Karlskrona leży w południowej Szwecji. Port Marynarki Wojennej w Karlskronie został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto leży na 33 wyspach archipelagu Blekinge! Dlaczego promy do Karlskrony są tak popularne? Co warto zobaczyć w czasie jednodniowej wycieczki do Szwecji? 

Jak dotrzeć do Karlskrony?

Najpopularniejszym sposobem dotarcia do Karlskrony jest prom Stena Line. Podróż rwa około 10 godzin i odbywa się z reguły nocą – tak, aby cały dzień spędzić u celu i wieczorem wrócić do Polski. Loty z Warszawy do Karlskrony trwają średnio 1,5 godziny. Z promu do centrum miasta można się dostać taksówką lub komunikacją miejską – zajmuje to około 30 minut. Różnica w cenie autobusu miejskiego i taksówki jest dziesięciokrotna. 

Wizyta w Karlskronie

Karlskrona to spokojne miasteczko z widokiem na Bałtyk – uwierzcie na słowo, inaczej się na niego patrzy z drugiej strony! Pomysł na zwiedzanie Karlskrony jest prosty: przewodnik lub mapka i dużo spaceru. Dobrej pogody nie się przepowiedzieć, ale jeśli na nią traficie, będziecie przeszczęśliwi. 

Co warto zobaczyć w Karlskronie?

Poniżej przedstawiamy listę atrakcji wartych zobaczenia w Karlskronie. Część z nich jest bezpłatna! 

  • Okręt podwodny HMS Neptun szwedzkiej marynarki wojennej. Wyposażenie statku jest oryginalne! Warto obejrzeć, żeby przekonać się, że na miejscu wszystko wygląda, jakbyście weszli do innego świata! Tak – okręt się zwiedza także w środku, nie tylko oglądanie i podziwianie rozmiarów z zewnątrz. Część informacji jest w języku polskim. Zwiedzanie Marinmuseum jest bezpłatne. Muzeum zbudowano w 1997 roku na 120-metrowym drewniany molu!
  • Kościół Admiralicji i pomnik Pana Rosenbona – wykonane z drewna. Kościół jest największą świątynią w Szwecji, bo może pomieścić aż 4 tysiące wiernych.
  • Twierdza Drottningsskär na wyspie Aspö, która broni dostępu do Karlskrony od strony morza. Robi wrażenie. 
  • Maleńkie, czerwone domki letniskowe na wyspie Brändaholm – tu nadal używa się do ich impregnacji farby w kolorze czerwieni faluńskiej, zawdzięczającej swoją nazwę dodatkowi miedzi! Osiedle składa się zaledwie z 45 domków.
  • Domki jak z widokówki albo wygaszacza ekranu. Na pewno je kojarzycie, bo są urocze i charakterystyczne! Warto przejść się po najstarszej dzielnicy Karlskrony – Björkholmen i ponapawać się dobrą energią. Domki zamieszkiwane są przez stoczniowców. 
  • W obrębie centrum Karlskrony znajduje się jedyna niezamieszkana wyspa Stakholmem, po której warto się przespacerować. W jej okolicy znajduje się Muzeum Regionu Blekinge, poświęcone życiu mieszkańców. Klimatycznie. 
  • Główny plac Karlskrony to Stortorget, z pomnikiem założyciela miasta – króla Karola XI. W pobliżu warto zwiedzić kościoły – zwłaszcza Kościół Świętej Trójcy, który jest zabytkiem sakralnym, ratusz i starą wieżę ciśnień. 

Dodaj komentarz