Pierwszy lot wywołuje zawsze dodatkowy stres i pojawiają się pytania. Czy na pewno niczego nie zapomnieliśmy? Czy szybko odnajdziemy informacje na tablicy lotów i czy trafimy do odpowiedniej bramki? Jak dotrzemy do samolotu? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w poniższym artykule.

Przed wyjazdem na lotnisko

Przed wyjazdem na lotnisko powinniśmy się upewnić, czy mamy ze sobą dokument potwierdzający naszą tożsamość. Jeśli udajemy się do kraju będącego członkiem Unii Europejskiej potrzebny będzie dowód osobisty, w innym przypadku niezbędny będzie również paszport.

Istotną kwestią jest odpowiednie przygotowanie bagażu. Ważne dokumenty powinniśmy spakować w łatwo dostępnym dla nas miejscu. Pakując bagaż powinniśmy przede wszystkim zapoznać się z regułami dotyczącymi jego zawartości. Wniesienie niedozwolonych przedmiotów na pokład samolotu może skończyć się ich wyrzuceniem lub dużymi nieprzyjemnościami. Płyny i żele powinny być spakowane w przeźroczystej foliowej torebce oraz w butelkach nie większych niż 100 ml. Jeśli bagaż jest dużych gabarytów i ciemnego koloru to warto pomyśleć o odpowiednim jego oznaczeniu np przywiązując kolorową tasiemkę. Takie oznaczenie znacznie przyspieszy i ułatwi późniejsze odebranie bagażu po przylocie.

Przed wyjazdem zastanówmy się nad doborem stroju. Każde metalowe elementy będziemy musieli po kolei ściągnąć zanim przejdziemy przez kontrolę. W momencie, gdy czytnik wykryje części metalowe będziemy musieli się zawracać i zdejmować wszystkie metalowe rzeczy tak długo aż bramka wykrywająca metale przestanie reagować, co może wydłużyć kolejkę oczekujących i przysporzyć dużej dawki stresu.

Na lotnisku

Gdy już dotrzemy na lotnisko, musimy odnaleźć tablice informacyjne, na których odnajdziemy kierunki odlotów oraz przypisane do nich numery bramek a także informacje o ewentualnych zmianach w rozkładzie lotu np opóźnienie. Przygotujmy potrzebne dokumenty do okazania obsłudze lotniska. Przechodząc przez bramkę wykrywacza metali pamiętajmy o ściągnięciu wszystkich metalowych elementów. Wykonujmy polecenia obsługi lotniska, ochrona portu ma prawo do natychmiastowego reagowania w przypadku zachowania budzącego podejrzenia.

Pierwszeństwo wejścia na pokład

Pierwszeństwo do wejściu na pokład mają te osoby, które wykupiły taką usługę, podróżują odpowiednią klasą lub z innego powodu są wpuszczane jako pierwsze np. rodzina z dziećmi.

Wejście na pokład samolotu

Przy bramce ponownie pokazujemy dokument tożsamości oraz kartę pokładową. Następnie w zależności od lotniska do samolotu można udać się specjalnym rękawem, dojechać podstawionym autobusem lub dojść pieszo. Przy wejściu na pokład okazujemy kartę pokładową załodze a następnie odnajdujemy swoje miejsce. Ważne jest sprawne zajęcie miejsca, gdyż wszelkie zamieszania mogą opóźnić wystartowanie samolotu.

Jakich usług możemy się spodziewać na pokładzie samolotu?

Po zajęciu swojego miejsca personel prezentuje cały zakres wiadomości na temat bezpieczeństwa m.in. jak zapiąć pasy, jak użyć maski tlenowej, jak korzystać z kamizelki ratunkowej i gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne. W trakcie startu samolotu należy wyłączyć komórki lub włączyć tryb samolotowy, wyłączyć laptopy, sprawdzić zapięcie pasów bezpieczeństwa, odsłonić okna. Po osiągnięciu przez maszynę odpowiedniej wysokości lotu o czym często informuje kapitan samolotu pasażerowie mogą odpiąć pasy, zasłonić okno (jeśli zachodzi taka potrzeba) lub udać się do toalety. Podczas lotu stewardessy zbierają zamówienia na gorące napoje oraz przekąski.

Lądowanie i odbiór bagażu

Gdy samolot zbliża się do lądowania, pasażerowie zostaną ponownie poproszeni o zapięcie pasów i odsłonięcie okien. Dopiero, gdy samolot całkowicie się zatrzyma i pojawi informacja o odpięciu pasów możemy to zrobić. Jeśli oprócz bagażu podręcznego mieliśmy większy dodatkowy bagaż to musimy się udać po jego odbiór idąc zgodnie ze znakami prowadzącymi do wyjścia (Exit). Powinniśmy szukać napisu odbiór bagażu (Baggage claim). Po dotarciu na miejsce, należy upewnić się czy stoimy przy prawidłowej taśmie, na której będą po kolei pojawiać się bagaże. Oczekiwanie na bagaż może trwać od 10-30 minut w zależności od lotniska.

Redakcja portalu mazuryairport.pl
Artykuł został przygotowany przez Port Lotniczy Olsztyn-Mazury – prawdopodobnie najładniej położone lotnisko w Polsce.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Close Menu