Emerytura to odpoczynek i realizacja planów, na które brakowało czasu we wcześniejszym zawodowym okresie życia. To również większe możliwości w zakresie wyjazdów, bo nie jesteśmy już ograniczeni do typowo urlopowych, czyli letnich miesięcy, lecz możemy pojechać także w innym okresie, na przykład w maju. Czy to faktycznie odpowiedni czas na taki wyjazd? Dlaczego warto?

W maju jak w raju!

W przeszłości, gdy zimy były dłuższe, a wiosny zaczynały się później, maj nie należał do zbyt popularnych miesięcy wakacyjnych. Teraz jednak klimat trochę się to pozmieniało i już nierzadko w kwietniu możemy mówić o letniej pogodzie. I nie tylko o epizodach, ale o dłuższych okresach, gdy panuje wspaniała słoneczna pogoda. Tym bardziej maj zdecydowanie częściej niż dawniej zapewnia piękną aurę, którą warto wykorzystać.

Mogą się oczywiście zdarzyć niemiłe niespodzianki (np. padający śnieg, co przecież zdarzało się już w maju), ale są to wyjątki potwierdzające regułę. Zresztą nie musimy ograniczać się do Polski, bo seniorzy coraz częściej wyjeżdżają do innych krajów. Powstaje więc pytanie: gdzie na wakacje w maju? Czy lepiej pozostać w naszym kraju, odwiedzając piękne górskie zakątki, wybrzeże Bałtyku czy mazurskie jeziora? A może lepiej za granicę, tam, gdzie wiosna już w pełni, a nawet lato?

Wakacje w Polsce – dlaczego warto?

Mimo że świat jest pełen cudownych zakątków, zabytków i cudów natury, to jednak łatwo przyzwyczaić się do rodzimego krajobrazu i spędzać tu każdy wolny czas. Nasz środkowoeuropejski krajobraz może nie jest najbardziej spektakularny i niezapomniany, nie wspomina się o nim w klasyfikacji cudów świata (choć Jeziora Mazurskie były blisko dostania się do tego zacnego grona), to jest swojski, co stanowi jego największą siłę. W sezonie wakacyjnym (lipcu i sierpniu) nie widać jednak tego piękna, bo ruch turystyczny jest ogromny. Za to w maju (oczywiście poza majówką) nie ma jeszcze wakacyjnego okresu, więc w różnych zakątkach Polski możemy odetchnąć, odpocząć, podziwiać naturę, a wszystko to przy akompaniamencie wiosennej aury.

A może jednak ruszyć w świat?

Polska cudowna, sielska i swojska, ale inne kraje kuszą. Jest przecież tyle do zobaczenia, że szkoda nie poznać czegoś nowego. Maj to idealny okres, by ruszyć na południe Europy, gdzie jest już pięknie, ale jeszcze nie upalnie. Nie ma też tak wielu turystów. To również rewelacyjny czas, aby poznać północ i wschód Europy, bo tam – podobnie jak u nas – pogoda może jeszcze kaprysić, ale raczej już bez większych załamań aury. Co równie ważne, w maju możemy wiele zaoszczędzić na takim wyjeździe, gdyż to czas przed sezonem, a więc biura podróży nie windują jeszcze cen.

Niezależnie, w jakie rejony Europy czy Polski się wybierzemy, możemy być pewni, że będzie to wyjazd udany. Maj to jeden z piękniejszych miesięcy w roku, gdzie w wielu regionach wszystko kwitnie, co pozwala prawdziwie się zrelaksować, podziwiając budzącą się do życia przyrodę.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.