Trzeba przyznać, że mimo wszystko Lublin to bardzo gościnne miasto, gdzie możemy bez większych problemów przygotować się do określonej wycieczki, która pozwoli nam pospacerować po starym mieście i uzyskać dostęp do wielu innych miejsc. To też pokazuje, że mimo wszystko jest to jedno z tych miast, które są dzisiaj najpopularniejsze, jeśli chodzi o turystykę. Nic więc dziwnego, może przekłada się to przede wszystkim na konkretne zwiedzanie danych zabytków, które w tym przypadku skupiają się bardziej na pewnym historycznym formacie, co jak najbardziej sprawdza się bardzo dobrze. Oczywiście, jeśli znajdujemy, się w Lublinie to z pewnością nie zabraknie możliwości poruszania się trolejbusem i zapoznaniem się z wieloma innymi możliwościami, jakie oferuje nam sam Lublin. To bardzo istotne, ponieważ atrakcje w Lublinie, pod wieloma względami są ciekawe i możemy postawić na naprawdę interesujące miejsca, które w tym przypadku faktycznie mają znaczenie.

1. Brama Krakowska.

Jeśli wybieramy, się bezpośrednio do Starego Miasta to z pewnością musimy przejść przez Bramę Krakowską, która jednocześnie otwiera nam drogę do innych atrakcji turystycznych w tamtych okolicach. Można powiedzieć, że mimo wszystko jest to charakterystyczny element, jaki spotkamy, w Lublinie dlatego też niezależnie od wszystkiego warto zobaczyć tego typu atrakcje. Sama brama jest, w całości wykonana w stylu gotyckim przynajmniej tak było pierwotnie, gdyż później dodatkowo jeszcze nadano samej bramie nieco bardziej barokowych kształtów. Można powiedzieć, że taka zmiana była podyktowana zmieniającymi się ówcześnie trenami, co pozwala nam zobaczyć bramę w jej pełnej krasie. To też pokazuje, że mimo wszystko całość prezentuje się naprawdę niesamowicie i to pod wieloma względami. Brama na pewno zaliczana jest bez wątpienia do ważniejszych symboli Lublina. To właśnie idąc z tego kierunku, możemy od razu bezpośrednio trafić na rynek, co w tym wypadku również wydaje się istotne.

2. Rynek w Starym Mieście.

Z pewnością takie miejsca w Lublinie są w stanie wzbudzić w nas odpowiednie emocje. Na pewno znajdując, się w tego typu mieście powinniśmy od razu udać się bezpośrednio na rynek po to, aby, zobaczyć jak on finalnie wygląda. Z pewnością jest on na tyle duży, że mamy co zwiedzać a sami go kształt takiego nieregularnego czworoboku, może, z pewnej perspektywy przypominać trapez co też jednocześnie daje nam pod wieloma względami możliwość zobaczenia tego typu konstrukcji, która wygląda naprawdę niesamowicie. Oczywiście sam rynek był, z początku drewniany przynajmniej składał się z większości z drewnianych budowli, jednak te spłonęły w pożarze, a drewniane elementy zostały zastąpione przez murowane kamienice. Mimo to obiekt nadal zachował swój historyczny wygląd dlatego też po odpowiednich rekonstrukcjach, jakie zostały zastosowane, rynek ten jest aktualnie dostępny dla wszystkich odwiedzających. To też pokazuje, że warto dzisiaj rozejrzeć się we właściwy sposób w tym miejscu, bo to istotna kwestia.

3. Solidne Kamienice na Rynku.

W tym wypadku atrakcje w Lublinie to tylko jeden z wielu elementów, z jakim mamy faktycznie do czynienia. To też udowadnia, że mimo wszystko kamienice te wyglądają naprawdę inaczej, niż takie tradycyjne obiekty. Z pewnością chodzi tutaj przede wszystkim o właściwe ukazanie medalionów, gdzie przedstawione są osoby, które miały duży wpływ na rozwój wspomnianego miasta. To też pokazuje, że takie nietypowe malunki, mogą być jednocześnie tym elementem ozdobnym, który mimo wszystko mocno wyróżnia tego typu obiekty w praktyce. Na pewno jest to dzieło o historycznej wartości, dlatego tym bardziej powinniśmy postawić na takie działanie. Kamienice te są podzielone na określone strefy i każda z nich różni się znacznie od siebie. Na pewno warto więc odwiedzić obie strony, aby zapoznać się z takimi budynkami w dokładny sposób.

