Jeśli planujesz wyjazd do Chin to możesz pożegnać się z normalnym, bezproblemowym korzystaniem z Internetu, kiedy i jak chcesz. W Chinach Internet funkcjonuje zupełnie inaczej niż w Polsce czy innych krajach w Europie. Musimy mieć świadomość, że większość treści jest po prostu zablokowana. W tym tekście dowiesz się jak można sobie z taką cenzurą w Internecie poradzić.

Jak funkcjonuje Internet w Chinach?

Dla wielu osób działanie Internetu w tym kraju może być szokujące. Większa część znanych serwisów oraz usług jest tam zwyczajnie zablokowana. W Chinach jest tylko trzech dostawców Internetu: China Mobile, China Unicom i China Telecom. Nie wyglądałoby to źle gdyby nie fakt, iż wszystkie te firmy są własnością państwa, które ściśle je kontroluje. W hotelach odwiedzanych przez turystów oczywiście jest dostępne WiFi, w metrze czy restauracjach także coraz częściej się zdarza możliwość tego typu połączenia się z Internetem. Aby mieć pewność, że dostęp do Internetu będziemy mieli przez cały pobyt w tym ciekawym kraju, powinniśmy zaopatrzyć się w mobilny Internet. Konieczne będzie zakupienie do tego chińskiej karty SIM. Cena karty uzależniona jest od ilości GB. Korzystać z takiej karty można jedynie po jej aktywacji, do czego potrzebny będzie nam paszport. Kartę najlepiej kupić w oficjalnym sklepie jednego z trzech dostawców Internetu w tym kraju. Chińczycy nie odczuwają aż tak bardzo braku dostępu do zachodnich serwisów Internetowych, gdyż mają one swoje odpowiedniki, np. Baidu zamiast Google czy Weibo zamiast Facebooka.

Jak ominąć chińską cenzurę w Internecie?

Najskuteczniejszą metoda na ominięcie cenzury w chińskim Internecie jest skorzystanie z dobrego VPN na Chiny. Z pewnością zastanawiasz się czym jest VPN? Najprościej mówiąc, VPN (wirtualna sieć prywatna) to bezpieczne, szyfrowane połączenie między dwiema sieciami albo między użytkownikiem a siecią. Dzięki VPN możesz anonimowo przeglądać Internet. To taka swego rodzaju “czapka niewidka”.

Czym sugerować się wybierając najlepszy VPN do Chin?

Aby korzystać z Internetu w Chinach na naszych zachodnich zasadach, powinniśmy przy wyborze VPN kierować się kilkoma bardzo ważnymi cechami. Te cechy to:

● dobra szybkość i stabilne połączenie

● potwierdzona skuteczność w obchodzeniu chińskiej cenzury

● prostota instalacji oraz obsługi programu VPN

● silna ochrona prywatności

● bliskość serwerów do omijania blokad sieci niedaleko Chin (np. Korea czy Japonia)

Koszt usług VPN

Istnieją darmowe usługi tego typu, ale trzeba mieć świadomość, że w takim kraju jakim są Chiny, gdzie cenzura jest naprawdę silna, mogą one nie spełniać swojej funkcji. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko będzie działało bez problemu, warto zainwestować w płatną usługę. Koszt większość skutecznych usług VPN oscyluje między 30 a 60 złotych.

Wskazówki krok po kroku jak odblokować Internet w Chinach za pomocą VPN

Chcąc odblokować Internet w Chinach musimy krok po kroku podjąć konkretne działania:

1. Zakładamy konto i wykupujemy abonament u wybranego przez nas dostawcy VPN

2. Pobieramy i instalujemy aplikację

3. Wybieramy serwer VPN znajdujący się poza Chinami i łączymy się z nim

4. Zyskujemy nieocenzurowany dostęp do Internetu w Chinach, zarówno WiFi, jak i z siecią mobilną

5. Teraz możemy korzystać nieskrępowanie z Internetu będąc w Chinach

Aby jakość połączenia nie straciła na swojej szybkości warto łączyć się z serwerami zlokalizowanymi stosunkowo niedaleko Chin, takimi jak Australia czy Hong Kong.

Czy korzystanie z VPN w Chinach jest legalne?

Rządzący w Chinach od dawna walczą z usługami VPN. Firmy oferujące takie usługi nie mogą istnieć w tym kraju bez specjalnego zezwolenia. Jest to nielegalne, dlatego żadna topowa firma świadcząca takie usługi nie ma siedziby w tym kraju. Bardzo często nie ma także serwerów w Chinach tylko w sąsiednich państwach. Reszta aplikacji działa na zasadzie gry w kotka i myszkę. Część prywatnych VPN jest zamykana, ale na ich miejsce zaraz powstają nowe, dlatego warto korzystać z tych sprawdzonych. Zwykli turyści nie powinni mieć żadnych kłopotów z powodu korzystania z VPN. Władze są tego świadome, ale nie podejmują żadnych działań, gdyż turystyka przynosi państwu ogromne zyski.

Jakie strony i aplikacje blokuje chińska cenzura?

Chiny mają system kontroli nad Internetem, nazywany Wielkim Chińskim Firewallem, System ten służy do kontroli i blokady treści, które władze uznają za nieodpowiednie dla swoich obywateli. W praktyce blokowane są:

● informacje polityczne i historyczne, które nie są zgodne z polityką partii rządzącej

● zachodnie serwisy informacyjne

● treści religijne

● sieci społecznościowe gdzie można wymieniać poglądy

● pornografii etc.

Oznacza to, iż nie ma możliwości dostępu do takich serwisów jak : Facebook, YouTube, Twitter, Gmail itd. O ile mieszkańcy Chin mają swoje odpowiedniki tego typu serwerów, o tyle turyści mają problem z dostępem do zachodnich treści. Konieczne zatem jest korzystanie z usług VPN.

 Podsumowanie

Jeśli wybierasz się do Chin i chcesz bez większych trudności korzystać z Internetu, to koniecznym będzie posiadanie VPN do Chin. Trzeba pamiętać, że wszystko musimy przygotować wcześniej, jeszcze w Polsce, gdyż po dotarciu do Chin instalacja VPN może się nie udać.

źródło: https://topvpn.pl/vpn-w-chinach/

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.