• Post category:Pozostałe

Zajmujesz się pisaniem na zlecenie? A może samodzielnie tworzysz content dla swojego biznesu? Poznaj 5 najważniejszych umiejętności copywritera i przekonaj się, co możesz zrobić już dziś, aby na zawsze poprawić jakość swoich treści.

Co musi umieć copywriter

Rynek e-commerce rozwija się błyskawicznie. Niemal każdy przedsiębiorca stara się zaistnieć w sieci. Ostatnie aktualizacje algorytmów wyszukiwarki zmuszają webmasterów do zgrabnego „opakowywania” produktów w interesujące treści. Rosną też wymagania w stosunku do twórców tych „opakowań” – czyli copywriterów.

Pobieżna znajomość języka polskiego i „lekkie pióro” wystarczało kilka lat temu. Dziś to zdecydowanie za mało. Poniżej przedstawiamy 5 kluczowych umiejętności, które musi posiadać dobry copywriter.

1. Podstawowa znajomość algorytmów wyszukiwarki

Jeżeli chcesz tworzyć wspaniały content – musisz trzymać rękę na pulsie. Google każdego roku wprowadza co najmniej kilkanaście aktualizacji (istotnych z punktu widzenia copywritera).

Ostatnie dwa lata minęły pod znakiem obszernych artykułów, uzupełnionych przez treści multimedialne (najczęściej infografiki i filmy). Dziś sytuacja zaczyna się zmieniać. Wyszukiwarka zwraca większą uwagę na tempo wczytywania strony i zapewnienie błyskawicznej odpowiedzi na pytanie użytkownika. Tworzenie gigantycznych postów nie jest już tak skuteczne.

Coraz większe znaczenie ma też autorytet autora i strony, na której publikowane są treści. Niestety – wygląda na to, że Google wciąż nie opracowało lepszego sposobu pomiaru autorytetu, niż badanie profilu linków. To niemiła niespodzianka dla wszystkich, którzy przyzwyczaili się do nieustannego powtarzania „content is the king”.

Zmiany algorytmów na szczęście nie objęły podstawowych zasad “pisania pod seo”. Tworzenie treści wciąż powinno być poprzedzone rzetelnym researchem słów kluczowych powiązanych z tematem artykułu. Targetowane słowa kluczowe należy umieścić w strategicznych miejscach contentu (tytuł, lead, url, nagłówki). Dobry copywriter posługuje się tymi samymi słowami i zwrotami, co jego potencjalni odbiorcy.

2. Umiejętność angażowania odbiorców

Nie ma nic gorszego, niż znudzony czytelnik. Internetowe teksty muszą być bogate w zwroty CTA (Call to Action – np. sprawdź, zobacz, przekonaj się itd.). W końcu każdy z nich ma do wykonania określone zadanie.

Dobry copywriter stara się pozyskać, a następnie możliwie długo utrzymać uwagę odbiorców. Twój czytelnik musi wiedzieć, co „otrzyma” w wyniku zapoznawania się z treścią. Dlatego zawsze zwracaj szczególną uwagę na lead oraz tytuł artykułu.

3. Umiejętność przedstawiania tematu w prosty sposób

Internauci poszukują wiedzy lub rozrywki. Jeżeli zajmujesz się pierwszą dziedziną – musisz odkryć w sobie talenty pedagogiczne.

Mówi się, że jeżeli ktoś nie potrafi przedstawić jakiegoś zagadnienia tak, aby zrozumiał to szóstoklasista – oznacza, że sam go nie rozumie. W przedstawianiu trudnych zagadnień pomogą Ci analogie. Postaraj się, aby skomplikowane definicje techniczne były „poprzetykane” odniesieniami do zjawisk, które zrozumie każdy.

4. Umiejętność dostosowania treści do kanału przekazu

Nie istnieje coś takiego, jak „uniwersalny tekst internetowy”. Musisz dostosowywać swoje treści do kanału, w którym będą publikowane. Inne wymagania stoją przed twórcą postów na Facebooka, a inne przed klasycznym blogerem.

Postaraj się zrozumieć zasady panujące w wybranym medium. Regularnie sprawdzaj, które treści wzbudzają największe zainteresowanie odbiorców. Powtarzaj najskuteczniejsze rozwiązania. To najszybsza droga do tego, aby wykorzystać potencjał wszystkich kanałów komunikacji.

5. Elastyczność tematyczna

Dobry copywriter musi być przygotowany do pisania na każdy temat. To niemożliwe bez usystematyzowania warsztatu pracy. Postaraj się wypracować schemat researchu i tworzenia tekstów. Szybko przekonasz się, że nie istnieje coś takiego jak „brak weny”.

Koniecznie pracuj z notatnikiem i zapisuj to, co przychodzi Ci do głowy. Najlepsze pomysły na nowe teksty pojawiają się w trakcie pracy nad poprzednimi.

Inne przydatne umiejętności copywritera

A co ze znajomością zasad ortografii i interpunkcji? Jasne – bardzo się przydają. To niedobrze, jeżeli Twoje treści kłują czytelników w oczy. Jednak internet to nie dyktando. Odbiorcy mają tu zdecydowanie większą tolerancję na błędy. Literówki, wpadki interpunkcyjne i ortograficzne spotkasz nawet w internetowych wydaniach najpopularniejszych gazet.

Oczywiście – zawsze znajdzie się jakiś niespełniony językoznawca, który zechce wytknąć Ci błędy. To cena publikowania czegokolwiek w internecie. Dlatego dużo ważniejsza jest umiejętność przyjmowania krytyki z dystansem i cierpliwej pracy nad swoim warsztatem.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Zarabiaj Na Pisaniu Blog.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.