4. Trybunał Główny.

Można powiedzieć, że dzisiaj wkraczając, na lubelski rynek będziemy w stanie zobaczyć charakterystyczny żółty obiekt, który znajduje się bezpośrednio w centrum. Jest to nic innego jak kolejna atrakcja, którą w tym przypadku jest nic innego jak Trybunał Konstytucyjny. Oczywiście Dzisiejszy obiekt nie jest tym dawnym drewnianym budynkiem, który został spalony, lecz jest to zupełnie nowy obiekt, który został dostosowany w późniejszym czasie. Warto zauważyć, że w roku 1578 znajdował się tutaj Trybunał Koronny, gdzie znajdowała się szlachta z Małopolski. W dzisiejszych czasach, W tym samym budynku znajduje się sala ślubna oraz Lubelska Trasa Podziemna. Można powiedzieć, że warto mimo wszystko zobaczyć takie miejsce z bliska.

5. Lubelskie Podziemia.

Jeśli już zwiedziliśmy cały rynek z zewnątrz i zobaczyliśmy, wszystko to, co faktycznie można było zobaczyć, to z pewnością jest to dobra chwila, aby kontynuować zwiedzenie od strony podziemi. Można powiedzieć, że taka opcja jest jak najbardziej sprawdzona i nic dziwnego, że całość do przejścia. Podczas takiej ciekawej wędrówki, możemy zejść nawet na głębokość 12 metrów, co warto wspomnieć. Nie da się ukryć, że w ten sposób jesteśmy w stanie lepiej zapoznać się z takim miejscem, zwłaszcza że na samym końcu znajdziemy makietę związaną z pożarem Lublina z 1719 roku. Warto zauważyć, że jest ona w pełni ruchoma. Pamiętajmy o tym, że w tym przypadku trasa z podziemnym przejściem, to atrakcja dla dzieci powyżej czterech lat. To bardzo istotna sprawa, o której trzeba wiedzieć. O ile na zewnątrz jest ciepło, to jednak w podziemiach temperatura może być o wiele niższa i zaleca się zastosowanie dodatkowego ukrycia.

6. Prawdziwy Kamień Nieszczęścia.

Jeśli już rozglądamy się na miejsca blisko rynku, to z pewnością znajdziemy tam również ciekawą atrakcję. Chodzi przede wszystkim o duży kamień, którego nie zaleca się dotykać, zwłaszcza jeśli wierzymy w przesądy. Można powiedzieć, że wspomniany kamień, był wykorzystywany kiedyś jako miejsce egzekucji, gdzie kat ścinał na nim głowy oskarżonych ludzi. Legenda głosi, że dawniej ścięto tam niewinnego człowieka i uderzenie było tak duże, że pozostawiło wyraźne zniszczenie we wspomnianym kamieniu. Istnieje również teoria, że to wtedy kamień stał się miejsce pechowych wydarzeń, jednak ile w tym prawdy musimy się o tym przekonać sami, o ile starczy nam odwagi. Istnieje wiele historii, które mogłyby potwierdzać klątwę związaną z kamieniem. To właśnie te rejony miasta ucierpiały najbardziej w trakcie bombardowań w 1939 roku. Bardziej niż inne fragmenty miasta, więc wiele osób uważa to za prawdziwość samej klątwy. Co więcej, nawet podczas zwiedzania turyści są ostrzeżeni przed felerną atrakcją, a ma to oznaczać między innymi tabliczka ostrzegająca, jaka tam faktycznie widnieje.

7. Wieża Trynitarska dla wszystkich.

Z pewnością wykonana w całości w architekturze neogotyckiej Wieża Trynitarska, wydaje się solidną atrakcją, co tym bardziej zachęca do jej ogólnego zwiedzania. To też pokazuje, że mimo wszystko jest to obiekt, który pełnił praktyczne funkcje dzwonnicy. Nazwa zaś wywodzi się od Zakonu Trynitarzy, którzy pomieszkiwali w tych okolicach i głównie można było ich spotkać jedynie w zabudowaniach klasztornych. Tak więc takie miejsca w Lublinie, charakteryzują się swoją własną historią. Jeśli chcemy zaobserwować takie miejsce z bliska, to z pewnością warto udać się na szczyt wieży, gdzie znajdziemy również odpowiednią platformę widokową, która pozwoli nam zobaczyć o wiele więcej. To bardzo istotna kwestia, ponieważ w ten sposób mamy rozległe spojrzenie na cały Lublin z lotu ptaka.

