Pierwszy lot samolotem jest stresujący dla większości osób, gdyż nie wiedzą, czego spodziewać się na lotnisku, a także, jak wygląda start, lądowanie i sam lot. Do pierwszego lotu można się jednak dobrze przygotować, co ogranicza stres i sprawia, że podróż upływa w przyjemniejszej atmosferze. O czym pamiętać, zanim wyruszy się na lotnisko i rozpocznie się lot? Sprawdź, co pomoże Ci bez stresu wyruszyć w pierwszy lot samolotem.

Wybierz podróż z biurem podróży

Jeśli po raz pierwszy chcesz lecieć za granicę na wakacje, pomyśl o wyjeździe z biurem podróży. Biuro podróży pomaga pasażerom w wielu kwestiach związanych z dotarciem na lotnisko, przygotowaniem biletów, wykupieniem bagażu itp. Często na lotnisku na pasażerów danego biura podróży czeka asystent, który wskazuje, gdzie odbywa się odprawa, a także pomaga załatwić formalności. Podczas podróży powrotnej do kraju dodatkowo pełni rolę tłumacza, jeżeli turyści w niewystarczającym stopniu znają język obcy.

Zamów parking pod lotniskiem

Pamiętaj, że jeśli chodzi o parking lotnisko dysponuje miejscami postojowymi dla pasażerów, którzy chcą pozostawić samochód na dzień lub dłużej. Jeżeli lecisz na wakacje na dłużej przykładowo z Berlina, warto z wyprzedzeniem zarezerwować parking Berlin Brandenburg. Dzięki nim za niewielką kwotę możesz pozostać auto w niewielkiej odległości od portu lotniczego, z którego wyruszasz w dalszą podróż.

Zważ i zmierz bagaż

Przed pierwszą podróżą samolotem pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z warunkami dotyczącymi przewożenia bagażu podręcznego, walizki kabinowej i bagażu rejestrowanego. Następnie dokładnie zmierz i zważ swój bagaż. Pamiętaj, że jeśli Twoja walizka okaże się większa od wymiarów wskazanych przez linię lotniczą, konieczne będzie dokonanie dopłaty za nadbagaż. Kwota dopłaty jest spora, dlatego warto uniknąć nieporozumień i nieprzyjemności na lotnisku. Podobne zasady dotyczące nadbagażu obowiązują w przypadku bagażu rejestrowanego. Jeżeli walizka waży więcej niż 20 kg, należy wyjść z niej część ciężkich rzeczy.

Prawidłowo spakuj sprzęty elektroniczne i płyny

Zgodnie z procedurami bezpieczeństwa obowiązującymi na większości lotnisk na świecie, sprzęty elektroniczne powinny być przewożone w bagażu podręcznym. Dotyczy to wszystkich urządzeń z bateriami litowo-jonowymi, które w luku bagażowym mogą wybuchnąć i doprowadzić do zagrożenia w ruchu lotniczym. Z kolei płyny mogą być przewożone w opakowaniach oryginalnych lub buteleczkach podróżnych o pojemności do 100 ml. Większe opakowania są wyrzucane przez personel lotniskowy podczas kontroli bagażowej. Niektóre lotniska odeszły już od limitu płynów, jednak jest ich niewiele. Przed pierwszym lotem warto o tym pamiętać, by uniknąć wyrzucenia wszystkich kosmetyków lub napojów z bagażu podręcznego.

Wygodne, nieuciskające ubranie

Do samolotu nie powinno ubierać się obcisłych, niewygodnych ubrań. Dobrym wyborem jest dres lub inny strój, który zapewnia komfort i nie krępuje ruchów. Długie siedzenie bez ruchu i niewielka ilość miejsca w samolocie sprawiają, że nieodpowiedni strój stanowi spore wyzwanie w czasie podróży. Ponadto za ciasna odzież zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy, na którą w samolocie są narażeni nawet młodzi, zdrowi ludzie, którzy do tej pory nie mieli problemów z układem krążenia. Pamiętaj też, że na pokładzie bywa chłodno, dlatego przydać Ci się mogą cienkie skarpetki i lekka bluza, nawet gdy lecisz do ciepłych krajów.

Dodaj komentarz