Portugalska Madera nie bez powodu nazywana jest jedną z najpiękniejszych wysp świata. Położona na Oceanie Atlantyckim, zachwyca swoją urodą i różnorodnością o każdej porze roku. Bujna roślinność, rozległe plaże, atrakcyjne tereny górskie i stare, zabytkowe miasta. W kilku słowach – to idealne miejsce i na aktywny wypoczynek, i na leniwe zwiedzanie w południowym stylu.

Mało kto wie, że Maderą nazywamy również cały archipelag, w skład którego wchodzą także pomniejsze wysepki: Vermela Fora, Porto Santo oraz pustynnymi, niezamieszkanymi Ilhas Desertas. Największą sławę zyskała jednak najrozleglejsza z nich. To miejsce wypoczynkowe, które ostatnimi laty stało się równie popularnym kierunkiem turystycznym, co hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie czy Baleary. Jego uroki odrywały w przeszłości tak wielkie osobistości jak Winston Churchill, XIX-wieczna cesarzowa Sisi, czy sam Józef Piłsudski, który korzystał z właściwości uzdrowiskowych wyspy. Dziś śladów sławnych osób szukają przede wszystkim fani futbolu, gdyż to właśnie na Maderze urodził się najlepszy portugalski piłkarz, Cristiano Ronaldo. 

Co warto zobaczyć na Maderze?

Największą gratkę Madera będzie stanowić dla miłośników przyrody. To w większości górzyste tereny, gęsto pokryte lasami (port. Ilha Madeira oznacza właśnie Wyspę Drewna) i piaszczystymi plażami. Turystycznie wyspa rozwija się głównie wokół stolicy Funchal oraz małych miasteczek portowych rozsianych po wybrzeżu. Niemniej jednak, jest to miejsce różnorodne, a ze względu na niewielką powierzchnię, zaledwie 741 km2, można zobaczyć większość z głównych atrakcji. Przedstawiamy  trzy najlepsze z nich.

#1. Funchal. Stolica całego archipelagu to miejsce zamieszkania niemal połowy wszystkich jego mieszkańców. Wpływa to nie tylko na okazałość miasta, ale także na jego atrakcyjność. Od dawien dawna była to siedziba licznych artystów, również architektów, którzy odcisnęli swoje piętno na mieście. Stąd też największym powodzeniem cieszy się zabytkowe stare miasto z malowniczymi kamienicami, wąskimi uliczkami i architekturą przypominającą nieco dzieła Gaudiego. Funchal obfituje także w liczne winiarnie, w których można napić się trunków pochodzących z okolicznych winnic, restauracji serwujących świeże owoce morza i tropikalne owoce – największym powodzeniem wśród turystów cieszy się Espada com banana, czyli głębinowa ryba podawana ze smażonymi bananami w cieście. Warto poświęcić także chwilę na zwiedzenie muzeum upamiętniające Cristiano Ronaldo.

#2. Tropikalny ogród przy pałacu Monte.  Funchal jest także świetną bazą wypadową dla innych atrakcji. Zaledwie 700 metrów od tego miasta położony jest piękny ogród z roślinami tropikalnymi. To wycieczka na co najmniej pół dnia, bo w ogrodzie znajduje się wiele kilometrów różnorodnych ścieżek na powierzchni ponad 70 000 m2. Całość urozmaicona jest licznymi wodospadami, mostkami, ciekawymi zbiornikami wodnymi i rzeźbami, a także ceramiczną wystawą przedstawiającą historię Portugalii. Dodatkowo warto pokusić się także o odwiedzenie muzeum z artefaktami pochodzącymi z Afryki – pozostałościami po wypadach portugalskich żeglarzy na ten ląd.

#3. Baseny lawowe w Porto Moniz. Madera to wyspa wulkaniczna, a jednym z najwyższych na świecie jest wulkan o tej samej nazwie. Położony przy wybrzeżu, większość swojego ogromu skrywa pod wodami oceanicznymi. Dzięki temu w okolicy utworzyły się naturalne baseny skalne w nieckach wyrzeźbionych przez spływającą tamtędy lawę zastygającą pod wpływem chłodnej wody Atlantyku. Krystaliczna woda i piękne widoki zachwycą nawet najbardziej wymagających, tym bardziej że wokół basenów lawowych znajdują się piękne ośrodki wypoczynkowe, w których możemy cieszyć się wieloma atrakcjami wodnymi: zjeżdżalniami, jazzuzi, saunami, sztucznymi falami.

Kiedy najlepiej wybrać się na Maderę?

Madera bywa nazywana także Wyspą Wiecznej Wiosny, dzięki łagodnemu klimatowi i wysokim średnim temperaturom rocznym. Miłośnicy wyspy z pewnością odnajdą się na niej o każdej porze roku. Niemniej jednak, tym bardziej wymagającym urlopowiczom, liczącym na dobrą pogodę, poleca się wybranie się na Maderę w okresie od kwietnia do września. W październiku możemy już spodziewać się nadejścia pory deszczowej, a więc i intensywnych opadów, które zaczynają słabnąć dopiero w lutym. Mimo okresowych deszczów Madera cieszy się sporym nasłonecznieniem, które średnio jest pięć razy większe niż w Polsce! Przy dłuższym wypadzie, nawet w porze deszczowej będziemy na pewno cieszyć się z kilku ciepłych, słonecznych dni.

Dodaj komentarz