Islandia to kraj położony na wyspie tuż obok koła podbiegunowego, od Grenlandii dzieli ją zaledwie 287 kilometrów. Ten wyspiarski kraj nie jest wielkich rozmiarów, a liczba ludności w nim się znajdująca jest podobna do ludności Lublina, pomimo tego, to co urzeka wszystkich w Islandii to potęga natury i piękno krajobrazów, w których co chwilę można spotkać wodospady, lodowce czy wulkany. Islandia to kraj dziwny, w którym przez pół roku jest ciemno i wierzy się w Elfy. Jest to też kraj otwarty obyczajowo i znany z miłości do muzyki. Co zatem warto wiedzieć przed wizytą w Islandii?

Pogoda

Klimat Islandii raczej do umiarkowanych nie należy, chociaż temperatura rzadko spada poniżej zera. Najlepsza pogoda na zwiedzania tego państwa jest oczywiście latem, w lipcu dni na Islandii są najdłuższe, a noc prawie nie istnieje. Najbardziej nieprzyjemny w tym państwie może być wiatr, który potrafi być na tyle silny, że deszcze padają w poziomie.

To co charakteryzuje pogodę na Islandii to jej zmienność, nawet najbardziej słoneczny dzień może być wypełniony przeróżnymi zjawiskami pogodowymi. Jesień oraz zima na Islandii są niezwykle surowe, wtedy to noc przejmuje stery i trwa nieustannie, chociaż plusem zwiedzania Islandii o tych porach roku jest możliwość ujrzenia zorzy polarnej.


Jedzenie na Islandii

Ceny w hotelach i restauracjach na Islandii są wysokie. Jednak w większości miast znajdziemy sklepy sieciowe jak Bonus (odpowiednik Biedronki), w których ceny są o wiele niższe, chociaż i tak wyższe niż w Polsce o około 2-3 razy. Dlatego planując zakupy w Islandii powinniśmy się nastawić na wyższe ceny, Islandia jest jednym z najbogatszych krajów w Europie.

Zawsze warto skosztować też lokalnej kuchni. Islandia jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można zjeść stek z wieloryba.


Noclegi na Islandii

Jeśli chodzi o gęstość noclegów na Islandii to wszystko zależy od tego, gdzie się znajdujemy, istnieją bowiem miejsca, w których hoteli próżno szukać. W hotelach warto nocować głównie zimą i jesienią, kiedy warunki pogodowe są ciężkie. W innych przypadkach, warto nocować na dziko, co na Islandii jest legalne. Nie wolno jedynie rozbijać obozowiska obok terenów zabudowanych i w parkach narodowych, no i oczywiście trzeba po sobie sprzątać.


Auto 4×4

Jeśli zamierzacie Islandię zgłębiać to niezbędne staje się auto z napędem na 4 koła. Aby dojechać w mniej dostępne miejsca, trzeba często pokonać wiele kilometrów szutrowych dróg czy przejeżdżać przez rzeki.

Głowna islandzka szosa okrążająca całą wyspę to szosa nr 1. Wynosi ona 1500 km, chcąc jednak zwiedzić wszystkie atrakcje trzeba liczyć się ze zrobieniem co najmniej 3000 kilometrów trasy.


Gotówka

Na Islandii nawet na zupełnym odludziu, jeśli znajduje się na nim jakiś obiekt usługowy, to zapłacisz w nim kartą, dlatego też nie warto zabierać ze sobą gotówki i wymieniać złotówek na korony.

Islandia to kraj piękny i zachwycający swoją naturą. Większość atrakcji z nią związanych jest darmowa, a płatne są raczej muzea i inne rzeczy tego typu. Wybierz się więc na Islandię już teraz i podziwiaj potęgę jej natury.

 

PA
Więcej porad oraz informacji dotyczących wyjazdów nie tylko na Islandię znajdziesz na: wartopojechac.com/porady/

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.