Jest to jedna z najpopularniejszych wysp greckich. Biura podróży oferują wycieczki na Kretę przez cały rok, najczęściej proponując pobyt w olbrzymich kompleksach hotelowych położonych tuż nad złocistymi plażami. Nie można się dziwić powodzeniu takich ofert. Co jednak w sytuacji, kiedy komuś zamarzy się inny rodzaj odpoczynku na tej wyspie?

Miasta

Chania, drugie co do wielkości miasto Krety, równie dobrze mogłoby się nazywać Małą Wenecją. Charakteryzuje się labiryntem wąskich uliczek, które w urokliwy sposób pozwalają się zagubić wśród kolorowych kamieniczek, kościołów i marmurowych pałacyków wybudowanych przez Wenecjan około XVIII wieku. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest duży port oraz kamienna latarnia morska, ale nie sposób sobie odmówić spędzenia przynajmniej dnia na poznawaniu zakątków tego wyjątkowego miejsca. Innym miastem mogącym pochwalić się wenecką zabudową, jest Rethymnon. Również i tam zachwyca architektura oraz liczne zabytki, w tym Fontanna Rimondi, Loża Wenecka, czy górująca na wzgórzu, pięknie zachowana forteca.

Skarby natury

Wprawdzie wycieczki na Kretę najbardziej kuszą plażami, to właściwie cała wyspa jest pokryta trzema masywami górskimi. Na zachodzie wznoszą się Góry Białe, które swoją nazwę zawdzięczają wapiennym skałom w lecie lśniącymi bielą, a w zimie ukrywającymi się pod śniegiem. To właśnie tam znajdują się liczne wąwozy, w tym ten najsłynniejszy – Samaria oraz jego nieco mniejszy brat Imbros. Ten drugi stanowi idealną alternatywę, kiedy pragniemy ominąć tłumy turystów ciągnących do Samarii. Oba są niezwykle klimatycznymi miejscami, a wysokie ściany każdego z nich są pokryte gęstą i bogatą szatą roślinną. Pozostałe masywy górskie nie mogą się pochwalić podobnymi atrakcjami, jednak góry Idi i Dikte zachęcają do pieszych wędrówek. W zamian odwdzięczą się ciszą, spokojem i malowniczymi widokami.

Ruiny

Nie ma na Krecie bardziej znanych ruin niż te pałacu w Knossos. Chociaż na wyspie znajdują się również inne archeologiczne znaleziska, to te są z nich najokazalsze i dawniej poddane dość kontrowersyjnym rekonstrukcjom. Mimo to pozostałości pałacu zachwycają i rzeczywiście pozwalają uwierzyć w to, że to właśnie w tym miejscu Dedal wybudował labirynt z Minotaurem. W poszukiwaniu bardziej surowych ruin powinniśmy się zwrócić ku mniejszym, mniej popularnym pałacom w Fajstos, Malii lub Zakros. Jeśli interesują nas także wykopaliska, to nasze wycieczki na Kretę powinny zawierać w programie zwiedzanie ruin starożytnego miasta Aptera.

Dodaj komentarz