Warszawa z pewnością jest pięknym miastem i zapewnia wiele rozrywek i atrakcji. Niemniej na urlop można udać się również poza jej obrzeża. Weekendowym wypadom za miasto sprzyja piękna pogoda, a przebywanie na łonie natury pozwala odpocząć i zregenerować się przed nadchodzącym tygodniem. Gdzie najlepiej udać się na wycieczkę za Warszawę?

1. Kampinoski Park Narodowy – obcowanie z dziką naturą

Oczywiście na liście propozycji nie mogłoby zabraknąć Kampinoskiego Parku Narodowego. Dostanie się do niego ze stolicy nie jest trudne – to zaledwie 20 minut drogi autobusem. Park się niepowtarzalną, dziką przyrodą – turyści mogą podziwiać nie tylko bagna, ale też bogatą roślinność i charakterystyczną dla tego regionu faunę. Miejsce doskonale nadaje się na całodniową weekendową wyprawę. Na turystów spragnionych zwiedzania, w niedalekiej odległości czeka również Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.

2. Magiczne ogrody w Arkadii – romantyczny spacer

Doskonałym miejscem na weekendowy spacer i wypoczynek będą magiczne, angielskie ogrody Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Styl angielski wyróżnia się przede wszystkim oryginalnymi kompozycjami kwiatowymi – rośliny nie są posadzone od linijki, ogrodnicy pozwalają im swobodnie i naturalnie się rozrastać. W ogrodzie panuje sielankowy, romantyczny nastrój, a sam park zlokalizowany jest zaledwie godzinę drogi od centrum miasta.

3. Zamek w Czersku – doskonale zachowana, gotycka twierdza 

Niecałą godzinę od centrum Warszawy zlokalizowany jest wyjątkowy zamek. Gotycka twierdza została wzniesiona w XIV wieku. Niegdyś zamieszkiwali ją książęta mazowieccy, jednak później została przejęta przez królów polskich. Wiąże się z nią wiele legend i opowieści, dlatego właśnie jest doskonałym i ciekawym miejscem, które z całą pewnością powinni odwiedzić nie tylko miłośnicy historii.

4. Twierdza Modlin – ewenement w skali kraju

Twierdza Modlin jest jedną z najbardziej znanych budowli fortyfikacyjnych w całej Europie. Znajduje się w ścisłej czołówce najdłuższych zabudowań obronnych, a przy tym jest doskonale zachowana. Każdego roku przyciąga to wielu turystów, na których czeka nie tylko zwiedzanie zabytku, ale również możliwość uczestnictwa w żywych lekcjach historii, nocne pokazy i liczne festiwale. Zabytek położony jest jedynie 40 kilometrów od Warszawy, dzięki czemu dojazd nie zajmuje dużo czasu.

5. Jezioro Zegrzyńskie

Kolejnym doskonałym do wypoczynku miejscem jest Jezioro Zegrzyńskie. Sprzyja ono nie tylko relaksowi i kąpielom, ale również realizowaniu pasji – na przykład wielu sportów wodnych i wędkarstwa. Na jeziorze regularnie odbywają się imprezy regatowe. W najbliższej okolicy można skorzystać z licznych barów i restauracji. Z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie.

6. Żelazowa Wola – dom Fryderyka Chopina

Żelazowa Wola to stosunkowo niewielka, choć bardzo dobrze znana wieś w województwie mazowieckim. Dojazd ze stolicy zajmuje zaledwie nieco ponad godzinę. Najważniejszą atrakcją Żelazowej Woli jest oczywiście otoczony przepięknym parkiem dworek Chopina. To właśnie tam niegdyś urodził się i wychowywał słynny, polski kompozytor. Obecnie miejsce zostało przekształcone w muzeum ku jego pamięci.

7. Przepiękne rozlewiska – dolina Narwi i Bugu

Osoby, które marzą o wypoczynku na łonie natury, a jednocześnie chcą uniknąć tłumów nad Jeziorem Zegrzyńskim, mogą wybrać się zaledwie 40 kilometrów od centrum nad rozlewiska Narwi i Bugu. Po drodze można odwiedzić również niewielki rezerwat przyrody Wieliszewskie Łęgi, który słynie z niesamowitej flory – szczególnie z dziko rosnących storczyków. Okolica nadaje się zarówno do spacerów, jak i wycieczek rowerowych.

8. Skansen w Sierpcu – pomysł na całodniową wycieczkę

Na liście propozycji nie mogło zabraknąć również Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, które zasłynęło przede wszystkim z wyjątkowego, zajmującego aż 60 ha skansenu. Można się dzięki niemu przenieść do XIX w. i podziwiać ówczesne zabudowania – wieś, zagrody, dworek, karczmę, kuźnie, a nawet kościół. Na turystów czekają zarówno wystawy stałe, jak i czasowe. Co prawda Sierpc położony jest aż 120 kilometrów od centrum Warszawy, jednak dystans można pokonać zarówno samochodem, jak i busem.

Dodaj komentarz