• Post category:Finanse

Wybór dobrej lodówki nie należy do łatwych zadań. Producenci oferują mnóstwo modeli, od tych najprostszych, po naszpikowanych różnymi dodatkowymi funkcjami. Są też porównania różnych urządzeń. Wolnostojące, do zabudowy, jednodrzwiowe, dwudrzwiowe, Side by Side, chłodziarki, chłodziarko-zamrażalki to tylko kilka istotnych parametrów. 

Jaką lodówkę kupić? I na co trzeba zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Jaki rodzaj lodówki wybrać?

Obecnie na rynku mamy trzy podstawowe rodzaje lodówek, Należą do nich:

1.Lodówki jednodrzwiowe

Lodówki jednodrzwiowe najczęściej maja tylko chłodziarkę. Choć dostępne są modele  dodatkowo wyposażone w zamrażalnik. Ze względu na niewielką pojemność, sprawdzą się nawet w bardzo małych kuchniach. Niestety nie zmieści się w niej zbyt dużo jedzenia, dlatego nie jest polecana rodzinom.

2.Lodówki dwudrzwiowe

Lodówki dwudrzwiowe to najpopularniejszy model ze wszystkich. Ich cechą charakterystyczną jest posiadanie chłodziarki i zamrażalki. Zamrażalka najczęściej jest na dole, co wiąże się przede wszystkim z komfortem użytkowania. Są wydajne i pojemniejsze od jednodrzwiowych, dlatego sprawdza się przy większej ilości domowników.

3.Lodówki side by side

To model posiadający ponadstandardowe gabaryty. Charakteryzuje się dużą pojemnością, której chłodziarka może sięgać nawet 300 litrów, a zamrażalka nawet 200 litrów. Dedykowany jest przede wszystkim do kuchni, która ma dużą przestrzeń do wygospodarowania. Sprawdzi się najlepiej u rodzin.

Wolnostojącą lub do zabudowy

Jednym z dylematów, podczas zastanawiania się jaką lodówkę kupić, jest wybór pomiędzy lodówką wolnostojąca a do zabudowy. Coraz więcej osób decyduje się na zabudowaną kuchnię. Wybierając lodówkę do zabudowy, będzie ona dobrze się prezentowała i komponowała z meblami kuchennymi oraz innymi elementami wyposażenia. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że lodówka zabudowana ma określone wymiary. W efekcie mamy ograniczone pole wyboru. 

Ponadto jej montaż czy ewentualny demontaż, wymaga zazwyczaj pomocy fachowca. Natomiast przy zakupie modeli wolnostojących, mamy mniej problemów. Przede wszystkim nie musimy ograniczać się w kwestii rozmiarów. Sami decydujemy o tym, jaką wysokość i szerokość chcemy. Możemy ją umieścić również w miejscu, które uznamy za najbardziej praktyczne. 

Natomiast w przypadku awarii lub wymiany na nową, nie trzeba kombinować, jak w przypadku lodówki do zabudowy. Na ich korzyść przemawia także cena.

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna to jeden z podstawowych parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę podczas zakupu lodówki. To urządzenie, które potrzebuje stałego zasilania, ponieważ działa przez 24 godziny na dobę. Ma to przełożenie na rachunki za prąd. Wszystkie urządzenia AGD a także RTV muszą posiadać informację o klasie energetycznej. 

Regulują to przepisy Unii Europejskiej. Parametr ten oznacza zużycie energii elektrycznej w skali rocznej i oznaczany jest literami, od A do G, kolorami i znakami +. Najmniej energii zużywają modele oznaczone literą A, a najwięcej G. Im więcej plusów przy literze A, tym jeszcze mniejsze zużycie energii. 

W praktyce oznacza to, że najlepszym wyborem są lodówki o klasie energetycznej A+++. Jeżeli dysponujemy większą gotówką, warto wybrać urządzenie, które ma przynajmniej klasę energetyczną A+.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki?

Zakup lodówki powinien być przemyślany. Zanim dokonasz wyboru, koniecznie weź pod uwagę kilka istotnych czynników, które będą wpływały na Twoją decyzję:

  • pojemność lodówki – pod uwagę należy wciąć ilość osób, które będą z niej korzystać, a także to, ile rzeczy się będzie w niej przechowywało. Przy zakupie lodówki dwudrzwiowej, warto wziąć pod uwagę pojemność zarówno chłodziarki, jak i zamrażarki, 
  • wymiary lodówki – należy je dopasować do wymiarów kuchni. Przy lodówce do zabudowy, mamy ograniczony wybór, 
  • liczba agregatów – jeżeli decydujemy się na zakup chłodziarki z zamrażarkom, powinniśmy wybrać sprzęt z dwoma agregatami. Dzięki temu chłodziarka i zamrażalka pracują niezależnie od siebie, 
  • funkcja no frost – dzięki tej funkcji lodówka sama kontroluje poziom wilgotności. Tym samym zapobiega osadzeniu się szronu.

Czy warto dopłacić za dodatkowe funkcje?

Oprócz podstawowych modeli, na rynku dostępne są lodówki z dodatkowymi funkcjami. Należą do nich m.in.:

  • samorozmrażanie – pozwala na automatyczne rozmrożenie szronu, który znajduje się na tylnej ścianie komory urządzenia, 
  • no frost – to funkcja, która cieszy się duża popularnością. Zapobiega powstawaniu szronu i lodu w lodówce,
  • kostkarka do lodu – coraz więcej modeli wyposażonych jest w kostkarkę do lodu, 
  • system multi-airflow – funkcja ta zapewnia równomierny opływ zimnym powietrzem wszystkich części lodówki. Dzięki temu można dłużej przechowywać żywność, 
  • system antyfinger print – funkcja dedykowana przede wszystkim osobom, które lubią porządek. Lodówka jest wyposażona w specjalną powłokę zewnętrzną, która chroni obudowę przed zabrudzeniami i odciskami palców.

Wybór dodatków uzależniony jest od indywidualnych preferencji oraz potrzeb. Należy pamiętać, że modele z takimi gadżetami, są droższe.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.