nadał mu charakter miejskiego pałacu. Kolejne zmiany wprowadzili kolejno architekci Jan Zygmunt Deybel oraz Jakub Fontana, którzy dokonali znaczących modyfikacji zarówno w rzucie budynku jak i jego dekoracji. Pałac Branickich to pięknie miejsce, które warto odwiedzić - dostępne dla turystów są zarówno wnętrza, jak i ogrody.

 

Wyjątkowa miejska zabudowa

 

W XX wieku powstało wiele budowli o zróżnicowanych stylach: zaczynając od typowych budowli fabrycznych z czerwonej cegły, przez modernistyczne i eklektyczne kościoły, na socrealistycznych budynkach kończąc. Warto przejść się uliczkami miasta aby przyjrzeć się chociażby Kościołowi św. Rocha, czy dawnemu budynkowi Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Warto jednak pamiętać, że nie tylko architektura ma ogromny wpływ na charakter Białegostoku. To także miasto o wielu parkach, którego powierzchnię w blisko ⅓ zajmują tereny zielone. Niezwykły klimat miasta wynika właśnie z połączenia niezwykłej zabudowy oraz miejskiej zieleni, do której należą także dwa rezerwaty przyrody: Las Zwierzyniecki oraz Rezerwat Antoniuk. Wiele osób jest pozytywnie zaskoczonych zielonym obliczem miasta i chętnie korzysta z dostępnych miejsc spacerowych oraz świeżego powietrza nawet w samym centrum. Białystok to miejsce, które nieustannie zaskakuje zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych. Pojawia się tu coraz więcej inicjatyw kulturalnych, które starają się pobudzić mieszkańców do zainteresowania lokalną kulturą i sztuką. Warto tu przyjechać i przekonać się na własnej skórze, jak ciekawą i zieloną okolicą jest stolica województwa podlaskiego. Wszyscy zainteresowani przyjazdem do Białegostoku powinni zdecydować się na nocleg w sercu miasta - Hotelu Podlasie , oferującym wygodne i komfortowe pokoje bardzo blisko centrum.

 

Komentarze