Europejska Stolica Kultury stanowi projekt, w myśl którego co roku każde inne miasto europejskie miasto otrzymuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i prezentuje przy tym przez rok czasu swoje dziedzictwo kulturowe na arenie europejskiej. Do roku 2000 prezentowało się jedno miasto na rok, a od roku 2000 robią to dwa miasta na rok. Pomysł zrodził się w 1985 roku, za sprawą greckiej aktorki i minister kultury, Meliny Mercouri, która na Radzie Unii Europejskiej przedstawiła wizję użycia kultury do głębszego zintegrowania Europejczyków. Miasta, które odgrywały zaszczytną rolę Europejskiej Stolicy Kultury to między innymi: greckie Ateny w 1985 roku, włoska Florencja w 1986 roku, francuski Paryż w 1989 roku, hiszpański Madryt w 1992 roku, portugalska Lizbona w 1994 roku, islandzki Reykjavik w 2000 roku oraz turecki Stambuł w 2010 roku.

Amsterdam jako Stolica Tolerancji – Europejska Stolica Kultury 1987

Amsterdam to miasto, które jako trzecie zostało ogłoszone Europejską Stolicą Kultury. Zaszczytną rolę holenderskie miasto odgrywało w 1987 roku. Amsterdam usytuowany na północy Europy, nad rzeką Amstel i licznymi kanałami, zaczął kształtować się w dwunastym wieku jako miasto żeglugowe. Obecnie nazywa się je stolicą tolerancji. W Amsterdamie znajduje się wiele zabytków, a na prowadzenie wychodzi majestatyczny Ratusz. Wśród obiektów sakralnych na uwagę zasługują Oude Kerk, Nieuwe Kerk, Westerkerk, Zuiderkerk, Noorderkerk oraz Oosterkerk. Amsterdam słynie też z Muzeum Vincenta Van Gogha i Rijksmuseum.

Bruksela jako Stolica Unii Europejskiej – Europejska Stolica Kultury 2000

Bruksela to miasto, które jako szesnaste, wraz z dziewięcioma innymi miastami z racji roku jubileuszowego, zostało ogłoszone Europejską Stolicą Kultury. Zaszczytną rolę belgijskie miasto odgrywało w 2000 roku. Bruksela usytuowana na północy Europy, nad rzeką Zenne, zaczęła kształtować się w dziesiątym wieku jako miasto na szlaku handlowym. Obecnie pełni funkcję stolicy Unii Europejskiej. W Brukseli znajduje się wiele zabytków, a na prowadzenie wychodzi monumentalny Ratusz. Wśród obiektów sakralnych na uwagę zasługują katedra św. Michała i św. Guduli oraz kościół Notre-Damme du Sablon. Bruksela słynie też z Królewskich Muzeów Sztuk Pięknych: Królewskiego Muzeum Sztuki Dawnej i Królewskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Wrocław jako Miasto Spotkań – Europejska Stolica Kultury 2016

Wrocław to miasto, które jako trzydzieste drugie, wraz z San Sebastian, okrzyknięto Europejską Stolicą Kultury. Miasto, które przez stulecia należało do Polski, Czech, Węgier, Austrii, Niemiec, Rosji i znów Polski, zaszczytną rolę odgrywało w roku 2016. Wrocław usytuowany w samym sercu Europy, nad rzeką Odrą, narodził się w dziesiątym stuleciu. Jego obecna dewiza brzmi Miasto Spotkań, co perfekcyjnie odzwierciedla charakter tego miasta. Wrocław obfituje w zabytki, z czego największy z nich to Stary Ratusz na Rynku, stojący w towarzystwie Nowego Ratusza oraz urokliwych kamienic. Wśród obiektów sakralnych na uwagę zasługują te na Szlaku Trzech katedr oraz te na Dzielnicy Czterech Wyznań. Wśród muzeów króluje natomiast znana w świecie Panorama Racławicka kryjąca rotundowy obraz Bitwa pod Racławicami. Na uwagę zasługuje Hala Stulecia, czyli wielka hala wystawowo-widowiskowa, zamieszczona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. We Wrocławiu wyrósł najwyższy, mierząc wysokość do dachu, drapacz chmur w Europie Środkowej – Sky Tower. Nad Odrą wisi zaś największy powierzchniowo most na świecie – Most Rędziński.

 

GS
Posiadasz duszę podróżnika? Interesuje Cię wszystko co związane z podróżami po otaczającym nas świecie. Wiele ciekawych informacji znajdziesz na: 8naj.pl/turystyka/.

Dodaj komentarz