Niestety rok 2020 mocno dał się we znaki, jeśli chodzi o podróżowanie i planowanie urlopu, do tego stopnia, że wiele osób musiało z niego zrezygnować. Na szczęście w 2021 roku wcale nie musi tak być, tym bardziej że już po majówce mają zostać przywrócone hotele i można z czystym sumieniem zarezerwować wakacje, należy jednak zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów. Jak wyjechać na wczasy podczas pandemii? Na co koniecznie powinno się zwrócić uwagę, aby bezpiecznie spędzić urlop? Lepiej odpoczywać w kraju czy za granicą?

Gdzie można zarezerwować wakacje?

Wakacje czy urlop można spędzić zarówno w kraju, jak i za granicą. Niestety podróżowanie za granice może wiązać się z dodatkowymi utrudnieniami – nigdy nie wiadomo czy granice nie zostaną zamknięte w ostatniej chwili lub, czy nie będą wymagane szczepienia. Co więcej, zdarza się, że po przyjeździe za granice może zostać nałożona kwarantanna, która skutecznie pokrzyżuje plany. Wypoczynek w kraju jest pod tym względem zdecydowanie bezpieczniejszy, a Polska również ma wiele ciekawych miejsc i atrakcji do zaoferowania.

Kiedy rezerwować wczasy w obliczu pandemii?

Wszelkiego rodzaju wakacje dobrze jest planować maksymalnie z miesięcznym wyprzedzeniem. Niestety zbyt duży dystans dzielący podróżujących od wyjazdu zwiększa szansę na nieprzewidziane zaostrzenie przepisów lub wytycznych, a także zwiększenie zachorowań na COVID. Aktualnie panującą sytuację zaleca się monitorować, aby być na bieżąco z wprowadzanymi zmianami, które mogłyby pokrzyżować plany na wczasy – najnowsze informacje znajdują się między innymi na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Z biurem podróży czy na własną rękę? Jak nie stracić wpłaconych pieniędzy?

Obecnie w obliczu trudnej i nie do końca jasnej sytuacji wiele biur podróży gwarantuje zwrot kosztów, w przypadku gdy podróż nie będzie mogła odbyć się z powodu pandemii i pojawi się konieczność odwołania jej. Wynika to z przepisu art. 47 ust. 5 pkt. 2 ustawy, który mówi, że w przypadku gdy biuro podróży nie jest w stanie zrealizować zaplanowanej podróży z powodu nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, klientowi przysługuje zwrot wszystkich wpłaconych środków. Z tego względu obecnie coraz więcej osób decyduje się na wykupienie wycieczki właśnie za pośrednictwem biura podróży.

W przypadku osób, które decydują się podróżować na własną rękę, niestety pojawia się możliwość utraty wszystkich wpłaconych środków – zarówno na samolot czy pociąg, jak i nocleg. Warto być przygotowanym na każdą ewentualność, dlatego dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży. Gwarantuje ono zwrot kosztów w przypadku konieczności odwołania wypoczynku z powodu na przykład koronawirusa. Tego typu ubezpieczeniem można objąć nie tylko wycieczkę wykupioną w biurze podróży, ale również rezerwację noclegu, zakup biletów, a nawet wynajem samochodu czy jachtu.

Czy trzeba posiadać szczepienie, żeby zarezerwować pobyt w hotelu?

Obecnie, choć osoby zaszczepione mogą spodziewać się wielu udogodnień, posiadanie szczepienia nie jest obowiązkowe. Niemniej bardzo często, aby przekroczyć granicę wybranego kraju, wymagane jest posiadanie negatywnego testu na obecność COVID-19. Z tego względu, przed zakupem biletów warto sprawdzić jakie są przepisy panujące w danym kraju i w razie potrzeby przed urlopem powinno się wykonać test.

O czym koniecznie powinno się pamiętać na wczasach podczas pandemii?

Aby wczasy podczas pandemii były udane, warto wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników. Po pierwsze powinno się bezwzględnie przestrzegać wszelkich wytycznych sanitarnych. Według obecnych przepisów wymagane jest noszenie maseczki oraz utrzymywanie bezpiecznego dystansu od pozostałych podróżujących. Ponadto warto wyposażyć się w żel do dezynfekcji rąk, który pozwoli zminimalizować ryzyko zarażenia, a ponadto jest wyjątkowo wygodny w podróży. Co więcej, powinno się nieustannie monitorować własny stan zdrowia, a w razie zauważenia niepokojących objawów – jak choćby kaszel czy gorączka – powinno się udać do lekarza. Na wakacje warto wybierać również mniej popularne miejsca, co pozwoli uniknąć dużych skupisk ludzi.

Dodaj komentarz