Każdy, kto choć raz przygotowywał się do wyprawy, wie jak ważnym i trudnym zadaniem jest spakowanie plecaka. Właściwie sztuką nie jest spakowanie plecaka… sztuką jest spakowanie go w dobry sposób. Jak zabrać ze sobą potrzebne rzeczy i nie przeciążyć naszego kręgosłupa? Mamy na to kilka rad!

Wybierz niezbędne rzeczy

Brzmi banalnie, jednak wcale takie nie jest. Początkowo możemy wykonać listę rzeczy, które powinniśmy zabrać ze sobą. Jednak istnieje możliwość, że z tej listy, nie będziemy w stanie spakować wszystkiego, dlatego też po sporządzeniu listy, przychodzi drugi etap – urzeczywistnienie i unaocznienie. Wyciągamy, przygotowujemy i układamy w jednym miejscu rzeczy, które chcemy aby znalazły się z nami w naszej podróży. Na tym etapie, często zdarza się, że uświadamiamy sobie, że pomimo tego, że nasz plecak jest duży i pojemy, to ma też dno… No i tu stajemy przed dylematem, co jest nam naprawdę niezbędne, a z czego możemy zrezygnować. 

Jak się spakować?

Po odrzuceniu wszelkich rzeczy, bez których będziemy mogli się obejść, przychodzi czas na pakowanie. Warto trzymać się kilku podstawowych i wypróbowanych zasad, dzięki którym spakujemy się w sposób rozsądny. Poznajcie kilka złotych zasad.

  1. Na samym spodzie chowamy rzeczy, które będą najmniej używane, ale przy tym takie które są dużych rozmiarów i stosunkowo lekkie. Czyli co? Np. śpiwór, bielizna, ręcznik.
  2. Na wyższym poziomie umieszczamy rzeczy najcięższe. Ważne by znalazły się ono na wysokości odcinka lędźwiowego i blisko linii kręgosłupa, przy tym im cięższe rzeczy, tym lepiej umieścić je bliżej kręgosłupa. Pamiętajmy jednak, żeby ciężar był rozmieszczony równomiernie po obu stronach kręgosłupa. Do takich elementów zaliczamy m.in. buty, jedzenie, naczynia
  3. Niejako na tym samym poziomie co rzeczy ciężkie, umieszczamy lżejsze rzeczy, jak np. ubrania. Schowajmy je w części, która jest bardziej oddalona od kręgosłupa. W przypadku ubrań w łatwy sposób możemy zapchać pewne miejsca, które pozostały wolne po zapakowaniu śpiworu itp.
  4. Ostatnią „warstwę” powinny stanowić rzeczy pierwszej potrzeby, takie które często używamy i powinny znaleźć się pod ręką. Co zaliczamy do tej grupy przedmiotów? Np. okrycie wierzchnie, picie, mapa, aparat itd. 

A co to za kieszonka?

Każdy plecak, ma nieco inne rozmieszczenie kieszonek zewnętrznych, czy dodatkowych miejsc, gdzie możemy coś schować. Telefon, dokumenty, czy pieniądze, to rzeczy, które warto umieścić w kieszeni, po wewnętrznej stronie klapy. Sprawdź gdzie i jakie dokładnie dodatkowe kieszenie posiada Twój plecak i taktycznie rozplanuj co warto byłoby do nich schować i jak rozmieścić wszystkie przedmioty, które bez wątpienia, musimy zabrać ze sobą. 

Plecak zależny od rodzaju wyprawy

Przedstawiliśmy Wam kilka podstawowych zasad, których warto się trzymać. Dzięki nim po pierwsze spakowanie się będzie dużo łatwiejsze, a po drugie i najważniejsze będzie to miało wpływ na komfort Twojej wyprawy. Wiadomo, że niektóre rzeczy robimy intuicyjnie i każdy z nas doskonale wie, żeby nie chować butelki z piciem na spód plecaka. Jednak jest wiele kwestii, które nie zawsze są dla nas tak oczywiste, szczególnie podczas pierwszej, bądź jednej z pierwszych wypraw. Proponowane przez nas zasady są oczywiście uniwersalne, niewątpliwie jednak to jak spakować plecak jest także zależne od czasu, charakteru, pory roku i wielu innych aspektów wyprawy. 

Ostatni krok

Ostatni etap, o którym jednak nie powinniśmy zapominać, to regulowanie plecaka. Należy to zrobić, dopiero w momencie, gdy schowaliśmy do środka wszystkie rzeczy, które mamy zamiar wziąć ze sobą. Pamiętajcie by zadbać o swój komfort, wygodę, ale także zdrowie swojego kręgosłupa. Jeśli w dokładny i prawidłowy sposób wyregulujesz szelki, ciężar plecaka właściwie się rozłoży i nie będziecie musieli się martwić, że kondycja Waszych pleców ucierpi.

Natalia Zabinska

Dodaj komentarz