Zarezerwowaliście wycieczkę rok temu, kiedy nikt jeszcze nie słyszał o koronawirusie. Dziś cały świat został sparaliżowany, strach przed wyjazdem sprawia, że wolelibyście zrezygnować z wycieczki. Podpowiadamy, jak odzyskać pieniądze za anulowaną wycieczkę w dobie pandemii. 

Turystyka w czasie koronawirusa 

Wycieczki do miejsc o zaostrzonym rygorze sanitarnym i epidemicznym z powodu COVID-19 zostały anulowane przez biura podróży. Podróżni, którzy po otwarciu granic nadal obawiają się zakażenia koronawirusem, mogą bezpłatnie odstąpić od umowy. Stanowisko to zostało ogłoszone przez UOKiK w marcu 2020 r. i doprecyzowano w nim odstąpienie od umowy, w przypadku wynikania nadzwyczajnych okoliczności. Nadzwyczajnymi okolicznościami jest w tym przypadku realne zagrożenie zdrowia. 

Anulowanie wycieczki przez koronawirusa

Epidemia koronawirusa spowodowała, że podróżny może bezpłatnie odstąpić od udziału w wycieczce i żądać zwrotu dokonanych wpłat. Ubieganie się o dodatkowe zadośćuczynienie lub odszkodowanie nie ma w tym przypadku podstaw prawnych. 

W kwestii anulowanych lotów, decyzja o zwrocie zależna jest od linii lotniczych i ich ustaleń.

COVID-19 a anulowany wyjazd 

Mając nadzieję na opanowanie pandemii koronawirusa, można nie rezygnować z wycieczki – a skorzystać z możliwości przełożenia wyjazdu na późniejszy termin. Biura podróży przygotowały atrakcyjne propozycje dla osób, których wycieczki zostały odwołane. Inną propozycją jest skorzystanie z vouchera turystycznego, pozwalającego na opłacenie nim przyszłego wyjazdu albo zwrot wpłaconych pieniędzy w terminie 180 dni (reguluje to Tarcza Antykryzysowa).  

Po jakim czasie można otrzymać zwrot pieniędzy za anulowaną wycieczkę?

Organizatorowi wycieczki przysługuje prawo do zwrotu środków za anulowany przez koronawirusa wyjazd w ciągu 180 dni, z zachowaniem wcześniejszych 14 dni. Wobec tego, zwrot może być dokonany w ciągu 194 dni – oczywiście organizator wycieczki może dokonać go wcześniej. 

Pomocy i informacji w sprawie zwrotu za anulowane wycieczki udzielają bezpłatnie rzecznicy konsumentów. 

Dodaj komentarz