Półwysep Helski sięga 34 km w głąb Bałtyku a jego szerokość w wielu miejscach nie przekracza 300 m. Najstarszym miastem na Mierzei Helskiej jest Hel. Popularny ośrodek turystyczny i kąpielisko. Znajduje się tam garnizon Marynarki Wojennej wraz z portem. Posiada własną przystań jachtową, rybacką i żeglugi pasażerskiej. Hel leży w granicach administracyjnych województwa pomorskiego. Najprawdopodobniej Hel został rozsławiony przez to, iż znajduje się tam rezydencja wypoczynkowa Prezydenta RP.
Atrakcje na Helu
- Główną atrakcją Helu jest gotycki kościół św. Piotra i Pawła, który pochodzi z XV wieku. Od 1971 roku znajduje się w nim Muzeum Rybołówstwa. Poznamy tu ciekawostki związane z historią Bałtyku, czy Mierzei Helskiej, dookoła znajduje się skansen tradycyjnych łodzi rybackich.
- Latarnia morska z 1942 roku, ma 41,5 metra wysokości, ma kształt ośmioboku i wykonana jest z czerwonej cegły. Z latarni można podziwiać przepiękny widok na całą Zatokę Gdańską i sąsiednie latarnie w Jastarni, Rozewiu, Porcie Północnym i nieczynne latarnie w Gdańsku Nowym Porcie i na Górze Szwedów.
- Muzeum Obrony Wybrzeża- Muzeum, otwarte w 2006 roku. Eksponaty prezentowane są w wyremontowanych obiektach artylerii nadbrzeżnej. Znajduje się tam 15 stałych wystaw oraz liczne eksponaty dotyczące historii Rejonu Umocnionego Hel.
- Ulica Wiejska– 900 m deptak, w centrum Helu. Spacerując deptakiem oglądać możemy częściowo zachowaną ryglową i murowaną zabudowę z początku XX wieku. Przy tej ulicy zobaczymy ratusz, pocztę, zabytkową Maszoperie. Tutaj również znajdują się liczne restauracje i kawiarnie.
- Fokarium – placówka naukowo- badawcza, zajmują się ochroną młodych i chorych osobników, a ich głównym celem jest odtworzenie kolonii fok szarych nad Bałtykiem.
- Port Morski Hel – cywilny port morski, stanowi bazę dla floty rybackiej, a także żeglugi turystycznej.
- Rejon Umocniony Hel– Budowę Portu Wojennego rozpoczęto w 1931 roku, niedaleko portu powstała podziemna elektrownia a także schrony amunicyjne, torpedowe oraz minowe. Do dziś zachowały się liczne zbytki militarne, nie tylko z okresu wojennego ale i wcześniejsze, do najważniejszych w pobliżu miasta zaliczamy, np. stanowisko baterii nr 1 Laskowskiego z 1935 roku, stanowisko baterii nr 2 czy stanowisko czterech dział 100 mm. Mamy okazję zobaczyć również zabytek klasy światowej- sześć żelbetowych budowli baterii Schleswig- Holstein z 1940 roku- dla najpotężniejszych dział- 40,6 cm.
- Galeria Rzeźby Kaszubskiej– tutaj możemy podziwiać rzeźbę, która dzięki swej długości (15,2m) trafiła na listę rekordów Guinnessa, jako najdłuższa wykonana rzeźba z jednego kawałka drewna, a chodzi o rzeźbę ilustrującą wiersz „Rzepka” Juliana Tuwima. Pozostałe rzeźby również są warte zobaczenia.
W Helu warto zobaczyć również Dom Morświna, czy na chwilę zatrzymać się przy pomniku Obrońców Helu z 1939 roku. Jednakże największą atrakcją turystyczną miasta są piaszczyste, słoneczne, piękne plaże oblane naszym Morzem Bałtyckim, a także obecność lasu, który przynosi ukojenie i wytchnienie. Warto również zajrzeć na podroztrwa.pl/hel-atrakcje/ aby zobaczyć jeszcze więcej ciekawych miejsc na Helu.