• Post category:Finanse

Wojciech Cejrowski, jeden z najbardziej znanych polskich podróżników zwykł twierdzić, że chcąc podróżować wystarczy „sprzedać lodówkę i jechać”.  Lepiej jednak wygospodarować trochę funduszy na ubezpieczenie podróżne zapewniające niezbędną ochronę w razie nieszczęśliwych wypadków lub choroby. Zdradzamy, czym kierować się przy wyborze najlepszego ubezpieczenia podróży.

Oferta agencji ubezpieczeniowych jest tak szeroka, że możemy ubezpieczyć się właściwie przed wszystkimi nieprzyjemnymi zdarzeniami, które mogą spotkać nas w podróży. Najważniejsza jest rzecz jasna ochrona zdrowia i działa wtedy, gdy zajdzie konieczność leczenia za granicą, powrotu do kraju po wypadku, czy rehabilitacji. Opcje ubezpieczeniowe mogą obejmować także straty materialne – kradzieże, zagubienie lub zniszczenie bagażu, czy spóźniony samolot. By wybrać te najlepsze, powinniśmy przeanalizować, które z tych opcji będą dla nas najważniejsze i na które powinniśmy przeznaczyć najwięcej pieniędzy.

Koszty leczenia – jakie najlepiej wybrać?

Na terenie Unii Europejskiej większość zabiegów ratowniczych i medycznych otrzymujemy za darmo na podstawie Europejskiej Kraty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Nie wszystkie zabiegi są w pełni refundowane, dlatego rekomendowane jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia w wysokości przynajmniej 20-30 tysięcy euro, które zobowiązuje się wydać nam ubezpieczyciel. 

Nawet kilkukrotnie wyższa suma ubezpieczenia polecana jest w przypadku podróży do krajów, w których koszty leczenia są wyjątkowo wysokie (USA, Kanada) lub do krajów egzotycznych. W przypadku tych ostatnich ubezpieczyciel może jednak uzależnić wypłatę środków od tego, czy sami także odpowiedni zabezpieczyliśmy się przed zachorowaniem, np. zaszczepiając się wcześniej na malarię lub inne choroby tropikalne. W takich sytuacjach większość agencji poleca wybrać sumę opiewającą na przynajmniej 60 tysięcy euro.

Co powinniśmy rozumieć pod terminem koszty leczenia?

  • koszt czynności ratunkowych
  • materiały medyczne oraz lekarstwa
  • konsultacje medyczne, operacje, zabiegi, diagnostyka
  • hospitalizacja
  • transport sanitarny do szpitala

Niektóre ubezpieczenia do tej kategorii zaliczają także pobyt w kraju członka rodziny (zwykle do 7 dni) w przypadku naszej hospitalizacji, powrót do kraju, a także transport zwłok.

Ubezpieczenie OC – czy naprawdę jest nam niezbędne?

Jadąc na wakacje rzadko myślimy o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Najbardziej przydaje się ono w przypadkach, gdy wyjazd organizujemy samodzielnie i samodzielnie będziemy się też po nim poruszać (np. wynajętym samochodem) lub wypożyczać specjalistyczny sprzęt – nurkowego, żeglarski, narciarski, itp. W każdej takiej sytuacji, gdy dojdzie do nieumyślnego spowodowania wypadku lub uszkodzenia mienia, osoba poszkodowana może domagać się zadośćuczynienia. Jeśli jednak podlegamy stosownemu ubezpieczeniu OC, ubezpieczyciel pokryje te straty do sumy gwarantowanej.

Ubezpieczenie NNW – kiedy i jak działa? 

Każdy wypadek, który skutkuje trwałym ubytkiem na zdrowiu, może podlegać rekompensacie pieniężnej. W zależności od tego, jak poważny jest to ubytek, ubezpieczyciel powinien wypłacić nam odpowiedni procent sumy ogólnej. Całą wypłaca się w przypadku śmierci – na formularzy zwykle musimy wskazać osobę odpowiedzialną. Jeśli tego nie zrobimy, polisa podlega dziedziczeniu ustawowemu.

Nie zawsze będzie ono jednak respektowane. Ubezpieczenie NNW nie obejmuje wypadków podczas czynności, które są uważane za niebezpieczne i ryzykowne, np. sportów ekstremalnych. W mniej skrajnych przypadkach konieczne będzie także wykupienie dodatkowej ochrony związanej z kosztami przeprowadzenia akcji ratowniczej w górach lub na wodzie. Warto pokusić się również o ubezpieczenie z tzw. klauzulą alkoholową. Przyda się, gdy wypadek nastąpi po spożyciu alkoholu.

Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie?

Koszty ubezpieczenia turystycznego za granicą nie są wysokie i zaczynają się już od kilku złotych za dzień. Niemniej jednak nie należy kierować się wyłącznie jego ceną. Ciężko też wymagać, byśmy zapoznawali się z OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) każdej dostępnej agencji. Rekomendujemy więc skorzystanie ze specjalnych porównywarek – niektóre z nich są naprawdę zaawansowane i umożliwiają ustawienie wielu różnych parametrów. Oprócz opisanych składowych  wezmą pod uwagę także kraj wyjazdu, liczbę ubezpieczonych osób, zniżki i  rodzaj pakietów. W ten sposób łatwo będzie ustalić nie tylko zakres, ale i cenę ubezpieczenia.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.