Bon turystyczny funkcjonuje od 31 lipca br. i ma wartość 500 PLN. Jest dokumentem elektronicznym, który przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 lat. Jego ważność upływa z końcem marca 2022 r. Jak zarezerwować hotel, korzystając z bonu turystycznego? W których hotelach można wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny – po co?

Świadczenie państwowe „bon turystyczny” uruchomiono w czasie pandemii COVID-19 i jego zadaniem jest ratowanie polskiej turystyki, przy jednoczesnym wsparciu rodzin z dziećmi. Dzięki niemu, można opłacić część polskich atrakcji turystycznych – jest to odpowiedź na trudną sytuację finansową wielu rodzin, które doświadczyły skutków koronawirusa i utraciły część płynności finansowej. Bon turystyczny przydzielany jest każdej rodzinie, bez względu na wysokość dochodów, a dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dwukrotność bonu turystycznego. 

Bon turystyczny ma formę unikalnego, 16-cyfrowego numeru i otrzymać do można po zarejestrowaniu się w Platformie Usług Elektronicznych ZUS – PUE ZUS. Do bonu przypisany jest kod obsługi płatności, który zostaje wykorzystany w czasie rezerwacji noclegu w hotelu lub płacenia za usługę turystyczną. Aby otrzymać kod, należy w PUE ZUS aktywować bon. 

Jak płacić bonem turystycznym?

Bon można wykorzystać jednorazowo, w całości lub korzystać z niego do wyczerpania środków. Można go wykorzystać na imprezach turystycznych, organizujących wycieczki, obozy i kolonie dla dzieci lub w hotelach, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych lub na kempingach. Uruchomiona została wyszukiwarka podmiotów akceptujących bony turystyczne, aby z niej skorzystać należy odwiedzić stronę Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jak rezerwować hotel z bonu turystycznego? 

Aby dokonać rezerwacji noclegu w hotelu, w którym chcemy zapłacić bonem turystycznym, należy najpierw sprawdzić, czy dane miejsce figuruje na liście podmiotów akceptujących bon. To hotel decyduje, czy chce figurować na liście firm, w których realizowane są świadczenia. 

Możliwość wpisania na listę podmiotów realizujących bony turystyczne może być wpisany przedsiębiorca turystyczny lub organizacja pożytku publicznego, której działalność opiera się na świadczeniu usług hotelarskich lub imprez turystycznych. To podmiot chcący przystąpić do programu, musi złożyć oświadczenie o chęci akceptowania bonów. 

Można także po prostu zadzwonić do wybranego hotelu lub gospodarstwa agroturystycznego i zapytać, czy akceptują płatności bonem turystycznym. 

Dodaj komentarz