Toaleta turystyczna to kompaktowy i mobilny zamiennik tradycyjnego modelu. Dzięki niewielkim rozmiarom z powodzeniem możemy zabrać ją ze sobą w podróż, na kemping, czy wycieczkę poza miasto. Świetnie sprawdzi się również w miejscach z ograniczonym dostępem do wody bieżącej. Możemy korzystać z niej podczas spędzania czasu na działce, czy podróży jachtem. Dodatkowym atutem jest łatwość użytkowania, lekkość i funkcjonalność.
Sposób działania toalety turystycznej
Konstrukcja tego typu toalet jest bardzo prosta. Toalety turystyczne składają się z dwóch podstawowych elementów, którymi są zbiornik górny i dolny. Pierwszy z nich pełni funkcję zasobnika na czystą wodę, która spłukuje nieczystości. Oprócz tego spełnia rolę muszli klozetowej i deski sedesowej. Pojemność takiego zbiornika może być różna i wynosi zazwyczaj od 10 do 15 litrów.
Dodatkowo górny zasobnik wyposażony jest w ręczną pompkę do spłukiwania. W zależności od modelu może to być pompka mieszkowa, tłokowa lub elektryczna, która zasilana jest na baterię. Kolejny element, czyli zbiornik dolny, to miejsce, w którym gromadzą się nieczystości. W jego skład wchodzi rura, która służy do jego opróżniania, nakrętka oraz specjalny guzik do odpowietrzania.
Dzięki niemu eliminowane jest ryzyko rozchlapywania zawartości kontenera podczas opróżniania. Toalety turystyczne mogą też być wyposażone w miejsce, gdzie przechowuje się płyny dezynfekujące. Oprócz tego w zbiorniku dolnym znajdziemy też wskaźnik, który informuje nas o stopniu napełnienia toalety, zawór oraz uchwyt do przenoszenia kontenera.
Jak prawidłowo korzystać z toalety turystycznej?
Ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest używanie do obu zbiorników specjalnych środków chemicznych. Toalety turystyczne wymagają zastosowania odpowiednich preparatów, które ułatwiają utrzymanie prawidłowej higieny i pomagają w opróżnianiu zbiornika. Płyny do toalet, w jakie powinniśmy się zaopatrzyć, dzielimy na te przeznaczone do zbiornika górnego i te, które aplikujemy do dolnego zasobnika. Płyny do spłuczki mają za zadanie rozpuszczać nieczystości i ułatwiać opłukiwanie muszli klozetowej. Zostawiają też specjalną powłoczkę ochronną i pomagają utrzymać toaletę w dobrym stanie.
Płyny do zbiornika dolnego podobnie jak te pierwsze, rozpuszczają zalegające nieczystości, co ma ułatwić ich późniejsze opróżnienie. Oprócz tego neutralizują zapachy i dezynfekują toaletę. Gdy płyny są już uzupełnione, toaleta jest w pełni gotowa do eksploatacji. Warto pamiętać o tym, że po każdy użyciu należy zamykać pokrywę, przez którą nieczystości trafiają do dolnego kontenera. Mamy wówczas gwarancję, że zawartość zasobnika pozostanie na miejscu nawet w przypadku przewrócenia się toalety.
Po zapełnieniu toalety, o którym poinformuje nas wspomniany wcześniej wskaźnik, konieczne będzie odpięcie zbiornika dolnego i opróżnienie go w przeznaczonym do tego miejscu. Zawartość wylać możemy w punkcie odbioru ścieków. Musimy pamiętać, że nie należy pozbywać się nieczystości w miejscach do tego nieprzeznaczonych.