• Post category:Finanse

Pokoje na wynajem i kwatery prywatne to doskonała alternatywa dla hoteli, moteli i pensjonatów. Jeśli zastanawiacie się, co należy zrobić, żeby prowadzić taki obiekt, mamy dla Was niezbędne minimum informacji, z którymi musicie się zapoznać. Czytajcie dalej, żeby dowiedzieć się, jak zarejestrować kwaterę prywatną i jak to rozliczać?

Aaaby wynająć kwaterę

Pokój na wynajem, kwatera prywatna, pokoje gościnne, tanie pokoje w willi – z pewnością każdy z Was choć raz spotkał się z takim ogłoszeniem. W obleganych miejscówkach urlopowych często można spotkać tabliczkę zawieszoną na furtce, sugerującą, że właśnie tu możecie szukać noclegu. Nie musicie szukać biura, wystarczy, że zadzwonicie domofonem i już rozmawiacie z właścicielem kwatery o cenie i terminie. Zastanawiacie się pewnie, jak to jest rozwiązane, że w domu jednocześnie mieszka właściciel i goście. Otóż zgodnie z prawem, wynajem miejsc noclegowych może być prowadzony w prywatnym domu właściciela. Taka działalność może stanowić jedyne źródło dochodów lub być dodatkową formą pracy.

Kwatera prywatna i wynajem pokoi – wymagania 

Obiekt, w którym ma być prowadzone czasowe podnajmowanie pokoi, musi być zgłoszony do władz miasta: wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Taką działalność gospodarczą można zgłosić jako „wolne pokoje” „pokoje gościnne” lub „kwatery prywatne” – nie można używać zwrotów takich jak „pensjonat” czy „motel”, ponieważ podlegają one ustalaniu kategorii i zaszeregowaniu. Przedsiębiorcą nie będzie jednak rolnik prowadzący działalność agroturystyczną. 

Żeby zgłosić się do władz miasta, należy przygotować: NIP działalności i wpis do KRS albo CEIDG. Działalność może być prowadzona jako jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka akcyjna, spółka komandytową czy komandytowo-akcyjna oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Numer PKD to 50.20.Z, 55.90.Z lub 68.20.Z. 

Dla osób, które chcą zajmować się wynajmem miejsc noclegowych jako najmem prywatny, wystarczy zgłoszenie do Urzędu Skarbowego, bez rejestracji działalności. Należy to wtedy opodatkować jako odrębne źródło przychodów. 

Jakie warunki lokalowe musi spełniać kwatera prywatna?

Pokoje na wynajęcie i kwatery prywatne muszą spełniać konkretne wymagania przeciwpożarowe i sanitarne. Co prawda te warunki nie są tak restrykcyjne jak w hotelach, motelach i pensjonatach, jednak muszą spełniać następujące standardy:

  • zapewniony dostęp do ciepłej i zimnej wody, 
  • ogrzewanie w chłodniejszych miesiącach, 
  • dostęp do węzła sanitarnego i higienicznego, 
  • metraż: pokój 1-2 osoby musi mieć minimum 6m2, a większy dodatkowe 2m2 na kolejną osobę.

Opodatkowanie kwater prywatnych i wynajmu pokoi

Osoby prowadzące wynajem miejsc noclegowych ramach działalności mogą skorzystać z 4 form opodatkowania: podatku liniowego, na zasadach ogólnych, ryczałtem karty podatkowej lub od przychodów ewidencjonowanych. Wysokość podatku VAT dla działalności zajmującej się pokojami na wynajem wynosi 8%.  

Dodaj komentarz