Zarezerwowaliście wycieczkę rok temu, kiedy nikt jeszcze nie słyszał o koronawirusie. Dziś cały świat został sparaliżowany, strach przed wyjazdem sprawia, że wolelibyście zrezygnować z wycieczki. Podpowiadamy, jak odzyskać pieniądze za anulowaną wycieczkę w dobie pandemii. 

Turystyka w czasie koronawirusa 

Wycieczki do miejsc o zaostrzonym rygorze sanitarnym i epidemicznym z powodu COVID-19 zostały anulowane przez biura podróży. Podróżni, którzy po otwarciu granic nadal obawiają się zakażenia koronawirusem, mogą bezpłatnie odstąpić od umowy. Stanowisko to zostało ogłoszone przez UOKiK w marcu 2020 r. i doprecyzowano w nim odstąpienie od umowy, w przypadku wynikania nadzwyczajnych okoliczności. Nadzwyczajnymi okolicznościami jest w tym przypadku realne zagrożenie zdrowia. 

Anulowanie wycieczki przez koronawirusa

Epidemia koronawirusa spowodowała, że podróżny może bezpłatnie odstąpić od udziału w wycieczce i żądać zwrotu dokonanych wpłat. Ubieganie się o dodatkowe zadośćuczynienie lub odszkodowanie nie ma w tym przypadku podstaw prawnych. 

W kwestii anulowanych lotów, decyzja o zwrocie zależna jest od linii lotniczych i ich ustaleń.

COVID-19 a anulowany wyjazd 

Mając nadzieję na opanowanie pandemii koronawirusa, można nie rezygnować z wycieczki – a skorzystać z możliwości przełożenia wyjazdu na późniejszy termin. Biura podróży przygotowały atrakcyjne propozycje dla osób, których wycieczki zostały odwołane. Inną propozycją jest skorzystanie z vouchera turystycznego, pozwalającego na opłacenie nim przyszłego wyjazdu albo zwrot wpłaconych pieniędzy w terminie 180 dni (reguluje to Tarcza Antykryzysowa).  

Po jakim czasie można otrzymać zwrot pieniędzy za anulowaną wycieczkę?

Organizatorowi wycieczki przysługuje prawo do zwrotu środków za anulowany przez koronawirusa wyjazd w ciągu 180 dni, z zachowaniem wcześniejszych 14 dni. Wobec tego, zwrot może być dokonany w ciągu 194 dni – oczywiście organizator wycieczki może dokonać go wcześniej. 

Pomocy i informacji w sprawie zwrotu za anulowane wycieczki udzielają bezpłatnie rzecznicy konsumentów. 

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.