Wrocław znany jest z pięknej Starówki, ciekawych zabytków i niesamowitego klimatu. Nieodłącznie kojarzyć się może także z rozsianymi po całym mieście krasnalami, które żyją w Podziemnym Mieście Krasnali. Jest ich blisko 300, a wciąż pojawiają się nowe. Wielu turystów zastanawia się skąd w ogóle pojawiły się w tym mieście. Znamy odpowiedź!

Skąd się wzięły skrzaty

Krasnale wrocławskie stały się swego rodzaju fenomenem, wokół którego wyrosła odrębna gałąź turystycznego przemysłu. Można kupić mapę miasta z oznaczonymi miejscami, w których znajdziemy konkretne skrzaty, organizowane są wycieczki ich śladami, a nawet gry miejskie. Mało kto wie jednak skąd tak właściwie krasnale wzięły się we Wrocławiu.

Skrzaty pojawiły się wraz z Waldemarem „Majorem” Frydrychem, artystą, pisarzem i happenerem, związanym z ruchem Pomarańczowej Alternatywy. Ruch ten w latach 80. ośmieszał komunistyczne władze podczas ulicznych happeningów. Jego członków wyróżniały pomarańczowe, szpiczaste czapki przypominające czapki krasnali.

Pierwsze skrzaty namalowane zostały w nocy z 30 na 31 sierpnia 1982 roku przez „Majora” i jego przyjaciela Wieśka Cupałę, na plamach, którymi zamalowano widniejące tam wcześniej antykomunistyczne napisy. Od tamtej pory skrzaty powstawały nie tylko we Wrocławiu, ale i w Łodzi, Warszawie i Lublinie. Jednak to we Wrocławiu zadomowiły się na dobre.

Śladami krasnali

Dla upamiętnienia Pomarańczowej Alternatywy w 2001 roku na ulicy Świdnickiej we Wrocławiu stanął pomnik Papy Krasnala. Przyciągnął on inne skrzaty, które od tamtej pory zaczęły „osiedlać” się w tym mieście, ozdabiając jego różne zakątki.

Małe figurki krasnali na dobre zaczęły pojawiać się od 2005 roku, a pierwsze z nich zaprojektował absolwent wrocławskiej ASP Tomasz Moczek. Dzięki niemu w mieście, przy Uniwersytecie Wrocławskim, pojawił się Szermierz, na Starych Jatkach Rzeźnik, dwa Syzyfki przy ulicy Świdnickiej i Pracz Odrzański przy moście Piaskowym.

-Krasnali w całym mieście jest bardzo dużo i ciągle ich przybywa. Warto więc spacerując po Wrocławiu dobrze się rozglądać i sprawdzać, czy akurat nie przycupnęły na rogu uliczki, którą akurat się przechadzamy – zachęca nasz rozmówca reprezentujący Hotel Sleep we Wrocławiu, znajdujący się blisko centrum miasta.

Skrzaty wrocławskie stały się ważną atrakcją miasta. Dobrze więc zaplanować jego zwiedzanie w ten sposób, by móc odwiedzić po drodze jak najwięcej krasnali.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.