• Post category:Artykuły

Rok 2020 nie był spełnieniem marzeń dla podróżników. Niestety wiele osób zmuszonych było zrezygnować z wymarzonego kierunku na wakacje lub na skutek wprowadzonych obostrzeń całkowicie z niego zrezygnować. Na szczęście, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności oraz dokładnym przemyśleniu wakacji w tym roku mogą się one odbyć. Jak zaplanować wakacje na rok 2021? Dlaczego warto zarezerwować je już teraz?

W Polsce, czy za granicą – gdzie wybrać się na wakacje?

W dobie panującej pandemii należy zastanowić się przede wszystkim, gdzie najlepiej spędzić wakacje. Do wyboru jest wyjazd za granicę lub zwiedzanie kraju. Pierwsze rozwiązanie z pewnością jest atrakcyjne, jednak należy się liczyć z tym, że aby dostać się do niektórych krajów konieczne będzie wykonanie testów lub nawet odbycie kwarantanny. 

Które kraje pozostaną niedostępne?

W tym roku niektóre miejsca zostaną permanentnie zamknięte dla turystów. Polacy, jak na razie nie mają możliwości spędzenia urlopu w Gruzji, Austrii, Czechach, a także w Indiach, Izraelu, USA, czy Wietnamie. Należy zrezygnować również z pobytu na Cyprze, Tajlandii oraz Sri Lance.

Co z pozostałymi? Czy konieczne są testy?

Aby przedostać się do niektórych krajów, konieczne jest posiadanie aktualnych lub wykonanie obowiązkowych testów na obecność COVID-19, co więcej niektóre państwa mogą wymagać odbycia kwarantanny, której długość będzie zależeć od danych przepisów. Dlatego przed rezerwacją noclegu oraz kupnem biletów warto zorientować się, jak wygląda sytuacja w danym miejscu.

Jakie są dodatkowe obostrzenia w trakcie podróży?

Podróżowanie w roku 2021 również będzie wymagało przestrzegania wyjątkowych środków ostrożności i higieny. Przede wszystkim konieczne jest noszenie maseczki oraz utrzymywanie bezpiecznego – wynoszącego 1,5 metra – dystansu od innych pasażerów. Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy choroby, należy jak najszybciej skonsultować je z lekarzem. Opcjonalnym krokiem, pozwalającym spowolnić rozpowszechnianie się choroby, jest również stosowanie rękawiczek lub środków dezynfekujących.

Czy warto już teraz rezerwować wakacje?

Wakacje 2021 niestety wciąż stoją pod znakiem zapytania, dlatego lepiej zarezerwować je znacznie wcześniej. Dlaczego warto?

  • Wcześniejsza rezerwacja pozostawi dużo miejsca na ewentualne zmiany czasu lub celu podróży – w razie wprowadzenia dodatkowych obostrzeń wygodniej będzie przełożyć lub odwołać bilety zakupione wcześniej, podobnie ma się sytuacja w przypadku noclegu.
  • Niższe koszty podróży – rezerwowanie biletów na samolot, autobus czy pociąg będzie zdecydowanie tańsze, jeśli dokona się go z odpowiednim wyprzedzeniem.
  • Tańszy nocleg – podobnie, jak bilety, nocleg będzie tańszy, jeśli zarezerwuje się lub opłaci go dużo wcześniej przed planowanym terminem wyjazdu.
  • Więcej możliwości wyboru noclegu – im bliżej terminu wyjazdu, tym mniej możliwości noclegu zwykle pozostaje wolnych – dlatego docelowe miejsce podróży warto wybrać jak najwcześniej.
  • Więcej czasu na zaplanowanie podróży. Planując urlop znacznie wcześniej, można lepiej go dopracować. Pozostaje wiele czasu na znalezienie interesujących miejsc oraz ciekawych lokalizacji w danym kraju. Improwizowany lub planowany w ostatniej chwili urlop, może być nie tylko męczący, ale i źle rozplanowany.

Dodaj komentarz