8. Muzeum Archidiecezjalne.

To właśnie w środku Wieży Trynitarskiej, znajdziemy bardzo ciekawe muzeum, które wyraźnie poświęcone jest przedmiotom związanym z kultem religijnym. Jakby nie patrzeć znajdziemy tam nie tylko obrazy, ale i rzeźby czy nawet sarkofagi nie wspominając już o innych mniej spotykanych rzeczach. Co więcej, pomieszczenie muzealne, posiada odpowiednią wielkość, a jeśli chcemy dotrzeć do wszystkich atrakcji, które znajdują się aż do samego szczytu wieży, to musimy pokonać dużą ilość schodów. Warto zwrócić uwagę, że jest tam również miejsce, gdzie możemy odpocząć po wspomnianej wspinaczce i napić się kawy, herbaty lub coś zjeść. Z pewnością pozwala to połączyć dwie wycieczki w jedną, dlatego też takie atrakcje turystyczne w Lublinie, mocno się wyróżniają na tle innych obiektów, które możemy zwiedzać.

9. Archikatedra Lubelska chlubą Lublina.

Oczywiście kolejnym punktem wycieczki jest nic innego jak jeden z największych kościołów w całym Lublinie. Można powiedzieć, że wymiary Archikatedry św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, robią wrażenie. Na pewno warto zapoznać się z tym barokowym obiektem, który mimo wszystko prezentuje się solidne zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Warto więc zajrzeć do środka, gdzie uwagę przykują odpowiednio wykończone wnętrza. Można powiedzieć, że jest to w pewien sposób dobra wizytówka, dla takiego miejsca. Tutaj przede wszystkim istotne są organy, które wygrywają czystą melodię, która składa się aż z 50 głosów. To też pokazuje, że mimo wszystko takie atrakcje turystyczne w Lublinie, są naprawdę godne polecenia.

10. Klasztor dominikanów.

Jeśli lubimy obiekty typowo sakralne, to z pewnością takie atrakcje turystyczne w Lublinie, znajdują się bardzo blisko siebie. Na pewno warto zajrzeć na ulicę Dominikańską, gdzie znajdziemy kościół, który jest między innymi obiektem założonym przez dominikanów. Pamiętajmy, aby, nie przeoczyć takie miejsca w Lublinie są, ukryte a budynek znajduje się pomiędzy dwoma sąsiednimi kamienicami, dlatego też łatwo jest przeoczyć sam obiekt. Warto jednak zauważyć, że nad samą ulicą wykonywane są różne inscenizacje, co mimo wszystko może spodobać się turystom. Trzeba przyznać, że mimo wszystko taki obiekt, robi na nas duże wrażenie.

11. Plac Po Farze i punkt widokowy.

Tak więc atrakcje turystyczne w Lublinie potrafią nas mocno zaskoczyć. Nie da się nie zauważyć, że place w Lublinie, również stanowią dzisiaj niemałą atrakcję, z której powinniśmy skorzystać. To właśnie tak zwany Plac Po Farze przykuwa naszą uwagę. To tam też znajdowała się pierwsza parafia sakralna, dlatego też miejsce to jest pod wieloma względami wyjątkowe. Co więcej, na placu znajdziemy wyraźną miniaturkę wykonaną w całości z brązu. Można powiedzieć, że mamy do czynienia z idealnym punktem widokowym, bezpośrednio na Wzgórze Zamkowe, czy też na znajdujący się w pobliżu zamek, który również jest właściwym obiektem turystycznym.

12. Kamienica Andrzeja Kota.

Z pewnością warto zauważyć, że mimo wszystko w tego typu miejscach nadal nie brakuje dodatkowych atrakcji, gdzie to kamienica, stanowi właściwy punkt naszej wycieczki. Z pewnością Kamienica Andrzeja Kota słynnego lubelskiego grafika, rzuca się w oczy, gdyż znajdziemy na niej charakterystyczne grafiki, gdzie pojawia się motyw kotów. Trzeba przyznać, że całość prezentuje się bardzo ciekawie. Niewątpliwie jest to jedna z ważniejszych atrakcji, jakie znajdują się przy samym zamku. Na pewno takie ciekawe miejsca w Lublinie, mają dzisiaj własną historię, o której zawsze warto wspomnieć.

