Słowo mem bez wątpienia budzi wiele kontrowersji, a samo zdefiniowanie pojęcia nie należy do łatwych zadań. Nadal w dużej mierze są niezbadane. Obecnie istnieje wiele tekstów dotyczących memów. Jednakże nie ma jednej, ogólno przyjętej definicji. Czym w takim razie jest mem?
Czym są memy?
Osoby, które na co dzień korzystają z internetu, dokładnie wiedzą jak wygląda mem, korzystają ze stron z memami np. https://fantastycznie.pl/, śmieją się z niego, wysyłają do innych osób, rozprzestrzeniają na swoich mediach społecznościowych.
Jednakże do dziś nie wiadomo, dlaczego dane memy zyskują popularność. Jak zdefiniować pojęcie? Mem po raz pierwszy opisał Richard Dawkins w 1974 roku w swojej publikacji. Nie zdefiniował samego słowa, ale podawał przykłady, aby zrozumieć jego ideę. Mem stanowi jednostkę ewolucji kulturowej analogicznej do genu, który jest jednostką ewolucji biologicznej.
Tak jak geny rozprzestrzeniają się pomiędzy ciałami poprzez gamety, tak memy rozprzestrzeniają się między mózgami poprzez naśladownictwo. Mem jest informacją zapisaną w mózgu jako nośnik, albo albo w mózgu i na nośniku np. zdjęciu, płycie, książce i wykazuje zdolność do kopiowania z jednego człowieka do drugiego.
Jaką funkcję pełnią memy?
Memy, choć wielu użytkownikom kojarzą się tylko i wyłącznie z dobrym humorem, pełnią wiele innych funkcji. Są m.in.:
- Komentarzem do zjawisk społecznych oraz kulturowych
Już od długiego czasu można zaobserwować, że memy są swoistym komentarzem do bieżących wydarzeń i to nie tylko w internecie, ale również w prasie czy telewizji. Mają wydźwięk pozytywny, negatywny, roczny lub neutralny.
- Ilustracją emocji
Nie ma najmniejszej wątpliwości, że memy doskonale odwzorowują poglądy, a także emocje. Słowo wzmocnione obrazem jest o wiele bardziej skuteczne i jeszcze lepiej trafia do ludzi. W internecie obserwuje się pojawienie memów m.in. po wprowadzeniu ustaw przed rząd czy podjętych działań związanych z globalnym problemem np. pandemią. Ludzie w ten sposób wyrażają swoje zadowolenie lub zaniepokojenie, urazę i wiele innych emocji.
- Formą komunikacji
Memy to także sposób na komunikowanie się w sieci. Wystarczy wysłanie mema, aby przekazać drugiej osobie informację, własne poglądy czy emocje. Nie musi on być komentarzem do obecnego wydarzenia, ale również dotyczyć życia codziennego np. wysyłane gify na dzień dobry.
Jakie są rodzaje memów internetowych?
Podział memów internetowych jest jeszcze chaotyczny, Mimo to wyróżnia się kilka podstawowych:
- szablonowe – są to memy, które mają z góry ustaloną formę. Uzupełnia się je własnymi treściami o charakterze danego szablonu,
- ukazujące problemy – takie memy ukazują często smutną lub płaczącą osobę oraz podpis informujący i problemie,
- komentujące – memy pełnią funkcję komentarza, ustosunkowania się do danego wydarzenia np. politycznego,
- eksploatujące – są to memy w formie wideo, zdjęcia z hasłem, które nie mają konkretnego przekazu. Są tworzone na podstawie szablonowych, popularnych memów z wykorzystaniem fotomontażu czy gry słów.