Próchnica zębów to zakaźna choroba bakteryjna. Nieleczona przyczynia się nie tylko do zniszczenia zębów, ale jest także przyczyną wielu chorób ogólnoustrojowych. jednym z rodzajów próchnicy jest próchnica wtórna. czym jest, jak powstaje i jak ją leczyć?
Co to jest próchnica wtórna?
Próchnica to bakteryjna choroba zakaźna twardych tkanek zęba. Wyróżnia się:
- Próchnicę pierwotną – zmiany rozwijają się na zdrowych zębach.
- Próchnicę wtórną – zmiany rozwijają się w obrębie założonego wypełnienia.
Próchnica wtórna to patologiczna zmiana, która rozprzestrzenia się wokół odbudowanych twardych tkanek czyli wypełnień ubytków zębowych. Często jest ona konsekwencją błędów popełnionych przez stomatologa lub stosowaniem niskiej jakości materiału. Swoim wyglądem przypomina inne rodzaje próchnicy.
Wyróżnia się dwa rodzaje próchnicy wtórnej:
- Zewnętrzną – powstaje w związku z zaleganiem płytki nazębnej wokół wypełnienia. Rozwija się tuż pod powierzchnią zęba. Jej główną przyczynę stanowi niedostateczna higiena zębów.
- Wewnętrzną – rozwija się wzdłuż ścian ubytku. Jej główną przyczyną jest niewłaściwym założeniem wypełnienia przez stomatologa
Próchnica wtórna – objawy
W zależności od stopnia zaawansowania patologicznych zmian, próchnica jest trudniejsza lub łatwiejsza do zdiagnozowania. Swoim wyglądem przypomina inne rodzaje próchnicy. To ciemno zabarwiona plama. W niektórych przypadkach, jej wynikiem może być odpadnięcie fragmentu lub całości wypełnienia. Próchnica wtórna charakteryzuje się następującymi objawami:
- Wokół wypełnienia pojawia się plama próchnicowa,
- Wokół wypełnienia i wzdłuż jego krawędzi są przebarwione tkanki,
- Utrata całości lub części wypełnienia, a tym samym odsłonięcie dna ubytku, gdzie widoczna jest zębina próchnicowa,
- szczelina brzeżna,
- miękkość i wilgotność cementu korzeniowego,
Próchnica wtórna – przyczyny
Próchnica wtórna, podobnie jak pierwotna, może wynikać z niedostatecznej higieny jamy ustnej, co skutkuje rozwojem drobnoustrojów. Próchnica wtórna ma kilka przyczyn. Najczęściej wymienia się:
- błędy popełnione przez stomatologa w trakcie opracowania i wypełniania ubytku,
- niska jakość materiałów do wypełnienia,
- brak szczelności brzeżnej wypełnień,
- odłamanie brzegów wypełnienia,
- niewłaściwa higiena jamy ustnej
Jak leczyć próchnicę wtórną?
Próchnica wtórna wymaga jak najszybszego leczenia od momentu pojawienia się objawów. Lekarz rozpozna ją gołym okiem lub za pomocą zdjęcia RTG. W sytuacji, gdy zmiany patologiczne są niewielkie, lekarz naprawia wypełnienie.
Jeżeli zmiany są rozległe, wypełnienie należy usunąć, a następnie ponownie opracować ubytek oraz wypełnić go nowym materiałem. Aby zmniejszyć ryzyko próchnicy wtórnej, warto stosować się do podstawowych zasad:
- mycie zębów, najlepiej po każdym posiłku,
- nitkowanie zębów,
- unikanie słodyczy i słodkich napojów, które stwarzają warunki do rozwoju bakterii,
- po umyciu i płukaniu jamy ustnej nie jeść ani nie pić napojów poza wodą,
- regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny.
Informacje potrzebne do stworzenia artykułu pozyskaliśmy ze strony – https://dentysta.eu/prochnica-wtorna-prochnica-pod-wypelnieniem