13. Brama Grodzka.

Kolejny istotny punkt podczas wycieczki. Brama Grodzka zwana też Bramą Żydowską to przede wszystkim istotny punkt, który był niczym innym jak elementem warownym, dla całego miasta. Niestety dzisiaj nie mamy już do czynienia z oryginalnym planem budynku, gdyż ten został przebudowany w roku 1785. Mimo wszystko nadal jest to ważna atrakcja, której nie możemy w żaden sposób pominąć podczas naszej wycieczki. Takie ciekawe miejsca w Lublinie, pozostawią w nas miłe wspomnienia, zwłaszcza że sama brama to tylko przedsmak, przed zwiedzaniem zamku, który jest jednocześnie jedną z większych atrakcji samego Lublina.

14. Zamek i rozlewisko w Lublinie.

Dawniej w miejscu, gdzie znajduje się zamek, było wzgórze, otoczone rozlewiskiem. To właśnie na takim terenie powstał gród, który z czasem zaczął się zmienić i już za czasów Kazimierza Wielkiego, zdecydowano się postawić właściwy zamek. Oczywiście jego oryginalny projekt, się nie zachował, gdyż sam zamek był wiele razy przebudowywany. Co więcej, nawet w późniejszym czasie wspomniany obiekt, służył jako nowoczesne więzienie, obsługiwane przez sowieckie władze. To właśnie w tym miejscu przesłuchiwano i więziono Polaków, co jest szczególnie istotne w ostatnich latach wojny i kilka lat po drugiej wojnie światowej. Od roku 1957 obiekt ten został zmieniony na Muzeum Narodowe w Lublinie. Jeśli więc planujemy zwiedzić obiekt, to z pewnością warto zobaczyć dziedziniec, gdzie nie trzeba nawet płacić za jego oglądanie. Tak więc co warto zobaczyć w Lublinie, niezależącego jeszcze do Starego Miasta, jak się okazuje, jest wiele zabytków i miejsc, które są bardziej związane Nowym Miastem.

15. Kaplica Świętej Trójcy.

Kolejny obiekt sakralny, który mimo wszystko jest ozdobiony wieloma malowidłami z okresu Bizancjum. Można więc powiedzieć, że sama świątynia jest pełna przepychu i widać to wyraźnie, a treści religijne, które są widoczne na każdym kroku, tylko podkreślają znaczenie tego obiektu, także dla samych turystów. To bardzo istotne, gdyż kaplica, robi na nas duże wrażenie już od samego początku. Takie miejsca w Lublinie warto odwiedzić już pierwszego dnia wycieczki, zwłaszcza że oglądanie znajdujących się w środku pomieszczeń muzealnych, nie kosztuje aż tak dużo pieniędzy. Można więc śmiało odwiedzić ten obiekt na wakacjach z rodziną.

16. Lubelski Donżon.

Jest to uznawany za jeden z najstarszych obiektów, jakie znajdziemy na terenie Lubelszczyzny. Na pewno warto zwrócić uwagę na samą wieżę, która liczy około 15 metrów wysokości i charakteryzuje się stosunkowo grubym murem. Sama wieża może pochwalić się aż trzema kondygnacjami naziemnymi i jedną, która znajduje się głęboko w piwnicy. Warto zauważyć, że dostanie się na szczyt, nie jest trudne, a pomogą w tym nam schody. Wejście do obiektu jest płatne, dlatego też powinniśmy mimo wszystko dobrze zaplanować taką wycieczkę. Istotne jest, to co warto zobaczyć w Lublinie, zwłaszcza że wiele tego typu atrakcji, potrafi nas pozytywnie zaskoczyć.

17. Latarnia Pamięci.

Pewne atrakcje w Lublinie, mają też swój symboliczny charakter, nie sposób tego zauważyć, ale przechadzając, się samym mieście możemy dotrzeć do miejsca, gdzie cały czas widnieje zapalona latarnia. Jest to nic innego jak upamiętnienie dawnej dzielnicy żydowskiej, jaka kiedyś występowała na wspomnianych terenach. Latarnia świeci nieprzerwanie od roku 2004. Trzeba przyznać, że warto, mimo wszystko zobaczyć takie miejsce przechodząc dalej.

