• Post category:Artykuły

Sylwester to szczególna noc w roku. Nierzadko mamy przecież okazję, by oficjalnie pożegnać to, co złe, odciąć się od niepowodzeń i zacząć wszystko od nowa ze stanowczymi postawieniami pracy nad sobą. Kalendarzową i wewnętrzną zmianę warto więc należycie uczcić. Tylko gdzie spędzić sylwestra? Przedstawiamy pięć najlepszych, nieszablonowych propozycji.

#1. Bal tematyczny w Wieliczce

Lata 20-te, blichtr, gangsterzy i amerykański sen. Taki pomysł na Sylwestra ma Kopalnia Soli „Wieliczka”, która w tym roku organizuje bal tematyczny w klimacie Wielkiego Gatsby’ego. Na balu uraczeni zostaniemy rewią teatralną rodem z ameryki z czasów prohibicji w wykonaniu Teatru Cabaret z Krakowa. Organizatorzy obiecują także tradycyjne amerykańskie dania, np. indyka w sosie kasztanowo-orzechowym. Nie jest to rozrywka tania, bo kosztuje aż 750 złotych za osobę. Pozbywamy się jednak problemu noclegu. Sama Wieliczka nie cieszy się masowym zainteresowaniem w okresie bożonarodzeniowo-noworocznym, więc ceny hoteli nie będą sztucznie windowane w górę. Zawsze można także skorzystać z prywatnej bazy noclegowej rozsianej po małych miejscowościach położonych wokół Wieliczki.

#2. Winogrona w Barcelonie

Czasami warto pozbyć się błędnego przekonania, że sylwester za granicą będzie sporo droższy niż w Polsce. Tymczasem może okazać się, że przy odpowiednim planowaniu możemy jeszcze na tym zaoszczędzić. Owszem, można spędzić noc na luksusowej imprezie i w hotelu o podobnym standardzie, ale Barcelona swój największy urok prezentuje „na żywo”, w samym centrum miasta, w tłumie ludzi i z dobrą zabawą. Co roku wieczór odbywa się na  Plaça d’Espanya, gdzie schodzą się miejscowi i turyści ze świata, całą noc otwarte są knajpki, bary i kluby, gra muzyka na żywo, a o dwunastej czeka nas pokaz fajerwerków. Nigdzie poza Hiszpanią nie uświadczymy też zwyczaju jedzenia o północy dwunastu winogron na zapewnienie sobie pomyślności.

#3. Kulig na Kaszubach

Jeśli cieszą nas swojskie, lokalne klimaty, to powinniśmy zainteresować się sylwestrem w starym stylu, tak jak jeszcze wiek lub dwa temu bawili się nasi rodacy. Regionem słynącym z takich zabaw są Kaszuby, gdzie niemal w co drugim ośrodku wczasowym napotkamy się na imprezę z ogniskiem i kuligiem. Zazwyczaj możemy liczyć także na biesiadę w folklorystycznym stylu, pieczenie dziczyzny i lokalne atrakcje wplecione w imprezę. Takich rozrywek jest sporo w całym regionie, a ceny zaczynają się już od 800 złotych za osobę. Za 4-5 pobyt w ośrodku jest to cena naprawdę atrakcyjna.

#4. Wyspy Kanaryjskie – kilkudniowy sylwester

Ciepło, daleko i bardzo egzotycznie. Wybierając się na Wyspy Kanaryjskie możemy liczyć na zawsze dobrą pogodę, wyśmienite towarzystwo i zabawę do białego rana – hiszpańska fiesta nie ma sobie równych. W tym wypadku również trzeba się liczyć z przynajmniej kilkudniowym wyjazdem, który niekiedy można rozciągnąć także na Boże Narodzenie. Za takim rozwiązaniem przemawiają dwie rzeczy. Po pierwsze, zimowe wyjazdy w egzotyczne miejsca nie są w Polsce zbyt popularne, więc znajdziemy wiele ofert last minute, bardzo atrakcyjnych cenowo. Po drugie, Wyspy Kanaryjskie są miejscem wyjątkowo silnie nastawionym na ruch turystyczny, więc wokół siebie znajdziemy wiele ciekawych atrakcji i rozrywek, również dla dzieci. Ceny za wyjazd all inclusive rozpoczynają się już od 2000 złotych za osobę.

#5. Urokliwy Kazimierz nad Wisłą

Kazimierz Dolny zimą to miasto ciche, spokojne, doskonale nadające się na długie spacery i rzeczne przeprawy barką. Taki sylwester przeznaczony jest raczej dla tych, którzy szukają wyciszenia, relaksacji i spokojnego spędzenia czasu w gronie najbliższych. Oczywiście nie zabraknie nam także rozrywek. Stary, zabytkowy rynek miasta jest ośrodkiem życia o każdej porze roku, a w sylwestra szczególnie. Będziemy mieć więc nieskrępowaną możliwość napić się grzańca czy zasmakować pysznej żydowskiej kuchni. Dodatkowo, za nocleg zapłacimy naprawdę niewiele. Na dwa tygodnie przed sylwestrem ceny zaczynają się już od 100 złotych.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.