Wędkowanie to nie tylko sport i możliwość złowienia świeżej ryby, ale przede wszystkim doskonały sposób rekreacji. Odpoczynek na łonie przyrody, w spokoju, bez stresu i niepotrzebnych zmartwień pociąga rzesze osób. Dla niektórych poranne lub nocne „moczenie kija”, jak kolokwialnie określa się wędkowanie może być czymś dziwnym, ale tak naprawdę jest doskonałym sposobem na odreagowanie.

Sposoby na dużą rybę

Oczywiście wędkarzom zależy też na złowieniu jak największej i najlepszej ryby, by potem można by się chwalić swoimi osiągnięciami. Nie jest to wcale takie proste, jak może nam się wydawać. Wymaga nie tylko odrobiny szczęścia, ale też gruntownej wiedzy. Najbardziej popularną metodą wędkowania jest metoda gruntowa. Najczęściej umieszcza się przynętę na wybranym łowisku.

Przytrzymuje się ją na dnie za pomocą specjalnych obciążeń. Jeśli ryba skusiła się na przynętę, jej obecność na wędce jest sygnalizowana przez lekkie drganie wędki. Z tego powodu trzeba bardzo uważnie i pilnie obserwować wędkę. Może się przecież okazać, że nie zauważymy brania. Osoby, które zdecydują się na tego typu wędkowanie nie muszą kupować wyspecjalizowanego sprzętu. Podstawowy jest nieskomplikowany i stosunkowo tani. Wędkarz wybiera sobie określone miejsce, które nazywane jest miejscówką. Może być ono na lądzie (i tak jest najczęściej), ale może wędkarz może też siedzieć w łódce. W zależności od miejsca wybiera się też długość wędki.

Metoda spinningowa

Jest to metoda prosta, tradycyjna i mało inwazyjna. W przypadku wyboru metody spinningowej wędkarz musi być zdecydowanie bardziej aktywny, a dodatkowo posiadać sprzęt specjalistyczny. Łowiący nie czeka na rybę, która napłynie. Musi on poszukać odpowiedniego stanowiska, przewidując miejsce przebywania ryby. Wędkarze poszukują ryb na trasie wędrówki za żerem lub w miejscach, gdzie szuka odpoczynku. W ten sposób łowi się przede wszystkim ryby drapieżne. Wędkarz musi dysponować określoną wiedzą i umiejętnościami. Powinien też mieć odpowiedni sprzęt wędkarski. Wędki spinningowa są bardzo różnorodne. Dobiera się je w zależności od miejsca z którego się łowi, głębokości wody, oraz od rodzaju przynęty, która może być sztuczna lub naturalna. Sprzęt spinningowy musi być wykonany z materiałów wysokiej jakości.

Jak złapać pstrąga ?

Pamiętajmy na przykład, że kołowrotek pracuje praktycznie przez cały czas połowu. Równie istotne są linki ułatwiające połowy. Dość popularną metodą wędkowania jest wędkowanie na muchę. Mucha to sztuczna przynęta, której zadaniem jest nęcenie ryby. Taką metodą w naszym kraju łowi się najczęściej pstrągi, łososie i trocie, a nawet szczupaki czy sandacze. Różnorodność much może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy, więc wymaga sporej wiedzy. Wędkarze bardziej zaawansowani w technice łowienia wymyślają własne przynęty. Nie stosują zresztą żadnych obciążeń. Wędkarze łowiący ryby na muchę bardzo często wypuszczają złowione ryby z powrotem do wody. Jest to bardzo rozpowszechniona idea, zyskująca wielu zwolenników. Metod wędkowania jest bardzo dużo, ale najważniejsze jest, by sprawiały one po prostu przyjemność.

Dziękujemy portalowi LubięWędkować.pl za współpracę merytoryczną.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Close Menu