18. Zaułek Władysława Panasa.

Na pewno klimatyczny zaułek, to również miejsce, które mimo wszystko może być uznawane za atrakcję turystyczną. Takie ciekawe miejsca w Lublinie warte są więc wspomnienia, jeśli więc będziemy przechodzić blisko Placu Po Farze, to z pewnością sam zaułek jest wart odwiedzenia.

19. Zaułek Hartwig-ów.

W tym miejscu znajduje się nie tylko sam zaułek, ale dawniej dokładnie tu, znajdował się tez kanał odpływowy, który był całkowicie otwarty. To właśnie on służył do zbierania nadmiary deszczówki, jak i nieczystości, jakie płynęły ze Starego Miasta. Dzisiaj już tego nie uświadczymy, gdyż kanały zostały, przebudowane na bardziej podziemne instalacje a z czasem zdecydowano się na dobudowanie schodów. Co więcej, jest to miejsce, gdzie znajdziemy między innymi twórczość Julii Hartwig, która została umieszczona na frontach schodów. Oprócz tego możemy zaobserwować liczne wystawy, które dotyczą innych znanych twórców.

20 Baszta Gotycka.

Jeśli odwiedzamy atrakcje turystyczne w Lublinie, to z pewnością przechadzając się przez Stare Miasto, nie sposób nie zauważyć Baszty Gotyckiej, która jednocześnie nazywana jest przez tamtejszych mieszkańców Półokrągłą. Oczywiście nazwa wyraźnie sugeruje jej nietypowy kształt. Trzeba przyznać, że mimo wszystko jest to ciekawy obiekt, który warto przy okazji odwiedzić podczas wycieczki. Takie klasyczne atrakcje turystyczne w Lublinie, są naprawdę ciekawym doświadczeniem, jakie warto przeżyć.

21. Krakowskie przedmieścia.

Oczywiście nie chodzi tutaj o Kraków, a o ważniejszą ulicę miasta w Lublinie, gdzie można powiedzieć, sama ulica, została w pełni przekształcona na deptak. Takie ciekawe miejsca w Lublinie, mogą być również świetnym odprężeniem się podczas dłuższej wycieczki. To właśnie tam znajdziemy sporo restauracji oraz wiele innych istotnych miejsc. Na pewno drewniane zabudowy istniejące w tym miejscu, były ciekawym wyróżnieniem, jednak w momencie pożaru, całość spłonęła. Można powiedzieć, ze w czasach nowoczesnych, miejsce to stanowi nic innego jak centrum samego Lublina, dlatego też przechadzka po tym miejscu, jest wręcz obowiązkowa.

22. Plac Litewski.

Jeśli szukamy spokojniejszego miejsca, to z pewnością warto udać się na Plac Litewski, gdzie znajdziemy przede wszystkim dużą ilość drzew, dzięki czemu mamy wrażenie, jakbyśmy przechadzali się po parku. Dawniej w tym miejscu odbywały się większe parady wojskowe. Oczywiście warto również zauważyć, że nazwa była często zmieniana, jednak ostatecznie nazwa Plac Litewski pozostała już finalną nazwą. Z pewnością warto się rozejrzeć wokół siebie, gdyż w ten sposób jesteśmy w stanie jeszcze znaleźć wiele ciekawych atrakcji, które mimo wszystko są warte odwiedzenia. Z pewnością taka wycieczka jest potrzebna.

Jeśli więc planujemy zrobić taki udany wypad do Lublina, to z pewnością tylko przy mądrym zaplanowaniu wszystkich atrakcji, jesteśmy w stanie zrobić to naprawdę dobrze. Warto więc zastanowić się nad planem wycieczki i po prostu wdrożyć go w życie. Na pewno nie będziemy zawiedzeni atrakcjami, jakie zobaczymy w tym miejscu. Będzie to dla nas idealna wycieczka, którą warto mimo wszystko odbyć. Jest to właściwe miejsce, które powinniśmy odwiedzić. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że taka wycieczka będzie w pełni udana. Na pewno warto odpowiednio się spakować, po to, aby być przygotowanym na każdą sytuację. Z pewnością takie atrakcyjne miejsca w Lublinie, to już po prostu zakątki, które trzeba odwiedzić osobiście. Na pewno nie pożałujemy takiej decyzji, warto więc skorzystać z nadarzającej się okazji i osobiście zobaczyć wiele zabytków, jakie się tam znajdują faktycznie.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.